Inflace v eurozóně v březnu opět záporná

Propad cen energií způsobil, že spotřebitelské ceny v eurozóně (index CPI) v březnu meziročně opět klesly. Březnová inflace 19členného měnového bloku se snížila o 0,1 procenta v meziročním srovnání po 0,2 procentním poklesu v únoru. Evropská centrální banka cíluje inflaci na úroveň těsně pod 2 procenty.

Ceny energií se ve srovnání s loňským březnem propadly o 8,7 procenta. Jádrová inflace očištěna právě o volatilní ceny energií a potravin v březnu meziročně vzrostla o 0,9 procenta po 0,8 procentním růstu v únoru. Negativní čísla o inflaci přicházejí právě po tom, jak Evropská centrální banka (ECB) na svém březnovém zasedání snížila depozitní sazbu hlouběji do minusu, zvýšila měsíční objem nákupů aktiv o třetinu a zprostředkovala půjčky zdarma korporátnímu sektoru.

Pozitivní zpráva pro ECB dorazila včera alespoň z Německa. Inflace v největší ekonomice eurozóny se v březnu podle prvotního měření vrátila do kladných hodnot. Německý index harmonizovaných cen (HICP) srovnatelný s ostatními zeměmi EU v březnu meziročně stoupl o 0,1 procenta po únorovém poklesu o 0,2 procenta. Analytici čekali pokles o 0,1 procenta. ECB se tak může těšit alespoň z toho, že se ji daří držet cenovou hladinu kolem nuly a nepropadá se hlouběji do negativních čísel.

Měnový index eura BOSSAEUR  podle teorie Fibonacciho úrovní překonal hodnotu 23,60 a mohl by mířit k 38,20. Z detailnějšího pohledu vidíme, že cesta eura k této další Fibo úrovni nebude jednoduchá. Je před ním hustá zóna mnoha rezistencí, kterákoliv z nich ho může zastavit. Proti růstu EUR/USD hraje i vývoj na dluhopisovém trhu, kde se rozšiřuje spread (rozdíl) mezi americkými a německými 10letými státními dluhopisy (oranžová – pravá osa) a kurzem EUR/USD(fialové – levá osa). 

Autor Investplanet  a Michala Moravcová
Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení


Nejnovější analýzy