Jak ovlivňuje cena ropy USD/CAD?

Dnešní článek je o poněkud jiném druhu zlata, než o tradičním žlutém ligotavém kovu. Budeme se bavit o černém zlatě, a to ropě, která protéká žilou globální ekonomiky a je hlavním zdrojem energie. Globální hospodářství je silně závislé na poptávce po této surovinové základně.

Kanada, jeden z největších producentů ropy na světě, vyváží přes 3 miliony barelů ropy a ropných produktů denně do Spojených států, čímž se z ní stává největší dodavatel ropy do USA. Vzájemný obchod s ropou mezi Kanadou a Spojenými státy vytváří vysokou poptávku po kanadských dolarech (CAD). Obchod s ropou mezi Kanadou a USA se ještě více zintenzivní, když země vybudují ropovod Keystone XL. Americký prezident Barack Obama dával dlouho červenou tomuto projektu kvůli negativním vlivům na životním prostředí. Nicméně Donald Trump již projekt posvětil.

Dalším charakteristickým aspektem kanadské ekonomiky je fakt, že jde o hospodářství závislá na exportu, z něhož 85 procent putuje do USA. Z těchto důvodů je kanadský dolar citlivý na změny poptávky amerických spotřebitelů po robě. Pokud poptávka po ropě ve Spojených státech stoupá, výrobci musí objednat více ropy z Kanady, aby poptávku uspokojili. To může vést k nárůstu ceny ropy, což by způsobilo pokles USD/CAD, tedy posílení kanadského dolaru. Vyšší poptávka po ropě spojena s růstem ceny ropy si vyžaduje více kanadských dolarů k nákupu suroviny. Větší potřeba kanadských dolarů vede k apreciaci CAD.

Když naopak poptávka po ropě klesá, sníží se cena ropy i poptávané množství kanadských dolarů a USD/CAD jde nahoru (CAD oslabuje). Ropa měla mezi lety 2000 až 2016 přibližně 93% negativní korelaci s měnovým USD/CAD. Pro výpočet korelace je lepší sledovat americkou ropu WTI, která se přímo těží v Kanadě, než severomořskou Brent. Americkou ropu WTI najdete v Bossa platformě pod zkratkou FOIL.

Z grafu níže vidíme, že v letech 2004 - 2008 cena ropy vystoupala z hodnoty 40 na 120 dolarů za barel. V tom samém období posílil kanadský dolar proti americkému dolaru (CAD klesl) z úrovně 1,37 na 0,95. Naopak v letech 2014 - 2016 cena ropy klesla z hodnoty 100 na 30 USD za barel, což vedlo k oslabení kanadského dolaru z hodnoty 1,10 na 1,40 proti americkému dolaru (USD/CAD).

 

Graf: Srovnání vývoje měnového páru USD/CAD (fialově) a americké ropy WTI (oranžově)

Zdroj: Reuters

 

Vyzkoušejte si náš DEMO ÚČET.

 

Autor: Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.