Inflace dokázala naplnit očekávání a ocitla se nad 2% cílem

Inflace v USA

Dnes v 14:30 byly zveřejněny výsledky americké inflace. Ty i přes výrazný nárůst očekávané inflace nepřekvapily a nakonec se setkaly s očekáváním. FED se již dříve zmínil, že musí přehodnotit modely predikující růst inflace, které se ukázaly jako nefunkční. Nyní predikovaly růst inflace z 2,2% na 2,4%, což se nakonec dokázalo odhadnout a také jádrová inflace rostla podle očekávání z 1,8% na 2,1%. Ačkoliv tedy inflace vykázala růst, což je pozitivní pro růst amerického dolaru, reakce na trzích byla minimální. To je způsobeno především nulovou odchylkou od samotného očekávání, i když 30 minut po vyhlášení začal dolar lehce posilovat.

Inflace rostla na nejvyšší úrovně od začátku roku 2017. Růst jádrové inflace na 2,1% již začátkem druhého kvartálu předbíhá odhad FEDu, který odhaduje postupný růst inflace k 2% ke konci roku. Ačkoliv se může zdát růst na 2,1% trochu rychlejším, neměla inflace by růst k problematickým úrovním. Neměla by jí ani výrazněji pomoci pozitivní situace v americké ekonomice, kde lze stále očekávat nárůst spotřeby domácností kvůli růstu mezd za březen. Zároveň nezaměstnanost se drží na nejnižších úrovních od roku 2000, zatímco se trh práce nadále utahuje a ekonomika dosahuje téměř maximální zaměstnanosti.

Graf: Vývoj jádrové inflace a inflační cíl FEDu (červená linka) 

Zdroj: Bloomberg.com

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

26.04.2018

09:52

Včerejší seance byla opět bez významných fundamentů a trhy byly především o americkém dolaru, který po menší korekci, když se ocitl na silné rezistenci, pokračoval opět v posilování.

Chci číst

25.04.2018

17:04

Americké desetileté výnosy se dostaly na magickou úroveň 3%, ale co to vůbec znamená a proč to může trhy trápit? Především je třeba připomenout situaci z přelomu ledna a února, kdy se právě desetileté výnosy dostaly velmi blízko úrovně 3%, což bylo považováno za jeden z hlavních katalyzátorů výprodeje na akciových trzích.

Podrobnosti

25.04.2018

09:59

Akciové indexy jsou opět ve výraznější korekci poté, co desetileté výnosy překonaly 3% hranici. Ta byla již několikrát skloňována jako psychologická úroveň, která může způsobit při jejích dosažení paniku na finančních trzích, což se i stalo.

Podrobnosti