Inflace v Británii zpomalila více, než se očekávalo

Dnes v 10:30 byla zveřejněna data inflace z Velké Británie. Ty dokázaly překonat očekávání, když inflace rostla za únor o 0,4%, přičemž se očekával růst o 0,5%. Meziročně inflace klesla z 3% na 2,7%, analytici očekávali pokles na 2,8%. Jádrová inflace také klesla více, než se očekávalo, když meziročně klesla z 2,7% na 2,4%. Menší pokles cen benzínu společně s cenami potravin, které rostly pomaleji, než minulý rok pomohly zpomalit inflaci. Dopad na inflaci měla i od začátku roku trochu silnější britská libra. Především zprávu o nižší inflaci uvítají spotřebitelé, kteří byly svědky masivního růstu cen v roce 2017, který se projevil do jejich nákladů. Britská centrální banka očekává postupné oslabování inflace k 2% inflačnímu cíli, zatímco vymizí efekt slabší libry způsobený brexitem. Od centrální banky se dá očekávat, že zvýší úrokové sazby nejdříve v květnu. Trhy počítají s trojitým zvýšením úrokových sazeb během následujících tří let. Index cen výrobců (PPI) rostl meziročně o 2,6%, očekávaný růst byl o 2,7%. Britská libra na páru GBPUSD v reakci na výsledky inflace začala oslabovat, býci jsou však silnější a udržují si zatím své pozice a především zisky z včerejší seance. Jedná se každopádně o negativní impuls pro britskou libru a z fundamentálního hlediska by měla oslabovat.

Graf: Vývoj inflace ve Velké Británii (Zdroj: www.ft.com)

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

24.09.2018

12:41

Po pátečním výprodeji na GBP/USD se trh dnes dostává do korekce. V pátek byli pozitivní data pro americký dolar a také s blížícím se brexitem trh reaguje na zprávy, kde nebyl ani výjimkou páteční den. Trh během jediného dne udělal 210 pipů.

Chci číst

21.09.2018

17:06

Americký dolar se dnes odhodlal, že začne umazávat včerejší výraznější ztráty a zatím se mu to poměrně daří. Britská libra je dnes opět pod tlakem brexitu a ztrácí, zatímco kanadský dolar se dočkal čerstvých makrodat. S otevřením americké seance opět pokračují v růstu akciové indexy.
Podrobnosti

21.09.2018

15:22

Ropa s největší pravděpodobností uzavře další týden v zisku a několikanásobný test vyšších úrovní napovídá, že by příští týden mohlo přijít proražení na vyšší úrovně. Ropa tak uzavře v zisku druhý týden v řadě, ačkoliv se toho na ropném trhu v uplynulém týdnu příliš neudálo.

Podrobnosti