Inflace v Británii zpomalila více, než se očekávalo

Dnes v 10:30 byla zveřejněna data inflace z Velké Británie. Ty dokázaly překonat očekávání, když inflace rostla za únor o 0,4%, přičemž se očekával růst o 0,5%. Meziročně inflace klesla z 3% na 2,7%, analytici očekávali pokles na 2,8%. Jádrová inflace také klesla více, než se očekávalo, když meziročně klesla z 2,7% na 2,4%. Menší pokles cen benzínu společně s cenami potravin, které rostly pomaleji, než minulý rok pomohly zpomalit inflaci. Dopad na inflaci měla i od začátku roku trochu silnější britská libra. Především zprávu o nižší inflaci uvítají spotřebitelé, kteří byly svědky masivního růstu cen v roce 2017, který se projevil do jejich nákladů. Britská centrální banka očekává postupné oslabování inflace k 2% inflačnímu cíli, zatímco vymizí efekt slabší libry způsobený brexitem. Od centrální banky se dá očekávat, že zvýší úrokové sazby nejdříve v květnu. Trhy počítají s trojitým zvýšením úrokových sazeb během následujících tří let. Index cen výrobců (PPI) rostl meziročně o 2,6%, očekávaný růst byl o 2,7%. Britská libra na páru GBPUSD v reakci na výsledky inflace začala oslabovat, býci jsou však silnější a udržují si zatím své pozice a především zisky z včerejší seance. Jedná se každopádně o negativní impuls pro britskou libru a z fundamentálního hlediska by měla oslabovat.

Graf: Vývoj inflace ve Velké Británii (Zdroj: www.ft.com)

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

24.05.2018

10:07

Včerejší seance patřila opět mezi ty zajímavější, kdy si prošly korekcí akciové trhy, ale ani na devizových trzích nebyla o volatilitu nouze. Akciové trhy vylekalo několik událostí spolu s nově formující se vládou v Itálii, komentáře D. Trumpa k obchodní dohodě s Čínou nebo kolaps turecké liry.

Chci číst

23.05.2018

11:58

Dopolední data dnes rozhýbala devizové trhy, přičemž žádného překvapení v podobě změny trendu jsme se nedočkali a náhled na měny zasažené zprávami zůstává stejný. Dopoledne trhy čekaly na postupná data PMI a Inflace z Británie. 

Podrobnosti

23.05.2018

10:14

Americký dolar zažil seanci jako na houpačce, kdy dopoledne začal ztrácet a během americké seance začal opět zpevňovat a své ztráty si vzal opět zpět. Podobný vývoj byl k vidění i na ostatních devizových trzích v páru proti americkému dolaru.

Podrobnosti