Inflace v Británii zpomalila více, než se očekávalo

Dnes v 10:30 byla zveřejněna data inflace z Velké Británie. Ty dokázaly překonat očekávání, když inflace rostla za únor o 0,4%, přičemž se očekával růst o 0,5%. Meziročně inflace klesla z 3% na 2,7%, analytici očekávali pokles na 2,8%. Jádrová inflace také klesla více, než se očekávalo, když meziročně klesla z 2,7% na 2,4%. Menší pokles cen benzínu společně s cenami potravin, které rostly pomaleji, než minulý rok pomohly zpomalit inflaci. Dopad na inflaci měla i od začátku roku trochu silnější britská libra. Především zprávu o nižší inflaci uvítají spotřebitelé, kteří byly svědky masivního růstu cen v roce 2017, který se projevil do jejich nákladů. Britská centrální banka očekává postupné oslabování inflace k 2% inflačnímu cíli, zatímco vymizí efekt slabší libry způsobený brexitem. Od centrální banky se dá očekávat, že zvýší úrokové sazby nejdříve v květnu. Trhy počítají s trojitým zvýšením úrokových sazeb během následujících tří let. Index cen výrobců (PPI) rostl meziročně o 2,6%, očekávaný růst byl o 2,7%. Britská libra na páru GBPUSD v reakci na výsledky inflace začala oslabovat, býci jsou však silnější a udržují si zatím své pozice a především zisky z včerejší seance. Jedná se každopádně o negativní impuls pro britskou libru a z fundamentálního hlediska by měla oslabovat.

Graf: Vývoj inflace ve Velké Británii (Zdroj: www.ft.com)

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

25.03.2019

12:17

Kakao stále láká na nákup: sezonalita, poptávka a COT

Kakao ztratilo na své hodnotě 25 % od května roku 2018 do současnosti. Jaké by mohly být další kroky? Podívejme se na techniky price action s využitím sezonality, poptávky a COT.

Chci číst

25.03.2019

10:54

Fundament v největší evropské ekonomice se nelepší a dostal pod tlak euro. Páteční seance dostala do záporných čísel také akciové indexy a ropu, která vzdala své zisky nad 60 dolary za barel.

Chci číst

25.03.2019

07:26

Aktuální, ručně vyznačené, cenové hladiny na GBP/USD pro dnešní den.
Neváhejte porovnat jejich relevantnost a funkčnost s hladinami z předešlých dnů.
Chci číst