Inflace v USA na rozdíl od Evropy roste

Krátce před koncem dvoudenního zasedání americké centrální banky (Fed), na němž bankovní rada rozhoduje, zdali ponechá základní úrokovou sazbu na nezměněné úrovni 0,5 procenta, nebo ji posune výše, přicházejí data potvrzující růst inflace v USA. Inflace spolu s trhem práce jsou klíčovými makroekonomickými ukazateli pro měnovou politiku Fedu.

Jádrový index spotřebitelských cen (CPI) po vyloučení volatilních cen potravin a energie minulý měsíc stoupl v meziměsíčním srovnání o 0,3 procenta, stejně jako v lednu. Na meziročním základě index posílil až o 2,3 procenta, nejvíce od května 2012. Ekonomové čekali, že index zopakuje lednový růst na úrovni 2,2 procenta. Rostly hlavně ceny nájmů a lékařské péče. Únorový propad cen benzinu o 13 procent způsobil pokles celkového indexu CPI v meziměsíčním srovnání o 0,2 procenta. Na meziročním základě celková inflace v únoru zpomalila na 1 procento z lednových 1,4 procenta. Rostoucí trend jádrových cen inflace spolu se silným trhem práce vrací do hry možnost zvýšení úrokových sazeb v USA už v červnu.

USD/JPY je sevřen v konsolidační trojúhelníkové formaci. Před vyhlášením výše úrokové sazby ze strany Fedu se USD/JPY blíží k horní hraně trojúhelníku. Sledujme spolu se zasedáním reakci USD/JPY na tuto hodnotu od 19:00.

Zdroj: Investplanet
Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy