Inflace překvapila, nedokázala však způsobit výraznější pohyb

Včerejší seance byla především o datech lednové inflace z USA. Kde meziměsíční inflace zrychlila o 0,5% a jádrová o 0,3%. Meziroční jádrová inflace zrychlila na 1,8%, oproti očekávaným 1,7%. Akciové indexy reagovaly na výsledky inflace oslabením, vzápětí však dokázaly zpět zpevňovat a nakonec uzavřít včerejší seanci v zelených číslech. Podobná situace panovala i na americkém dolaru, ten dokázal po výsledcích inflace posilovat, ale vzápětí začal opět ztrácet. Může za to pravděpodobně klesající volatilita indexu VIX, která je již pod 20 body a dále klesá. Zdá se také, že averze k riziku začíná klesat, kdy se investoři uchylují k nákupu rizikovějších aktiv místo bezpečnějšího amerického dolaru. Včera byly zveřejněny zásoby ropy, které rostly trochu pomaleji a to o 1,8 mil. barelů. Ropa reagovala na zprávu zpevněním po výrazném výprodeji z minulého týdne. Zároveň byla večer zveřejněna zpráva, že by Saudská Arábie mohla snížit export ropy o dalších 100 000 barelů. Na silnější ropu dokázal zareagovat i kanadský dolar, který i díky slabšímu dolaru zpevňoval na páru USDCAD. Americký dolar oslaboval i na ostatních měnových párech. Nejvýraznější stopu zanechal pravděpodobně na páru USDJPY, kde testuje stále nižší low a již je nachází definitivně pod oblastí 15ti měsíční konsolidace. Dnes brzy ráno v 1:30 byly zveřejněny výsledky z trhu práce v Austrálii, kde se však výsledky nijak výrazně neodchýlily od konsenzu a odpovídala tomu i reakce trhu AUDUSD.

Během dnešní seance budou zveřejněny spíše sekundární data a to v 14:30 výsledky PPI v USA, Filadelfský FED index výrobní aktivity a v 15:15 meziměsíční průmyslová produkce.

Měnový pár EURUSD se nachází v dlouhodobější oblasti konsolidace od konce ledna. Z intradenního hlediska je však blízko k otestování dvojitého vrcholu na úrovni 1.2521. Zároveň je růst eura podpořen negativní situací na americkém dolaru, který nadále ztrácí, lze tedy spekulovat na další růst při případném proražení již zmíněné úrovně. Při korekci níže lze následovat krátkodobý rostoucí trend, který nastal v pondělí po vyražení z oblasti konsolidace. 

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

14.12.2018

14:36

Britská premiérka Theresa Mayová včera navštívila dvoudenní summit EU v Bruselu ve víře pokusit se znovu vyjednat brexitovou dohodu. Do Londýna se však bude vracet s prázdnýma rukama a v britském parlamentu lze tak očekávat další velmi vášnivou debatu.

Podrobnosti

14.12.2018

10:32

Včerejší seanci na devizových trzích ovlivnilo zasedání ECB, ačkoliv jsme se žádné změny v dosavadní rétorice nedočkali. Dnes ráno silně zpevňuje americký dolar a je silnější na většině z měnových párů. Akciové indexy začátkem dnešní seance mírně ztrácí a ropa WTI se dostala na týdenní maxima.

Podrobnosti

13.12.2018

17:19

Dnes zasedala ECB, a jakožto nejdůležitější fundament dnešního dne ovlivnila vývoj na devizových trzích. Akciové indexy dnes přešly do konsolidace bez výraznější volatility a během dnešní seance spíše stagnují. Ropa opět otestovala úrovně kolem 50 dolarů za barel a mírně zpevňuje.

Podrobnosti