Itálie míří k předčasným volbám, finanční trhy jsou pod tlakem

Riziko z Itálie se projevilo do vývoje všech finančních trhů. Poté co o víkendu nově sestavená koaliční vláda Ligy a Hnutí pěti hvězd nezískala důvěru italského prezidenta. Prezident totiž o víkendu odmítl jmenovat do funkce ministra financí Paola Savonu, kterého vnímá jako silně protievropského a jeho dosazení do funkce by mohlo znamenat poplach pro euro a finanční trhy. To vyvolalo spekulace v předčasné volby, což však není samo o sobě takové riziko. Zároveň však rezignoval z funkce premiéra Giuseppe Conte. V pondělí tedy italský prezident Matterllo pověřil sestavením vlády bývalého člena mezinárodního měnového fondu, ekonoma Carla Cottarelliho. To příliš neuvítali lídři nejsilnějších stran v parlamentu a podle nich dočasně sestavená úřednická vláda Cottarellim nezíská důvěru a její mandát se nebude prodlužovat do začátku příštího roku a předčasné volby se budou konat letos na podzim.

Pro finanční trhy je právě to obrovské riziko, především pro ty evropské, jelikož lze očekávat, že si ještě více upevní svou pozici populistické strany, které prosazují referendum o vystoupení z EU. Investoři začali pochopitelně riziko vnímat a výprodeje na italských dluhopisech zrychlily své tempo, což způsobuje větší volatilitu. Nejedná se jen o italské dluhopisy, ale výprodej zasáhl i ostatní dluhopisové výnosy v Eurozóně. Jedná se o celkem logický fakt, kdy investoři přesouvají kapitál z rizikovějších krajin například do USA, kde naopak dluhopisové výnosy zaznamenaly pokles.

Nelze zatím očekávat aktivní zásah ECB, jelikož s extrémně uvolněnou politikou to lze velmi těžko. ECB nicméně může zvolit slovní intervence pohrožením, že disponuje nástroji, které lze použít pro zastavení propadu dluhopisových výnosů. Nejpravděpodobnější důsledek vzhledem k načasování předčasných voleb v Itálii může být prodloužení kvantitativního uvolňování ECB, které by mělo skončit koncem září, na konec letošního roku. Riziko bankrotu Itálie vzhledem k rostoucím výnosům však omezuje garance italských dluhopisů ECB.

Pod tlakem se ocitly plošně italské akcie a akciové indexy v Evropě, ale i USA. Hlavně ale také evropská měna, která vnímá možné předčasné volby negativně a ještě více prohlubuje své ztráty. S rostoucími výnosy v USA dochází k odlivu kapitálu z české koruny, která také pokračuje v korekci jako už všechny měny rozvíjejících se ekonomik, mezi které ČR patří.

Graf: Výnosy z desetiletých italských dluhopisů (Zdroj: Bloomberg)

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

25.06.2019

09:14

Zemní plyn je z delšího časového rámce na zajímavé supportní úrovni.

Z týdenního časového rámce se nacházíme na supportu tvořeném patternem „zavření Single“. Jedná se o vyplnění prostoru mezi high první a low třetí svíčky patternu.

Podrobnosti

24.06.2019

08:00

Z technických důvodů nebude tento týden zveřejněn pořad Benchmark, který informuje o událostech z ekonomiky a finančních trhů. Proto Vám přinášíme souhrn těch nejdůležitějších událostí nadcházejícího týdne. 

Podrobnosti

24.06.2019

07:27

Aktuální, ručně vyznačené, cenové hladiny na GBP/USD pro dnešní den.

Podrobnosti