Irán oficiálně ukončil některé své jaderné závazky

Místní média dnes uvedla, že Írán oficiálně ukončil jeden ze svých klíčových závazků k jaderné dohodě z roku 2015. Jaderná dohoda byla zahájena za cílem zastavit jaderný program Íránu za výměnu zmírnění ekonomických sankcí vůči zemi.

Úředník, který nebyl jmenován, zdůraznil pozastavení dodržování stropu jaderného obchodu na obohacený uran.

Íránský prezident Hassan Rouhani minulý týden oznámil, že Teherán plánuje opustit některé ze svých závazků vyplývajících z této dohody, oficiálně známé jako JCPOA, tváří v tvář zničujícím sankcím ze strany USA a kampani „nejvyššího tlaku“ ze strany největší ekonomiky světa.  

President Rouhani řekl, že pokud Evropa do 60 dnů nevstoupí do ochrany Íránu před americkými sankcemi - zachránit její ropný a bankovní sektor - země by se vrátila k vyšším úrovním obohacování uranu, což by mohlo vést ke schopnosti vyrábět jaderné bomby.

Írán navrhl překročení limitu obohacování uranu o 3,67%, což je množství povolené na rozvoj civilní jaderné energie. Dosažení jaderných zbraní by nemělo být s tímto navýšením uranu s přihlédnutím na techniku, kterou disponuje Irán, možné. Jeho jaderný program je jeden z nejzastaralejších, i přesto je potřeba věnovat mu pozornost. Donald Trump několikrát vyjádřil svou ochotu vyjednávat s Iránem o vylepšení jaderné dohody výměnou za zmírnění sankcí. Irán však nechce podléhat tlaku USA a věří, že ostatní spojenci pomůžou zemi k ekonomické prosperitě. 

Cena ropy WTI se drží pod 62 dolary za barel a tlak vyvíjený americkou administrativou nebyl dostatečný pro zvýšení obav z nedostatku ropy na trhu. Americký prezident ujistil, že výpadek z Iránu bude vykompenzován ropným kartelem OPEC. To však není zcela jisté a vše se oficiálně rozhodne až na setkání ropných producentů kartelu na konci června.  

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

20.08.2019

17:05

Soupis těch nejzásadnějších markoekonomických dat na nadcházející týden. Především musí investoři věnovat zvýšenou pozornost středečnímu zveřejnění zápisu ze zasedání FEDu nebo dalším číslům z německého průmyslu. 

Chci číst

20.08.2019

17:00

Zítra nás kromě zveřejnění změny zásob US ropy čeká také FOMC minutes.
Chci číst

20.08.2019

10:39

Čína snížila dle očekávání svou referenční úrokovou sazbu a podle všeho se nejedná o jednorázový stimul. Investoři na celém světě nyní vyhlížejí další kroky FED a FOMC.

Chci číst