Inflace ve Velké Británii zůstává beze změny

Dnes v 10:30 byly zveřejněny data inflace z Velké Británie za leden. Základní inflace spotřebitelských cen zůstala neměnná a to na 3%. Přičemž analytici očekávali pokles na 2,9%. Výsledky jádrové inflace překvapily, ta rostla z 2,5% na 2,7%, přičemž analytici očekávali růst na 2,6%. Britská centrální banka očekává pozvolný pokles inflace, jakmile vymizí vliv slabé libry z roku 2016. Stabilní inflaci také pomohly komentáře ze zasedání BoE, kde zaznělo, že zvýšení základní úrokové sazby by mohl přijít již na příštím zasedání v květnu. Ceny automobilového paliva rostly v lednu méně než minulý rok a ceny potravin klesly ve srovnání s lednem 2017. Důležitý pro vývoj inflace v příštím měsíci bude vývoj ceny ropy, ta zatím v únoru klesá. Pokud by se ropa nedostala z aktuální korekce, lze v únoru očekávat zpomalení růstu inflace.

Lehký růst jádrové inflace a odchylka od předpokládaného poklesu spotřebitelské inflace společně způsobily posílení britské libry. Ta začátkem února na páru GBPUSD oslabuje a právě lepší data inflace by mohly pomoct libře v navázání na předchozí zisky z ledna. Nyní se nachází blízko horní hrany intradenního klesajícího kanálu, kde by při případném proražení byl prostor pro případné posílení. 

Zdroj: www.ons.gov.uk

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

19.10.2018

16:26

Velmi klidný průběh dnes dosud nabídly finanční trhy. Odpoledne se postaralo o volatilitu na kanadském dolaru zveřejnění růstu kanadské inflace. Akciové trhy dnes přešlapují na místě, zatímco ropa Brent se dostala zpět nad 80 dolarů.

Podrobnosti

19.10.2018

09:55

Americký dolar zůstává silnější a je nejvýše od konce srpna. Akciové index pokračují v korekci zisků ze začátku týdne a výsledková sezona zatím není takovým stimulem, jako se očekávalo. Na komoditním trhu si své zisky zatím udržuje zlato.

Podrobnosti

18.10.2018

17:05

Seanci nahoru dolu dnes zažily devizové trhy, což bylo opět způsobené primárně vývojem amerického dolaru, který dopoledne ztrácel a odpoledne své ztráty zkorigoval. 

Podrobnosti