Inflace ve Velké Británii zůstává beze změny

Dnes v 10:30 byly zveřejněny data inflace z Velké Británie za leden. Základní inflace spotřebitelských cen zůstala neměnná a to na 3%. Přičemž analytici očekávali pokles na 2,9%. Výsledky jádrové inflace překvapily, ta rostla z 2,5% na 2,7%, přičemž analytici očekávali růst na 2,6%. Britská centrální banka očekává pozvolný pokles inflace, jakmile vymizí vliv slabé libry z roku 2016. Stabilní inflaci také pomohly komentáře ze zasedání BoE, kde zaznělo, že zvýšení základní úrokové sazby by mohl přijít již na příštím zasedání v květnu. Ceny automobilového paliva rostly v lednu méně než minulý rok a ceny potravin klesly ve srovnání s lednem 2017. Důležitý pro vývoj inflace v příštím měsíci bude vývoj ceny ropy, ta zatím v únoru klesá. Pokud by se ropa nedostala z aktuální korekce, lze v únoru očekávat zpomalení růstu inflace.

Lehký růst jádrové inflace a odchylka od předpokládaného poklesu spotřebitelské inflace společně způsobily posílení britské libry. Ta začátkem února na páru GBPUSD oslabuje a právě lepší data inflace by mohly pomoct libře v navázání na předchozí zisky z ledna. Nyní se nachází blízko horní hrany intradenního klesajícího kanálu, kde by při případném proražení byl prostor pro případné posílení. 

Zdroj: www.ons.gov.uk

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

21.02.2018

16:44

Ropa začala klesat v reakci na předpovědi, že zásoby ropy v USA se rozšiřují již čtvrtý týden v řadě. Také se objevují otázky ohledně úspěchu OPECu v omezování těžby podporující růst na ropě. Ropa dokázala realizovat minulý týden menší zisky v reakci na pomaleji rostoucí zásoby v USA a zprávu ze Saudské Arábie, která by mohla snížit exporty o dalších 100 000 barelů denně.
Chci číst

21.02.2018

10:25

Americké akciové indexy dalším dnem korigují své zisky z minulého týdne. Nelze však zatím mluvit o další vlně výprodejů, ale spíše panuje nejistota investorů ohledně budoucího vývoje na trzích (více k problematice akciových trhů a případné další korekce doporučuji přečíst včerejší článek zde na stránkách bossainfo.cz). Nervozity na akciových trzích zatím využívá nejvíce americký dolar, který od konce minulého týdne razantně posiluje a likviduje dosavadní ztráty.

Chci číst

20.02.2018

17:02

Úterní seance zatím probíhá podobně jako ta včerejší. Chybí nám důležitá makra, která by ovlivnila trh, ten zatím tedy jen následuje dosavadní trend, případně se snaží udržet si dosavadní zisky. V posilování zatím pokračuje americký dolar, který se i díky rostoucím desetiletým výnosům dostal nad 50% výprodeje z minulého týdne. Zatímco dolar pomalu likviduje ztráty z minulého týdne a udává v podstatě směr na devizovém trhu, americké desetileté výnosy pokračují v růstu a je jen otázkou času kdy překonají 3% hranici.

Podrobnosti