Investoři opouštějí riziková aktiva a míří do bezpečných přístavů

Evropské burzy ve středu po otevření navázaly na ztráty z předchozí seance stejně jako na ztráty amerických akciových titulů a výrazně oslabovaly na téměř dvoutýdenní minimum. Globálními trhy se šířily obavy, že by americký prezident Donald Trump mohl svůj program s těžkostí prosazovat v Kongresu. Klesaly hlavně důlní tituly, jejichž index spadl o 1,7 procenta spolu s cenami mědi, které oslabily na dvoutýdenní minimum. Index bankovního sektoru ztrácel 1,8 procenta. Trump ukáže svojí sílu už tento týden, když se bude snažit prosadit zdravotnickou reformu v dolní komoře Kongresu. Americké burzy včera smazaly část zisků a v jednu chvíli mířily k největší denní ztrátě za pět měsíců, tíženy propadem akcií velkých bank. Index finančního sektoru ztrácel 1,9 procenta.

Pokles zájmu investorů o riziko reflektuje nejen výprodej na akciových trzích, ale i situace na měnových a dluhopisových trzích. Japonský jen posiluje proti americkému dolaru na 4měsíční minima na cenu 111,670. Únik investorů z rizika reflektuje i rostoucí poptávka po amerických dluhopisech, jejichž cena stoupá a výnosy naopak klesají. Pokles výnosů amerických bondů hrají proti americkému dolaru. Zvyšuje se cena zlata na 3týdenní maxima na úroveň 1247,56 USD za unci.

Americký dolar včera ztratil proti euru 0,6 procenta, když se obchodoval na úrovni 1,0819, nejvyšší hodnotě od 2. února. Pokud se americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi nepodaří snížit daně, jak slíbil a zahájit investiční projekty, lze čekat další výprodej na akciích, pokles amerického dolaru a růst cen amerických dluhopisů. Euru pomáhají slova člena bankovní rady, který předchozí týden uvedl, že úrokové sazby by se mohly zvýšit před ukončením programu QE a také francouzské televizní prezidentské diskuze, v nichž zatím Emanuel Macron poráží Marin Le Penovou.

Pokles zájmu o riziko reflektuje i nižší cena australského dolaru. Australský dolar se propadl na cenu 0,7651 poté, co dosáhl v předchozí seanci nejvyšší hodnoty od listopadu 2016, a to 0,7750. “Aussie“ flirtoval v minulosti s cenou 0,7700/50 několikrát, nicméně zatím je pro něj nepřekonatelnou bariérou. Dnes večer zasedá novozélandská centrální banka, která by měla nechat úrokové sazby na hodnotě 1,75 procenta.

Americký akciový index Dow Jones opustil rostoucí klín a zamířil na jih, k čemuž mu pomohla i medvědí divergence s oscilátorem MACD. Ideálním místem pro ukončení korekce z pohledu technické analýzy je opětovné testování podpory a loňské rezistence 19990 bodů. 

Autor: Michala Moravcová

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy