Investoři sázejí na „Carry Trade“

Akcie na Wall Street se ve středu posunuly výš a dosáhly nových rekordních hodnot. Index S&P 500 uzavřel v plusu sedmou seanci v řadě podpořen sérií silných makrodat a pokračujícím optimismem, že prezident Donald Trump sníží korporátní daně. Index S&P včera přidal 0,50 procenta na 2 349,25 bodu. Index Dow Jones získal 0,52 procenta a uzavřel na hodnotě 20 611,86 bodu. Technologický Nasdaq stoupl o 0,6 procenta na cenu 5 819,44 bodu.

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech (index CPI) v lednu meziměsíčně rostly nejrychleji za čtyři roky. Inflace minulý měsíc vyskočila o 0,6 procenta, nejvíce od února 2013, po růstu o 0,3 procenta za prosinec. Meziročně inflace v USA  zrychlila na 2,5 procenta z prosincových 2,1 procenta, což představuje nejvyšší úroveň od března 2012. Výsledky byly nad očekávání trhu. Trend inflace míří vzhůru s tím, jak se zvedají ceny energií a dalších komodit v souladu se zotavením globální poptávky. Jádrový index CPI, který je očištěn o volatilní ceny potravin a energie, v lednu zrychlil na 2,3 procenta z prosincových 2,2 procenta.

Americká centrální banka (Fed) cílí inflaci na úroveň 2 procent, přičemž její preferovaný ukazatel inflace (index PCE) v současné době dosahuje 1,7 procenta. Centrální banka kromě inflace cílí i na trh práce, kde by se podle úterních slov Janet Yellenové měly podmínky v průběhu roku také zlepšovat.

Americká data včera pozitivně překvapila i v oblasti maloobchodu. Maloobchodní tržby v lednu meziměsíčně stouply o 0,4 procenta, analytici čekali posílení pouze o 0,1 procenta. Domácnosti nakupovali hlavně elektroniku. Navíc růst tržeb za prosinec byl revidován na 1,0 procenta z původně udávaných 0,6 procenta. Tyto takzvané jádrové tržby (po vyloučení automobilů, benzinu, stavebních materiálů a stravovacích služeb), které nejblíže odpovídají složce spotřebitelských výdajů v údajích o HDP, v lednu přidaly 0,4 procenta o  0,1 procenta více, než očekávali analytici.

Australský dolar dnes vyskočil na několikaletá maxima proti japonskému jenu, švýcarskému franku a euru, když investoři začínají přesouvat kapitál z bezpečných přístavu do rizikovějších aktiv, které nesou vyšší výnos a využívají výhody tzv. „carry trade“ obchodu.  Měnový pár AUD/JPY dosáhl na cenu 88,17, nejvyšší úroveň od prosince 2015, proti švýcarskému franku atakoval 2letá maxima na ceně 0,7763. Proti americkému dolaru vyskočil AUD nad rezistenci 0,77, když se obchodoval na ceně 0,7715. K nákupní horečce pomohla i lepší data z australského trhu práce. Míra nezaměstnanosti klesla v lednu nečekaně z 5,8 na 5,7 procenta a ekonomika zaměstnala více lidí, než byli odhady analytiků. Novozélandský dolar zůstává v nemilosti investorů po posledních slovech guvernéra Wheelera, že centrální banka nejbližší dva roky neplánuje zvýšit sazby. Nicméně NZD letos i navzdory tomu přidává 4 procenta.

EUR/USD naplňuje naší včerejší predikci a ve formaci klesajícího klínu dosáhl  Fibonacciho úrovně 61,80, a poté podle očekávání prorazil klín směrem na sever. Nyní EUR/USD koriguje ztrátový pohyb, který započal 2. února. Korekce bude čelit 2 silným rezistencím, a to 1,0638 a následně 1,0710, kde by růst EUR/USD mohl skončit.

Autor: Michala Moravcová 

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy