Inflace v ČR roste, dnes zasedá ECB, dolar vyčkává

Americké akciové indexy Dow Jones a S&P 500 včera mírně oslabily s tím, jak energetický sektor zažil největší pokles za téměř šest měsíců kvůli propadu ceny ropy o více jak 5 procent. Index Dow Jones ztratil 0,33 procenta a zavřel na hodnotě 20 855,73 bodu, index S&P 500 oslabil o 0,23 procenta na cenu 2 362,98 bodu. Technologický Nasdaq přidal 0,06 procenta na 5 837,552 bodu. Indexy tak neudržely prvotní zisky, které přišly po výborných datech z amerického trhu práce (ADP).

České spotřebitelské ceny (index CPI) v únoru zrychlily růst na 2,5 procenta a meziroční inflace dosáhla nejvyšší hodnoty od listopadu 2012. Inflaci táhly vzhůru zejména dražší potraviny a doprava. V meziměsíčním srovnání se ceny zvýšily o 0,4 procenta po lednovém růstu o 0,8 procenta. Výsledky jsou vyšší než očekávání trhu i samotná prognóza České národní banky. Analytici dotázaní Reuters předpokládali meziroční inflaci na hodnotě 2,4 procenta, ČNB ve své únorové prognóze uváděla 2,1 procenta. Data inflace tak nahrávají centrální bance, aby ukončila kurzové intervence ve druhém čtvrtletí. Je pravděpodobné, že v dalších měsících se bude inflace dále zvyšovat.

Dnes odpoledne zasedá Evropská centrální banka (ECB). Nečeká se, že by změnila nastavení měnové politiky, a tak se všechna pozornost investorů obrátí na projev Maria Draghiho v 14:30. Trh je obecně naladěný na holubičí tón vzhledem k blížícím se parlamentním volbám ve Francii a v Nizozemí. Parlamentní volby v Nizozemsku se konají již příští týden. ECB může navíc prodloužit program TLTRO. Nicméně makroekonomická data jdou správným směrem. Eurozóna si udržuje mírný ekonomický růst a inflace se přibližuje 2 procentům (1,8 %). Pokud by náhodou Mario Draghi zvolil příliš optimistická slova, která trh nečeká, pak by mohlo euro posílit. Signifikantní reakci eura na holubičí slova nečekáme, protože ta jsou v souladu s očekáváním trhu.

Na francouzské prezidentské volby se už připravuje i švýcarský frank, reprezentant bezpečného přístavu. Náklady na zajištění proti velkým cenovým změnám na měnovém páru EUR/CHF dosahují nejvyšší hodnoty od amerických prezidentských voleb. Ceny opcí sázející na pokles eura proti franku jsou na úrovni brexitu. EUR/CHF za poslední 2 měsíce posílil o 2 procenta a devizové rezervy SNB se v únoru zvýšily o 24 miliard CHF, stejně jako v červnu loňského roku, kdy bylo referendum o brexitu. Švýcarská centrální banka již nyní 2 měsíce před francouzskými volbami musí aktivně bránit frank před nežádoucím posilováním.

Včerejší data z trhu práce ADP podpořila dolar, který posílil hlavně proti australskému, novozélandskému dolaru a libře. Sterling nezachránily ani lepší vyhlídky tamní vlády ohledně letošního hospodářského růstu. Ten byl navýšen ze 1,4 na 2,0 procenta. Nicola Sturgeonová, šéfka Skotské národní strany (SNP), uvedla, že referendum o nezávislosti Skotska by se mohlo opět uskutečnit na podzim příštího roku, s tím jak Británie plánuje brexit, kterého se Skotsko nechce účastnit. Nicméně referendum musí nejdříve schválit britský parlament, který se tomu bude chtít vyhnout.

Index amerického dolaru, který vyjadřuje hodnotu dolaru proti koši měn, bojuje s hodnotou rezistence 102,076 bodu. Zde se rozhoduje, zda dá šanci vytvoření formace hlava ramena anebo bude pokračovat v rostoucím kanálu a zaútočí na prosincová maxima. Fundamenty zatím mluví ve prospěch USD. Po včerejších výsledcích ADP čeká pozitivní výsledky i zítřejší NFP. Navíc pravděpodobnost, že Fed v březnu zvýší úrokové sazby, dosahuje 90 procent.

Autor: Michala Moravcová

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy