Inflace v eurozóně klesla

Dnes v 11:00 byly zveřejněny meziroční výsledky inflace v eurozoně. Meziroční celková inflace rostla o 1,3%. Podle údajů eurostatu se očekává, že v lednu bude nejvíce růst spotřeba energie (2,1%), následují je potraviny (1,9%), služby (1,2%) a neenergické průmyslové výrobky (0,6%). Jádrová inflace, očištěna o ceny potravin a energií rostla o 1%. Zde šlo také o vyplnění očekávání, které přišlo po růst 0,9% v prosinci. S přihlédnutím na velice opatrný výhled ECB ohledně růstu inflace, kdy očekává inflaci na úrovni 1,3% a průměrnou jádrovou inflaci na úrovni 1,1%, se zdá být celkem reálný. 

Oficiální cíl ECB je blízko, ale spíše pod 2% inflačním cílem. S ohledem na silný růst ekonomiky v eurozoně, trhy budou pečlivě sledovat zda ECB neukončí kvantitativní uvolňování dříve jak na konci září, jak připomněla na poslední tiskové konferenci. Nic totiž zatím nenasvědčuje tomu, že by se mělo něco výrazně změnit. 

Euro na výsledky inflace reagovalo minimálně. Reakce byla téměř nulová, když vezmeme v potaz momentální zvýšenou volatilitu na trzích a euro dnes na trhu EURUSD pokračuje v růstovém trendu. 

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

19.02.2018

11:02

Během páteční seance jsme nebyli svědky žádného výraznějšího vzrušení v podobě zajímavějších fundamentů. Akciové trhy si ve většina případů udržely své pozice, případně přibraly další zisky. Ty přechází po korekci do klidnější fáze, kdy lze očekávat menší nárůst a spíše pohyb do strany. Zda je korekce u konce, nebo přijde další výprodej, bylo již řečeno mnoho.
Chci číst

16.02.2018

16:07

Ropa s největší pravděpodobností uzavře týden v zelených číslech. Už to vypadalo, že ropa po minulém týdnu, kdy dosáhla americká těžba rekordních maxim, bude nadále oslabovat. Nervozity na akciových trzích využil i americký dolar, který také částečně pomohl korekci i na ropě.

Podrobnosti

16.02.2018

10:49

Včerejší seance se nesla v duchu malých objemů a úzkých cenových rozpětí. Většina měnových párů proti americkému dolaru však dokázala sbírat zisky, zatímco dolar nadále slábl. To stejné platí i o akciových trzích, které uzavřely další seanci v zelených číslech. Index volatility VIX zatím stále klesá a s ním i nervozita na trzích, aktuálně se pohybuje kolem 17 bodů.

Podrobnosti