Inflace v eurozóně klesla

Dnes v 11:00 byly zveřejněny meziroční výsledky inflace v eurozoně. Meziroční celková inflace rostla o 1,3%. Podle údajů eurostatu se očekává, že v lednu bude nejvíce růst spotřeba energie (2,1%), následují je potraviny (1,9%), služby (1,2%) a neenergické průmyslové výrobky (0,6%). Jádrová inflace, očištěna o ceny potravin a energií rostla o 1%. Zde šlo také o vyplnění očekávání, které přišlo po růst 0,9% v prosinci. S přihlédnutím na velice opatrný výhled ECB ohledně růstu inflace, kdy očekává inflaci na úrovni 1,3% a průměrnou jádrovou inflaci na úrovni 1,1%, se zdá být celkem reálný. 

Oficiální cíl ECB je blízko, ale spíše pod 2% inflačním cílem. S ohledem na silný růst ekonomiky v eurozoně, trhy budou pečlivě sledovat zda ECB neukončí kvantitativní uvolňování dříve jak na konci září, jak připomněla na poslední tiskové konferenci. Nic totiž zatím nenasvědčuje tomu, že by se mělo něco výrazně změnit. 

Euro na výsledky inflace reagovalo minimálně. Reakce byla téměř nulová, když vezmeme v potaz momentální zvýšenou volatilitu na trzích a euro dnes na trhu EURUSD pokračuje v růstovém trendu. 

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

18.01.2019

09:59

Akciové trhy ovládl optimismus kolem obchodní války mezi USA a Čínou. Na zprávy reagovaly pozitivně na devizových trzích také rizikovější měny, jako australský dolar a rizikovější aktiva včetně ropy.

Chci číst

17.01.2019

17:04

Nejednoznačná seance na devizových trzích prozatím vyznívá spíše pro americký dolar, který je na většině z měnových párů silnější. Akciové trhy v USA zůstávají i přes probíhající výsledkovou sezonu beze změny. Včerejší pokles amerických ropných zásob ropě nepomohl a ta dnes ztrácí.

Podrobnosti

17.01.2019

10:02

Klidnějšího průběhu včerejší seance dokázala využít pouze americký dolar, který mírně zpevnil. V pozvolných ziscích pokračoval také akciový trh, zatímco ropa po nadprůměrně volatiltní seance udržela své zisky nad 52 dolary.

Podrobnosti