Investoři nakupují riziko, díky čemuž posiluje EUR/USD

Americké akciové indexy otevírají v pondělí v zelených číslech a následují tak vývoj na globálních finančních trzích, kde rostly ceny ropy a čínské akcie kvůli spekulacím, že Čína přijde s novým stimulačním programem na podporu ekonomiky po sérii slabších makroekonomických dat. Čínský akciový index dnes vyskočil na sedmiměsíční maximum.

Japonský akciový index Nikkei byl dnes výjimkou na asijském trhu, ztratil 0,3 procenta vlivem silného jenu (JPY) a zpráv, že japonská ekonomika ve druhém čtvrtletí zpomalila meziroční růst HDP na 0,2 procenta, zatímco trh čekal růst o 0,7 procenta. Ještě v prvním čtvrtletí rostla japonská ekonomika o 2,0 procenta.

Ceny ropy WTI stoupají třetí den v řadě a dosahují téměř měsíčního maxima s tím, jak rostou očekávání, že producenti ropy (OPEC) se pokusí najít cestu, jak podpořit cenu komodity na přezásobeném trhu. Opět se spekuluje o snížení těžby ropy.

Klíčovou událostí tohoto týdne bude středeční zápis z červencového měnového jednání americké centrální banky (Fed), který by mohl naznačit, kdy by mohla banka zvýšit úrokové sazby. Silná data z amerického trhu práce a příznivé finanční výsledky tamních firem by mohly Fed povzbudit, aby zvýšil sazby do konce letošního roku.

Nicméně někteří investoři jsou vůči tomuto kroku Fedu stále hodně skeptičtí s tím, jak se inflace drží pod dvouprocentním cílem a světové centrální banky zesilují své stimulační programy (programy kvantitativního uvolňování (QE)) na podporu domácích ekonomik. Pravděpodobnost, že Fed rozhodne o zvýšení úrokových sazeb již na zářijovém měnovém jednání, činí jenom 9 procent. Pro prosincové zvýšení vidí trh šanci zhruba na 41 procentech.

Dobrá nálada na trzích a apetit po riziku využívá ve svůj prospěch i euro, které posiluje proti americkému dolaru. Na 4hodinovém grafu se omezuje pohyb EUR/USD do rostoucího trojúhelníku. EUR/USD stojí před silnou rezistencí 1,12320, která je v konfluenci s klesající trendovou linií.  

Michala Moravcová


Nejnovější analýzy