Jak je to se zahraničním obchodem USA a Mexika? Kdo z něho profituje?

Je zahraniční obchod mezi Mexikem a Spojenými státy tak jednostranně nevýhodný pro USA, jak tvrdí Donald Trump? Profituje Mexiko z obchodní dohody uzavřené v roce 1994 více než Washington? Detailnější pohled na vzájemný zahraniční obchod obou sousedů nám ukáže, že obchodní vztahy nemusí být tak jednostranné, jak je americký prezident demonstruje.

Donald Trump na svém twitterovém účtu uvedl, že NAFTA byla jednostranný obchod, což demonstruje obchodní schodek USA s Mexikem ve výši 60 miliard USD. To je přibližně 12 procent celkového obchodního schodku největší ekonomiky světa. NAFTA je zkratka pro North America Free Trade Agreement. Jde o obchodní dohodu mezi Kanadou, USA a Mexikem z roku 1994 s cílem omezit celní, obchodní bariéry a liberalizovat obchod mezi třemi zeměmi, kterou podepsal Bill Clinton.

Zrušením NAFTY nebude trpět jenom Mexiko, ale i Kanada, čehož se bojí i kanadská centrální banka, která předem upozorňuje na negativní dopady na kanadské hospodářství. Nicméně Kanada má na rozdíl Mexika vyhlídky světlejších zítřků, a to díky nově podepsané smlouvě o výstavbě ropovodu Keystone XL, který má spojovat kanadskou provincii Alberta se středozápadem USA. Obchodní schodek (9 miliard dolarů) s Kanadou je mnohem nižší, i proto možná Kanada neleží tak hluboce Trumpovy v žaludku jako Mexiko.

Graf níže ukazuje vzájemný obchod USA a Mexika. Graf jasně naznačuje, že nejvíce si díky NAFTĚ polepšil automobilový průmysl. To vysvětluje, proč Donald Trump prosazuje protekcionismus zejména v oblasti automobilové výroby.

Autor: Michala Moravcová

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy