Inflace v Německu zpomalila, analýza EUR/NZD

V úterý byly v USA zveřejněny výsledky spotřebitelských výdajů, které v dubnu vzrostly nejvíce za čtyři měsíce, oživená inflace pak potvrdila sílu domácí poptávky na začátku druhého kvartálu. Domácí poptávka je největší složkou HDP.

Cenový index výdajů na osobní spotřebu (PCE) se v dubnu meziměsíčně zvýšil o 0,2 procenta v porovnání s březnovým poklesem o 0,2 procenta. Jádrový PCE index, který Fed používá pro měření inflace, meziročně dosáhl 1,5 procenta, přičemž cíl centrální banky je na úrovni 2 procent. Index spotřebitelské důvěry za květen podle Conference Board klesl na 117,9 bodu proti dubnové revidované hodnotě 119,4 bodu. Trh počítal se zvýšením indexu na 119,8 bodu.

Dnešní výsledek indexu spotřebitelských cen (CPI) ukázal, že růst inflace v Německu v květnu zpomalil. Meziměsíčně cenová hladina v největší evropské ekonomice dokonce klesla o 0,2 procenta. Meziročně v květnu stoupla o 1,4 procenta, což je 0,2 procenta pod odhadem trhu.

Ranní analýza novozélandského dolaru preferuje pokles měny protinožců, což by se mohlo podepsat i na vývoji měnového páru EUR/NZD. Tento měnový pár oslabuje uvnitř rostoucího trendového kanálu. Přibližuje se k několika úrovním podpory, a to dolní hraně kanálu a 55dennímu (modrý) průměru. Když se potvrdí naše analýza na novozélandském dolaru, pak by mohl EUR/NZD pokračovat v růstovém trendovém kanálu.


 

Autor: Michala Moravcová, analytik BOSSA

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy