Inflace překvapila, nedokázala však způsobit výraznější pohyb

Včerejší seance byla především o datech lednové inflace z USA. Kde meziměsíční inflace zrychlila o 0,5% a jádrová o 0,3%. Meziroční jádrová inflace zrychlila na 1,8%, oproti očekávaným 1,7%. Akciové indexy reagovaly na výsledky inflace oslabením, vzápětí však dokázaly zpět zpevňovat a nakonec uzavřít včerejší seanci v zelených číslech. Podobná situace panovala i na americkém dolaru, ten dokázal po výsledcích inflace posilovat, ale vzápětí začal opět ztrácet. Může za to pravděpodobně klesající volatilita indexu VIX, která je již pod 20 body a dále klesá. Zdá se také, že averze k riziku začíná klesat, kdy se investoři uchylují k nákupu rizikovějších aktiv místo bezpečnějšího amerického dolaru. Včera byly zveřejněny zásoby ropy, které rostly trochu pomaleji a to o 1,8 mil. barelů. Ropa reagovala na zprávu zpevněním po výrazném výprodeji z minulého týdne. Zároveň byla večer zveřejněna zpráva, že by Saudská Arábie mohla snížit export ropy o dalších 100 000 barelů. Na silnější ropu dokázal zareagovat i kanadský dolar, který i díky slabšímu dolaru zpevňoval na páru USDCAD. Americký dolar oslaboval i na ostatních měnových párech. Nejvýraznější stopu zanechal pravděpodobně na páru USDJPY, kde testuje stále nižší low a již je nachází definitivně pod oblastí 15ti měsíční konsolidace. Dnes brzy ráno v 1:30 byly zveřejněny výsledky z trhu práce v Austrálii, kde se však výsledky nijak výrazně neodchýlily od konsenzu a odpovídala tomu i reakce trhu AUDUSD.

Během dnešní seance budou zveřejněny spíše sekundární data a to v 14:30 výsledky PPI v USA, Filadelfský FED index výrobní aktivity a v 15:15 meziměsíční průmyslová produkce.

Měnový pár EURUSD se nachází v dlouhodobější oblasti konsolidace od konce ledna. Z intradenního hlediska je však blízko k otestování dvojitého vrcholu na úrovni 1.2521. Zároveň je růst eura podpořen negativní situací na americkém dolaru, který nadále ztrácí, lze tedy spekulovat na další růst při případném proražení již zmíněné úrovně. Při korekci níže lze následovat krátkodobý rostoucí trend, který nastal v pondělí po vyražení z oblasti konsolidace. 

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

25.06.2018

11:03

Konec minulého týdne a víkendové události přinesly na finanční trhy nové zprávy, které by mohly promluvit do vývoje v následujících týdnech a měsících. V pátek odpoledne byla zveřejněna data květnové inflace v Kanadě.

Chci číst

22.06.2018

16:34

Inflační tlaky v Kanadě v květnu poněkud zeslábly. Alespoň to lze vyčíst z dnes zveřejněných výsledků inflace. Konkrétně meziročně inflace v Kanadě zůstala beze změny na 2,2%, ačkoliv většinové očekávání bylo, že inflace zrychlí na 2,5%.

Podrobnosti

22.06.2018

10:13

Včerejší seance byla z fundamentálního hlediska především o zasedání britské centrální banky. Ta sice dopředu signalizovala, že zvýšení sazeb nepřijde, nicméně investoři čekali na signál k možnému zvýšení na tiskové konferenci.

Podrobnosti