Inflace v eurozóně klesla

Dnes v 11:00 byly zveřejněny meziroční výsledky inflace v eurozoně. Meziroční celková inflace rostla o 1,3%. Podle údajů eurostatu se očekává, že v lednu bude nejvíce růst spotřeba energie (2,1%), následují je potraviny (1,9%), služby (1,2%) a neenergické průmyslové výrobky (0,6%). Jádrová inflace, očištěna o ceny potravin a energií rostla o 1%. Zde šlo také o vyplnění očekávání, které přišlo po růst 0,9% v prosinci. S přihlédnutím na velice opatrný výhled ECB ohledně růstu inflace, kdy očekává inflaci na úrovni 1,3% a průměrnou jádrovou inflaci na úrovni 1,1%, se zdá být celkem reálný. 

Oficiální cíl ECB je blízko, ale spíše pod 2% inflačním cílem. S ohledem na silný růst ekonomiky v eurozoně, trhy budou pečlivě sledovat zda ECB neukončí kvantitativní uvolňování dříve jak na konci září, jak připomněla na poslední tiskové konferenci. Nic totiž zatím nenasvědčuje tomu, že by se mělo něco výrazně změnit. 

Euro na výsledky inflace reagovalo minimálně. Reakce byla téměř nulová, když vezmeme v potaz momentální zvýšenou volatilitu na trzích a euro dnes na trhu EURUSD pokračuje v růstovém trendu. 

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

19.10.2018

16:26

Velmi klidný průběh dnes dosud nabídly finanční trhy. Odpoledne se postaralo o volatilitu na kanadském dolaru zveřejnění růstu kanadské inflace. Akciové trhy dnes přešlapují na místě, zatímco ropa Brent se dostala zpět nad 80 dolarů.

Podrobnosti

19.10.2018

09:55

Americký dolar zůstává silnější a je nejvýše od konce srpna. Akciové index pokračují v korekci zisků ze začátku týdne a výsledková sezona zatím není takovým stimulem, jako se očekávalo. Na komoditním trhu si své zisky zatím udržuje zlato.

Podrobnosti

18.10.2018

17:05

Seanci nahoru dolu dnes zažily devizové trhy, což bylo opět způsobené primárně vývojem amerického dolaru, který dopoledne ztrácel a odpoledne své ztráty zkorigoval. 

Podrobnosti