Investoři nakupují japonský jen, čeho se bojí?

Maloobchodní tržby v eurozóně v únoru stouply meziměsíčně o 0,7 procenta, což je o 0,2 procenta více, než se čekalo, když zákazníci nakupovali zejména mnohem více oděvů než v lednu. Spotřebitelé i navzdory vyšší inflaci neztrácejí chuť utrácet. V meziročním srovnání tržby vzrostly o 1,8 procenta, ekonomové předpověděli růst pouze o 1,4 procenta. Eurostat navíc vzestupně revidoval údaje za leden.

Americké akciové indexy v pondělí klesly, když trhy zklamaly výsledky prodejů aut za březen, které klesly na 2letá minima, a investoři přemýšleli, zda administrativa prezidenta Trumpa představí reformy stimulující ekonomiku. Index Dow Jones klesl o 0,06 procenta na 20 650,21 bodu, index S&P 500 ubral 0,16 procenta na 2 358,84 bodu a technologický Nasdaq zakončil den níž o 0,29 procenta na 5 894,682 bodu. Před začátkem výsledkové sezóny lze očekávat nervózní obchodování na amerických akciových indexech.

Na měnových trzích utíkají investoři do bezpečných přístavů. Měnový pár EUR/JPY dnes klesl na 4měsíční minima, zatímco australský dolar oslabil na 3týdenní minima. Australský dolar se dostal pod prodejní tlak po ranním zasedání centrální banky (RBA), která podle očekávání nechala základní úrokovou sazbu na nezměněné úrovni 1,5 procenta. Nicméně vyslovila obavy nad vývojem inflace a domácího trhu práce. Nespokojenost banky s vývojem ekonomiky indikuje oddalování zvyšování sazeb u protinožců.

Technickou analýzu EUR/JPY naleznete na našich stránkách. EUR/JPY může být s blížícími se prezidentskými volbami ve Francii (27.4.) stejně jako EUR/CHF pod prodejním tlakem ve znamení přesunu kapitálu do bezpečí. Nálada po rizikových aktivech mohla být snížena i po útocích v Rusku. Zájem o riziko na finančním trhu snižuje i schůzka amerického a čínského prezidenta.

Negativní nálada na rizikových aktivech se projevila i na britské libře. Sterling oslabil o 1 procento na 12týdenní minima proti JPY. Pro britskou libru budou důležitá zítřejší data indexu PMI ze sektoru služeb stejně jako páteční projev guvernéra Marka Carneyho. GBP/JPY dnes proráží dlouhodobý konsolidující trojúhelník. Počkejme, jak zavře dnešní svíčka. Pokud se jí to podaří pod trojúhelníkem, dostanou medvědi první signál. Druhý přijde s poklesem ceny pod předchozí minima. 

Autor: Michala Moravcová

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy