Inflace překvapila, nedokázala však způsobit výraznější pohyb

Včerejší seance byla především o datech lednové inflace z USA. Kde meziměsíční inflace zrychlila o 0,5% a jádrová o 0,3%. Meziroční jádrová inflace zrychlila na 1,8%, oproti očekávaným 1,7%. Akciové indexy reagovaly na výsledky inflace oslabením, vzápětí však dokázaly zpět zpevňovat a nakonec uzavřít včerejší seanci v zelených číslech. Podobná situace panovala i na americkém dolaru, ten dokázal po výsledcích inflace posilovat, ale vzápětí začal opět ztrácet. Může za to pravděpodobně klesající volatilita indexu VIX, která je již pod 20 body a dále klesá. Zdá se také, že averze k riziku začíná klesat, kdy se investoři uchylují k nákupu rizikovějších aktiv místo bezpečnějšího amerického dolaru. Včera byly zveřejněny zásoby ropy, které rostly trochu pomaleji a to o 1,8 mil. barelů. Ropa reagovala na zprávu zpevněním po výrazném výprodeji z minulého týdne. Zároveň byla večer zveřejněna zpráva, že by Saudská Arábie mohla snížit export ropy o dalších 100 000 barelů. Na silnější ropu dokázal zareagovat i kanadský dolar, který i díky slabšímu dolaru zpevňoval na páru USDCAD. Americký dolar oslaboval i na ostatních měnových párech. Nejvýraznější stopu zanechal pravděpodobně na páru USDJPY, kde testuje stále nižší low a již je nachází definitivně pod oblastí 15ti měsíční konsolidace. Dnes brzy ráno v 1:30 byly zveřejněny výsledky z trhu práce v Austrálii, kde se však výsledky nijak výrazně neodchýlily od konsenzu a odpovídala tomu i reakce trhu AUDUSD.

Během dnešní seance budou zveřejněny spíše sekundární data a to v 14:30 výsledky PPI v USA, Filadelfský FED index výrobní aktivity a v 15:15 meziměsíční průmyslová produkce.

Měnový pár EURUSD se nachází v dlouhodobější oblasti konsolidace od konce ledna. Z intradenního hlediska je však blízko k otestování dvojitého vrcholu na úrovni 1.2521. Zároveň je růst eura podpořen negativní situací na americkém dolaru, který nadále ztrácí, lze tedy spekulovat na další růst při případném proražení již zmíněné úrovně. Při korekci níže lze následovat krátkodobý rostoucí trend, který nastal v pondělí po vyražení z oblasti konsolidace. 

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

25.09.2018

15:54

ECB předpovídala inflaci v průměru o 1,7 procent do roku 2020, pod cílovou úrovní 2 procenta. Draghi včera v Bruselu řekl, že tyto předpovědi zlepší základní inflaci v eurozóně.

Podrobnosti

24.09.2018

12:41

Po pátečním výprodeji na GBP/USD se trh dnes dostává do korekce. V pátek byli pozitivní data pro americký dolar a také s blížícím se brexitem trh reaguje na zprávy, kde nebyl ani výjimkou páteční den. Trh během jediného dne udělal 210 pipů.

Podrobnosti

21.09.2018

17:06

Americký dolar se dnes odhodlal, že začne umazávat včerejší výraznější ztráty a zatím se mu to poměrně daří. Britská libra je dnes opět pod tlakem brexitu a ztrácí, zatímco kanadský dolar se dočkal čerstvých makrodat. S otevřením americké seance opět pokračují v růstu akciové indexy.
Podrobnosti