Inflace ve Velké Británii zůstává beze změny

Dnes v 10:30 byly zveřejněny data inflace z Velké Británie za leden. Základní inflace spotřebitelských cen zůstala neměnná a to na 3%. Přičemž analytici očekávali pokles na 2,9%. Výsledky jádrové inflace překvapily, ta rostla z 2,5% na 2,7%, přičemž analytici očekávali růst na 2,6%. Britská centrální banka očekává pozvolný pokles inflace, jakmile vymizí vliv slabé libry z roku 2016. Stabilní inflaci také pomohly komentáře ze zasedání BoE, kde zaznělo, že zvýšení základní úrokové sazby by mohl přijít již na příštím zasedání v květnu. Ceny automobilového paliva rostly v lednu méně než minulý rok a ceny potravin klesly ve srovnání s lednem 2017. Důležitý pro vývoj inflace v příštím měsíci bude vývoj ceny ropy, ta zatím v únoru klesá. Pokud by se ropa nedostala z aktuální korekce, lze v únoru očekávat zpomalení růstu inflace.

Lehký růst jádrové inflace a odchylka od předpokládaného poklesu spotřebitelské inflace společně způsobily posílení britské libry. Ta začátkem února na páru GBPUSD oslabuje a právě lepší data inflace by mohly pomoct libře v navázání na předchozí zisky z ledna. Nyní se nachází blízko horní hrany intradenního klesajícího kanálu, kde by při případném proražení byl prostor pro případné posílení. 

Zdroj: www.ons.gov.uk

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

18.01.2019

15:52

Produkce ropného kartelu OPEC a jeho spojenců v prosinci klesla více, než se očekávalo a poslala tak měsíc před zahájením produkčních škrtů býčí signál pro investory na ropě. Největší producent kartelu Saudská Arábie snížila produkci o 468 000 bpd na něco málo přes 10,5 mil. bpd.

Podrobnosti

18.01.2019

09:59

Akciové trhy ovládl optimismus kolem obchodní války mezi USA a Čínou. Na zprávy reagovaly pozitivně na devizových trzích také rizikovější měny, jako australský dolar a rizikovější aktiva včetně ropy.

Podrobnosti

17.01.2019

17:04

Nejednoznačná seance na devizových trzích prozatím vyznívá spíše pro americký dolar, který je na většině z měnových párů silnější. Akciové trhy v USA zůstávají i přes probíhající výsledkovou sezonu beze změny. Včerejší pokles amerických ropných zásob ropě nepomohl a ta dnes ztrácí.

Podrobnosti