Inflace v eurozóně klesla

Dnes v 11:00 byly zveřejněny meziroční výsledky inflace v eurozoně. Meziroční celková inflace rostla o 1,3%. Podle údajů eurostatu se očekává, že v lednu bude nejvíce růst spotřeba energie (2,1%), následují je potraviny (1,9%), služby (1,2%) a neenergické průmyslové výrobky (0,6%). Jádrová inflace, očištěna o ceny potravin a energií rostla o 1%. Zde šlo také o vyplnění očekávání, které přišlo po růst 0,9% v prosinci. S přihlédnutím na velice opatrný výhled ECB ohledně růstu inflace, kdy očekává inflaci na úrovni 1,3% a průměrnou jádrovou inflaci na úrovni 1,1%, se zdá být celkem reálný. 

Oficiální cíl ECB je blízko, ale spíše pod 2% inflačním cílem. S ohledem na silný růst ekonomiky v eurozoně, trhy budou pečlivě sledovat zda ECB neukončí kvantitativní uvolňování dříve jak na konci září, jak připomněla na poslední tiskové konferenci. Nic totiž zatím nenasvědčuje tomu, že by se mělo něco výrazně změnit. 

Euro na výsledky inflace reagovalo minimálně. Reakce byla téměř nulová, když vezmeme v potaz momentální zvýšenou volatilitu na trzích a euro dnes na trhu EURUSD pokračuje v růstovém trendu. 

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

14.08.2018

17:02

Výprodej na turecké liře s sebou táhl indickou rupii i ostatní měny, což zvýšilo riziko nouzového přistání z rizikovějších rozvíjeních se ekonomik. Páteční výprodej byl tak razantní, že během páteční seance některé z měn (včetně turecké liry) dokázaly zkorigovat část ze svých ztrát.

Podrobnosti

14.08.2018

14:03

Dopolední markodata byly v podstatě ty nedůležitější, kterých jsme se mohli během dnešní seance dočkat. Zveřejněny byly data z britského trhu práce, následovány odhadem hospodářského růstu v Eurozóně za 2. čtvrtletí, včetně růstu HDP v Německu a v ČR.

Podrobnosti

14.08.2018

10:25

Smíšená seance na devizových trzích, kde si bral oddechový čas americký dolar, nabídla několik překvapivých proti trendových pohybů. Pod tlakem byly drahé kovy, ale také trh s ropou, která se však dokázala ze ztrát vzpamatovat.

Podrobnosti