Inflace ve Velké Británii zůstává beze změny

Dnes v 10:30 byly zveřejněny data inflace z Velké Británie za leden. Základní inflace spotřebitelských cen zůstala neměnná a to na 3%. Přičemž analytici očekávali pokles na 2,9%. Výsledky jádrové inflace překvapily, ta rostla z 2,5% na 2,7%, přičemž analytici očekávali růst na 2,6%. Britská centrální banka očekává pozvolný pokles inflace, jakmile vymizí vliv slabé libry z roku 2016. Stabilní inflaci také pomohly komentáře ze zasedání BoE, kde zaznělo, že zvýšení základní úrokové sazby by mohl přijít již na příštím zasedání v květnu. Ceny automobilového paliva rostly v lednu méně než minulý rok a ceny potravin klesly ve srovnání s lednem 2017. Důležitý pro vývoj inflace v příštím měsíci bude vývoj ceny ropy, ta zatím v únoru klesá. Pokud by se ropa nedostala z aktuální korekce, lze v únoru očekávat zpomalení růstu inflace.

Lehký růst jádrové inflace a odchylka od předpokládaného poklesu spotřebitelské inflace společně způsobily posílení britské libry. Ta začátkem února na páru GBPUSD oslabuje a právě lepší data inflace by mohly pomoct libře v navázání na předchozí zisky z ledna. Nyní se nachází blízko horní hrany intradenního klesajícího kanálu, kde by při případném proražení byl prostor pro případné posílení. 

Zdroj: www.ons.gov.uk

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

14.08.2018

17:02

Výprodej na turecké liře s sebou táhl indickou rupii i ostatní měny, což zvýšilo riziko nouzového přistání z rizikovějších rozvíjeních se ekonomik. Páteční výprodej byl tak razantní, že během páteční seance některé z měn (včetně turecké liry) dokázaly zkorigovat část ze svých ztrát.

Chci číst

14.08.2018

14:03

Dopolední markodata byly v podstatě ty nedůležitější, kterých jsme se mohli během dnešní seance dočkat. Zveřejněny byly data z britského trhu práce, následovány odhadem hospodářského růstu v Eurozóně za 2. čtvrtletí, včetně růstu HDP v Německu a v ČR.

Chci číst

14.08.2018

10:25

Smíšená seance na devizových trzích, kde si bral oddechový čas americký dolar, nabídla několik překvapivých proti trendových pohybů. Pod tlakem byly drahé kovy, ale také trh s ropou, která se však dokázala ze ztrát vzpamatovat.

Chci číst