Inflace dokázala naplnit očekávání a ocitla se nad 2% cílem

Inflace v USA

Dnes v 14:30 byly zveřejněny výsledky americké inflace. Ty i přes výrazný nárůst očekávané inflace nepřekvapily a nakonec se setkaly s očekáváním. FED se již dříve zmínil, že musí přehodnotit modely predikující růst inflace, které se ukázaly jako nefunkční. Nyní predikovaly růst inflace z 2,2% na 2,4%, což se nakonec dokázalo odhadnout a také jádrová inflace rostla podle očekávání z 1,8% na 2,1%. Ačkoliv tedy inflace vykázala růst, což je pozitivní pro růst amerického dolaru, reakce na trzích byla minimální. To je způsobeno především nulovou odchylkou od samotného očekávání, i když 30 minut po vyhlášení začal dolar lehce posilovat.

Inflace rostla na nejvyšší úrovně od začátku roku 2017. Růst jádrové inflace na 2,1% již začátkem druhého kvartálu předbíhá odhad FEDu, který odhaduje postupný růst inflace k 2% ke konci roku. Ačkoliv se může zdát růst na 2,1% trochu rychlejším, neměla inflace by růst k problematickým úrovním. Neměla by jí ani výrazněji pomoci pozitivní situace v americké ekonomice, kde lze stále očekávat nárůst spotřeby domácností kvůli růstu mezd za březen. Zároveň nezaměstnanost se drží na nejnižších úrovních od roku 2000, zatímco se trh práce nadále utahuje a ekonomika dosahuje téměř maximální zaměstnanosti.

Graf: Vývoj jádrové inflace a inflační cíl FEDu (červená linka) 

Zdroj: Bloomberg.com

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

18.07.2018

15:33

Další ze série horších dat pro britskou libru dorazily na trhy dnes dopoledne. V 10:30 byly zveřejněny data britské inflace za červen a to v prostředí, kdy britská centrální banka začíná uvažovat nad zvýšením základní úrokové sazby.

Podrobnosti

18.07.2018

09:59

Včerejší seanci na devizových trzích ovládl americký dolar, který dokázal smazat své předchozí ztráty a na indexu amerického dolaru FUSD se opět pohybuje v blízkosti letošních maxim. Americký dolar začal posilovat již během evropské seance v očekávání projevu Jeromeho Powella před americkými zákonodárci.

Podrobnosti

17.07.2018

15:40

Dnes zveřejněné data z britského trhu práce přidávají další indicii, kterou potřebuje britská centrální banka k tomu, aby mohla reálněji uvažovat nad zvýšením domácích úrokových sazeb. Britská zaměstnanost totiž rostla na rekordní maxima, ačkoliv růst mezd se za poslední 3 měsíce stabilizoval.

Podrobnosti