Inflace v Británii zpomalila více, než se očekávalo

Dnes v 10:30 byla zveřejněna data inflace z Velké Británie. Ty dokázaly překonat očekávání, když inflace rostla za únor o 0,4%, přičemž se očekával růst o 0,5%. Meziročně inflace klesla z 3% na 2,7%, analytici očekávali pokles na 2,8%. Jádrová inflace také klesla více, než se očekávalo, když meziročně klesla z 2,7% na 2,4%. Menší pokles cen benzínu společně s cenami potravin, které rostly pomaleji, než minulý rok pomohly zpomalit inflaci. Dopad na inflaci měla i od začátku roku trochu silnější britská libra. Především zprávu o nižší inflaci uvítají spotřebitelé, kteří byly svědky masivního růstu cen v roce 2017, který se projevil do jejich nákladů. Britská centrální banka očekává postupné oslabování inflace k 2% inflačnímu cíli, zatímco vymizí efekt slabší libry způsobený brexitem. Od centrální banky se dá očekávat, že zvýší úrokové sazby nejdříve v květnu. Trhy počítají s trojitým zvýšením úrokových sazeb během následujících tří let. Index cen výrobců (PPI) rostl meziročně o 2,6%, očekávaný růst byl o 2,7%. Britská libra na páru GBPUSD v reakci na výsledky inflace začala oslabovat, býci jsou však silnější a udržují si zatím své pozice a především zisky z včerejší seance. Jedná se každopádně o negativní impuls pro britskou libru a z fundamentálního hlediska by měla oslabovat.

Graf: Vývoj inflace ve Velké Británii (Zdroj: www.ft.com)

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

18.01.2019

15:52

Produkce ropného kartelu OPEC a jeho spojenců v prosinci klesla více, než se očekávalo a poslala tak měsíc před zahájením produkčních škrtů býčí signál pro investory na ropě. Největší producent kartelu Saudská Arábie snížila produkci o 468 000 bpd na něco málo přes 10,5 mil. bpd.

Podrobnosti

18.01.2019

09:59

Akciové trhy ovládl optimismus kolem obchodní války mezi USA a Čínou. Na zprávy reagovaly pozitivně na devizových trzích také rizikovější měny, jako australský dolar a rizikovější aktiva včetně ropy.

Podrobnosti

17.01.2019

17:04

Nejednoznačná seance na devizových trzích prozatím vyznívá spíše pro americký dolar, který je na většině z měnových párů silnější. Akciové trhy v USA zůstávají i přes probíhající výsledkovou sezonu beze změny. Včerejší pokles amerických ropných zásob ropě nepomohl a ta dnes ztrácí.

Podrobnosti