Inflace v eurozóně klesla

Dnes v 11:00 byly zveřejněny meziroční výsledky inflace v eurozoně. Meziroční celková inflace rostla o 1,3%. Podle údajů eurostatu se očekává, že v lednu bude nejvíce růst spotřeba energie (2,1%), následují je potraviny (1,9%), služby (1,2%) a neenergické průmyslové výrobky (0,6%). Jádrová inflace, očištěna o ceny potravin a energií rostla o 1%. Zde šlo také o vyplnění očekávání, které přišlo po růst 0,9% v prosinci. S přihlédnutím na velice opatrný výhled ECB ohledně růstu inflace, kdy očekává inflaci na úrovni 1,3% a průměrnou jádrovou inflaci na úrovni 1,1%, se zdá být celkem reálný. 

Oficiální cíl ECB je blízko, ale spíše pod 2% inflačním cílem. S ohledem na silný růst ekonomiky v eurozoně, trhy budou pečlivě sledovat zda ECB neukončí kvantitativní uvolňování dříve jak na konci září, jak připomněla na poslední tiskové konferenci. Nic totiž zatím nenasvědčuje tomu, že by se mělo něco výrazně změnit. 

Euro na výsledky inflace reagovalo minimálně. Reakce byla téměř nulová, když vezmeme v potaz momentální zvýšenou volatilitu na trzích a euro dnes na trhu EURUSD pokračuje v růstovém trendu. 

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

24.05.2018

10:07

Včerejší seance patřila opět mezi ty zajímavější, kdy si prošly korekcí akciové trhy, ale ani na devizových trzích nebyla o volatilitu nouze. Akciové trhy vylekalo několik událostí spolu s nově formující se vládou v Itálii, komentáře D. Trumpa k obchodní dohodě s Čínou nebo kolaps turecké liry.

Chci číst

23.05.2018

11:58

Dopolední data dnes rozhýbala devizové trhy, přičemž žádného překvapení v podobě změny trendu jsme se nedočkali a náhled na měny zasažené zprávami zůstává stejný. Dopoledne trhy čekaly na postupná data PMI a Inflace z Británie. 

Podrobnosti

23.05.2018

10:14

Americký dolar zažil seanci jako na houpačce, kdy dopoledne začal ztrácet a během americké seance začal opět zpevňovat a své ztráty si vzal opět zpět. Podobný vývoj byl k vidění i na ostatních devizových trzích v páru proti americkému dolaru.

Podrobnosti