Instrument týdne: USDJPY

Měnový pár USDJPY patří mezi tzv. hlavní měnové páry s aktuálním kurzem 109.554 (2. 12. 2019 15:35).

Měnový pár je tvořen dvěma silnými měnami, a to americkým dolarem (USD) a japonským jenem (JPY). Z globálního hlediska se na měnovém páru USDJPY vytváří cca 14 % celkových měnových transakcí a patří mu tak 2. místo hned za měnovým párem EURUSD, kterému jsme se věnovali v předešlém díle.

Americký dolar je pravděpodobně nejskloňovanější měnou vůbec, japonský jen zase představuje jednu z pěti měn, které tvoří měnové rezervy. Japonsko je třetí největší ekonomikou světa a jedním z nejdůležitějších obchodních partnerů jsou pro Japonsko právě Spojené státy americké.

Obchodníci spekulující na pohyby daného měnového páru musejí být opatrní jak v asijské, tak později v americké obchodní seanci. Především pak evropští obchodníci by měli být připraveni na prudké pohyby brzy ráno.

 

Zajímavý byl v minulém týdnu u tohoto instrumentu obchod o velikosti 1.9 lotu, který vydělal obchodníkovi 24 905 Kč.

Zdroj: Statistika Bossa

 

Bossa obchodník vstupoval do dlouhé pozice v pondělí ráno a vystupoval z ní v pátek večer se ziskem 60 pipů. Měnovému páru v minulém týdnu pomohl mimo jiné i růst akciových indexů. Uvolněná nálada a optimismus na akciových trzích, podporován pozitivními zprávami ohledně podepsání první fáze obchodní dohody mezi USA a Čínou, pravděpodobně vedly investory k přemísťování finančních prostředků z bezpečných přístavů, což japonský jen bezesporu je.

Zdroj: Statistika Bossa

Opět se můžeme pouze domnívat, co obchodníka vedlo k nákupu 1.9 lotu na této ceně. Jednoho kandidáta bychom ale měli. Měnový pár USDJPY se téměř celý měsíc pohyboval v rámci formace trojúhelník a vstup bossa obchodníka byl načasován na zavření trhu nad klesající trendovou linií, která předznamenávala možný budoucí pohyb trhu vzhůru.

Výstup z obchodní pozice byl proveden na horní hraně z trojúhelníkové formace, která zároveň představovala šesti měsíční high na měnovém páru USDJPY. Impulsem k zavření pozice mohl samozřejmě přispět i fakt, že obchodník nechtěl držet otevřenou pozici přes víkend.

 

Instrument USDJPY najdete v obchodní platformě MetaTrader 4 u obchodníka s cennými papíry Bossa.

Pro aktuální ceny a možnost obchodování se přihlaste do své platformy, příp. do demo účtu.

 

Autor: Mgr. Petr Plecháč, Analytik Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.