Inflace ve Velké Británii zůstává beze změny

Dnes v 10:30 byly zveřejněny data inflace z Velké Británie za leden. Základní inflace spotřebitelských cen zůstala neměnná a to na 3%. Přičemž analytici očekávali pokles na 2,9%. Výsledky jádrové inflace překvapily, ta rostla z 2,5% na 2,7%, přičemž analytici očekávali růst na 2,6%. Britská centrální banka očekává pozvolný pokles inflace, jakmile vymizí vliv slabé libry z roku 2016. Stabilní inflaci také pomohly komentáře ze zasedání BoE, kde zaznělo, že zvýšení základní úrokové sazby by mohl přijít již na příštím zasedání v květnu. Ceny automobilového paliva rostly v lednu méně než minulý rok a ceny potravin klesly ve srovnání s lednem 2017. Důležitý pro vývoj inflace v příštím měsíci bude vývoj ceny ropy, ta zatím v únoru klesá. Pokud by se ropa nedostala z aktuální korekce, lze v únoru očekávat zpomalení růstu inflace.

Lehký růst jádrové inflace a odchylka od předpokládaného poklesu spotřebitelské inflace společně způsobily posílení britské libry. Ta začátkem února na páru GBPUSD oslabuje a právě lepší data inflace by mohly pomoct libře v navázání na předchozí zisky z ledna. Nyní se nachází blízko horní hrany intradenního klesajícího kanálu, kde by při případném proražení byl prostor pro případné posílení. 

Zdroj: www.ons.gov.uk

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

24.05.2018

16:43

Britská libra se po dlouhé době dočkala pozitivního impulsu, tentokrát v podobě lepších výsledků maloobchodních prodejů. Ty rostly v dubnu ve všech sektorech o 1,6%, překonaly konsenzus 0,8%.

Chci číst

24.05.2018

10:07

Včerejší seance patřila opět mezi ty zajímavější, kdy si prošly korekcí akciové trhy, ale ani na devizových trzích nebyla o volatilitu nouze. Akciové trhy vylekalo několik událostí spolu s nově formující se vládou v Itálii, komentáře D. Trumpa k obchodní dohodě s Čínou nebo kolaps turecké liry.

Chci číst

23.05.2018

11:58

Dopolední data dnes rozhýbala devizové trhy, přičemž žádného překvapení v podobě změny trendu jsme se nedočkali a náhled na měny zasažené zprávami zůstává stejný. Dopoledne trhy čekaly na postupná data PMI a Inflace z Británie. 

Podrobnosti