Inflace dokázala naplnit očekávání a ocitla se nad 2% cílem

Inflace v USA

Dnes v 14:30 byly zveřejněny výsledky americké inflace. Ty i přes výrazný nárůst očekávané inflace nepřekvapily a nakonec se setkaly s očekáváním. FED se již dříve zmínil, že musí přehodnotit modely predikující růst inflace, které se ukázaly jako nefunkční. Nyní predikovaly růst inflace z 2,2% na 2,4%, což se nakonec dokázalo odhadnout a také jádrová inflace rostla podle očekávání z 1,8% na 2,1%. Ačkoliv tedy inflace vykázala růst, což je pozitivní pro růst amerického dolaru, reakce na trzích byla minimální. To je způsobeno především nulovou odchylkou od samotného očekávání, i když 30 minut po vyhlášení začal dolar lehce posilovat.

Inflace rostla na nejvyšší úrovně od začátku roku 2017. Růst jádrové inflace na 2,1% již začátkem druhého kvartálu předbíhá odhad FEDu, který odhaduje postupný růst inflace k 2% ke konci roku. Ačkoliv se může zdát růst na 2,1% trochu rychlejším, neměla inflace by růst k problematickým úrovním. Neměla by jí ani výrazněji pomoci pozitivní situace v americké ekonomice, kde lze stále očekávat nárůst spotřeby domácností kvůli růstu mezd za březen. Zároveň nezaměstnanost se drží na nejnižších úrovních od roku 2000, zatímco se trh práce nadále utahuje a ekonomika dosahuje téměř maximální zaměstnanosti.

Graf: Vývoj jádrové inflace a inflační cíl FEDu (červená linka) 

Zdroj: Bloomberg.com

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

22.03.2019

17:16

Od 6.3.2019, kdy jsem se zabýval párem CAD/CHF, se graf přiblížil k široké rezistenci na ceně 0,7515 až 0,7541, od které se následně odrazil na jih. 
Podrobnosti

22.03.2019

08:20

Aktuální, ručně vyznačené, cenové hladiny na GBP/USD pro dnešní den.
Neváhejte porovnat jejich relevantnost a funkčnost s hladinami z předešlých dnů.
Podrobnosti

21.03.2019

19:02

Americký dolar si dnes bere své včerejší ztráty zpět, když otočil včerejší sentiment, kdy ho dostalo pod tlak rozhodnutí FEDu o oddálení růstu úrokových sazeb. Daří se akciovým trhům, kde výrazně zpevňují akcie společnosti Apple. Ropa WTI se zatím nedokázala dostat nad 60 dolarovou úroveň, která působí jako silná rezistence. 

 

Podrobnosti