Jak obchodovat Brexit?

Ve čtvrtek (23. června) se koná ve Velké Británii referendum, v němž se občané vyjádří, zda chtějí zůstat v Evropské unii, nebo ji definitivně opustit (Brexit). Když se Britové nakonec rozhodnou zůstat v Evropské unii, finanční trhy si uleví, opadne z nich strach a nejistota. Lze očekávat posílení britské libry na všech měnových párech stejně jako britského akciového indexu FTSE 100. Rovněž si vydechnou všechna riziková aktiva, která jsou před referendem pod prodejním tlakem (akciové indexy, ropa, komoditní měny). Naopak bezpečné přístavy jako japonský jen, švýcarský frank, zlato by mohly korigovat zisky, kterých dosáhly za posledních 14-21 dní.

Když si více než 50 procent britských občanů, kteří přijdou ve čtvrtek k hlasovacím urnám, zvolí Brexit, otevře se neznámá komnata. A to trhy nemají rády. Pod prodejní tlak se kromě libry dostane i euro, protože hospodářství EU bude Brexitem také negativně zasaženo. Odhaduje se, že Brexit bude stát německou ekonomiku v letošním roce 0,1 procenta HDP a v příštím roce 0,5 procenta. Přes zpomalení Německé ekonomiky se efekt Brexitu dále rozšíří na ostatní země EU, tedy i na Českou republiku. Brexit by měl nejvíce zasáhnout ekonomiku Nizozemska, Irska a Kypru.

Nejvolatilnější měnové páry, tedy nejvíce ovlivněny britským referendem, ať už dopadne jakkoliv, by měly být GBP/JPY, GBP/CHF, EUR/JPY a EUR/CHF. U švýcarského franku (hlavně na páru s eurem EUR/CHF) lze v případě Brexitu očekávat aktivní zásahy tamní centrální banky (SNB) s cílem oslabit frank. Devizové intervence zaměřené na prodej vlastní měny nelze v tomto případě vyloučit ani na japonském jenu (BoJ). Z tohoto důvodu někteří stratégové doporučují zlato, které by nemělo podléhat intervenčním zásahům centrálních bank.

V souvislosti s Brexitem existuje několik nezodpovězených otázek. Například jaký obchodní model by v budoucnu Británie ve vztahu k EU zvolila. Aktuálně se nabízí model Grónska, Švýcarska, Norska, Turecka, vytvoření zóny volného obchodu (tu nyní EU praktikuje například s Kanadou), nebo jiná forma dohody o společném zahraniční obchodu.

Mnoho ekonomů a investorů varuje, že Brexit by na finančním trhu mohl způsobit podobnou volatilitu jako pád investiční banky Lehman Brothers. Tehdy libra oslabila o 10 procent a japonský jen posílil o 14 procent.  Průzkum agentury Reuters ukazuje, že trhy očekávají oslabení libry proti USD v případě Brexitu na hodnotu 1,30.

Vývoj průzkumů veřejného mínění ohledně Brexitu lze sledovat na webových stránkách Bloombergu. Největší volatilitu na trzích je možné čekat v pátek v brzkých ranních hodinách. Hlasovat v referendu lze ve čtvrtek do 23:00 našeho času. První výsledky by měly být k dispozici kolem 00:30 a finální mezi 04:00 a 06:00, přičemž oficiální zveřejnění výsledků by mělo být nejpozději v 8:00 ráno následujícího dne. Pak do londýnských finančních kanceláří doběhnou obchodníci, otevře se londýnská burza a volatilita může dále pokračovat až do newyorské seance, i když mnoho bankovních traderů stráví za počítačem celou volební noc.

Obchodování Brexitu je hodně rizikovou událostí. Zejména kvůli tomu, že výsledky referenda budou publikovány průběžně, a tedy se mohou měnit. Jednou mohou převažovat hlasy preferující Brexit, jednou zase preference zůstat v EU.  Ačkoliv lze očekávat přítomnost bankovních traderů na trhu i v nočních hodinách, likvidita bude přeci jenom menší než v průběhu normální londýnské a newyorské seance, což může podpořit zvýšenou volatilitu, cenové gapy a rozšiřování spreadů. Mnozí brokeři rovněž požadují navýšení marže a doporučují obchodovat s vyšším kapitálovým polštářem kvůli potenciální vysoké volatilitě. Každý si tedy musí zvážit, zda chce obchodovat v takovémto nestandartním a vysoce rizikovém prostředí finančních trhů.

  • Kteří Briti preferují Brexit?

Podle grafu níže vidíme, že Brexit preferují muži nad 35 let se středoškolským vzděláním z oblasti Walesu a střední Anglie s ročním příjmem domácnosti pod 50 000 GBP.

V případě Brexitu lze očekávat rezignaci premiéra Davida Camerona.

Graf: Rozdělení britské populace podle věku, pohlaví, bydliště, vzdělání a příjmu k otázce Brexitu

Britská libra ve čtvrtek dokončila formaci dvojitého vrcholu a následně odmítla hodnotu supportu 1,4050. V tento klíčový týden referenda očekáváme, že GBP/USD jen tak lehce nepřekoná silnou oblast rezistence 1,4715. Předpokládáme, že tato silná rezistenční zóna může být zdolána až kladným výsledkem referenda, tedy když se Britové rozhodnou zůstat v Evropské unii. Naopak, pokud by si Británie zvolila brexit, pak očekáváme pokles GBP/USD pod 1,3829 až na minima z úvodu roku 2009.

Autor: Michala Moravcová

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy