Indexy PMI ukazují na zpomalení růstu ekonomiky eurozóny, analýza DAXu

Dnešní finální březnová data indexů nákupních manažerů (PMI) ze sektorů výroby a služeb ukázala podle společnosti Market jenom na 0,3 procentní růst HDP v prvním čtvrtletí 2016. Tržní konsenzus počítá s 0,4 procentním růstem HDP v tomto období. Souhrnný index PMI jen nepatrně zrychlil předchozí měsíc na 53,1 bodu z únorového 13měsíčního minima 53 bodů. I navzdory snižování cen oslabila poptávka, zvláště v oblasti služeb. Hranice 50 bodů odděluje růst od poklesu v odvětví. Skutečnost, že firmy minulý měsíc opět snižovaly ceny, Evropskou centrální banku (ECB) určitě nepotěší. ECB by ráda viděla spotřebitelskou inflaci těsně pod 2 procenty, zatímco podle předběžného odhadu Eurostatu v březnu činila minus 0,1 procenta. Ve čtvrtek se z úst Maria Draghiho dovíme více o názoru ECB na aktuální ekonomickou situaci eurozóny.

Maloobchodní tržby v únoru stouply v eurozóně meziměsíčně o 0,2 procenta, když poptávka spotřebitelů ve Francii a Španělsku kompenzovala pokles v Německu. Na meziročním základě tržby vzrostly o 2,4 procenta proti předpokládanému růstu o 1,9 procenta.

Německý akciový index DAX reaguje poklesem na evropská makroekonomická data . Opouští růstový trendový kanál a testuje podporu v podobě Fibonacciho hodnoty 38,20. V případě jejího poražení směrem dolů bude důležitá reakce indexu na Fibonacciho hladinu návratnosti 50, která rozhodne o tom, zda index vytvoří nové nižší dno a tím naznačí možnost hlubšího poklesu. Dnes proti akciovým indexům hraje i pokles ceny ropy.

Autor: Investplanet  a Michala Moravcová
Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení


Nejnovější analýzy