Inflace dokázala naplnit očekávání a ocitla se nad 2% cílem

Inflace v USA

Dnes v 14:30 byly zveřejněny výsledky americké inflace. Ty i přes výrazný nárůst očekávané inflace nepřekvapily a nakonec se setkaly s očekáváním. FED se již dříve zmínil, že musí přehodnotit modely predikující růst inflace, které se ukázaly jako nefunkční. Nyní predikovaly růst inflace z 2,2% na 2,4%, což se nakonec dokázalo odhadnout a také jádrová inflace rostla podle očekávání z 1,8% na 2,1%. Ačkoliv tedy inflace vykázala růst, což je pozitivní pro růst amerického dolaru, reakce na trzích byla minimální. To je způsobeno především nulovou odchylkou od samotného očekávání, i když 30 minut po vyhlášení začal dolar lehce posilovat.

Inflace rostla na nejvyšší úrovně od začátku roku 2017. Růst jádrové inflace na 2,1% již začátkem druhého kvartálu předbíhá odhad FEDu, který odhaduje postupný růst inflace k 2% ke konci roku. Ačkoliv se může zdát růst na 2,1% trochu rychlejším, neměla inflace by růst k problematickým úrovním. Neměla by jí ani výrazněji pomoci pozitivní situace v americké ekonomice, kde lze stále očekávat nárůst spotřeby domácností kvůli růstu mezd za březen. Zároveň nezaměstnanost se drží na nejnižších úrovních od roku 2000, zatímco se trh práce nadále utahuje a ekonomika dosahuje téměř maximální zaměstnanosti.

Graf: Vývoj jádrové inflace a inflační cíl FEDu (červená linka) 

Zdroj: Bloomberg.com

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

13.12.2018

17:19

Dnes zasedala ECB, a jakožto nejdůležitější fundament dnešního dne ovlivnila vývoj na devizových trzích. Akciové indexy dnes přešly do konsolidace bez výraznější volatility a během dnešní seance spíše stagnují. Ropa opět otestovala úrovně kolem 50 dolarů za barel a mírně zpevňuje.

Chci číst

13.12.2018

15:38

Akcie technologických společností, které si získaly za posledních pár let na popularitě, nyní částečně stály za výprodeji na akciových trzích kvůli jejich obrovské kapitalizaci. Skupina technologických akcií FAANG v loňském roce neporazitelně rostla a pro investory tvořila základ jejich portfolia.

Chci číst

13.12.2018

10:07

Americký dolar během včerejší seance korigoval své dřívější zisky a nijak mu nepomohlo odpolední zveřejnění růstu americké inflace. Akciové indexy k večeru opět korigovaly dřívější zisky podpořené pozitivními zprávami z Číny. Ropa WTI opět testuje úrovně kolem 50 dolarů za barel.

Chci číst