Indexy PMI ukazují na pokles ekonomické aktivity v eurozóně

Růst německého soukromého sektoru v září nečekaně zpomalil na 16měsíční minimum, tížen téměř stagnující aktivitou ve službách, ukázal páteční průzkum mezi nákupními manažery (PMI index). Aktivita ve službách se propadla na 50,6 bodu, nejnižší hodnota za více než tři roky. Složený index nákupních manažerů (PMI), založený na průzkumu ve firmách, v průmyslu i ve službách, jež představují více než dvě třetiny německé ekonomiky, podle společnosti Markit v září klesl na 52,7 bodu z konečných 53,3 bodu za srpen. Analytici naopak očekávali mírné zlepšení na 53,4 bodu. Ukazatel se nicméně udržel nad hranicí 50 bodů, která odděluje růst od poklesu. Největší ekonomika eurozóny tak podle posledních makroekonomických dat ztrácí ve třetím čtvrtletí na tempu.

Aktivita podniků v celé eurozóně tento měsíc expandovala nejpomaleji od začátku roku 2015, přičemž výsledky se liší podle odvětví i zemí. V září si v průzkumu nákupních manažerů vedly mnohem lépe výrobní podniky, zatímco sektor služeb odhalil svoji slabost. Složený index nákupních manažerů (PMI) v eurozóně tento měsíc klesl na 52,6 bodu z 52,9 bodu za srpen. Udržel se tak sice ve fázi růstu nad hranicí 50 bodů, ale dosáhl nejnižší úrovně od ledna 2015. Analytici očekávali mírnější pokles na 52,8 bodu. Podle společnosti Markit by měla eurozóna na základě výsledků indexů PMI ve třetím čtvrtletí růst tempem 0,3 procenta.

Pozitivní zprávou je, že firmy poprvé za rok přestaly snižovat ceny, ukázal průzkum společnosti Markit (indexy PMI), což je dobrá zpráva pro Evropskou centrální banku (ECB), která cílí uvolněnou měnovou politikou na růst inflace ve výši 2 procent. Zatímco Německo zpomaluje, Francie, druhá největší ekonomika eurozóny, si vede docela dobře. Oba indexy z odvětví služeb i výroby si v září ve srovnání se srpnem polepšily minimálně o 1 bod.

Akcie na Wall Street i ve čtvrtek těžily z výsledku zasedání americké centrální banky (Fed), která ponechala úrokové sazby beze změny. Index S&P 500 zaznamenal nejlepší dvoudenní růst za více jak dva měsíce a technologický index Nasdaq uzavřel na historickém maximu. Index Dow Jones vzrostl o 0,5 procenta na 18 392,46 bodu, širší S&P 500 posílil o 0,7 procenta na 2 177,18 bodu a technologický Nasdaq stoupl o 0,8 procenta na rekordních 5 339,52 bodu. Ve čtvrtek odpoledne trh viděl pravděpodobnost prosincového zvýšení sazeb na 58 procentech podle trhu futures s úrokovými sazbami.

Ceny ropy v pátek oslabovaly. Americká WTI se obchodovala o 1 procento níž na hodnotě 45,85 dolaru za barel a ropa Brent klesala o 0,7 procenta na 47,32 dolaru za barel.

Na 4hodinovém grafu stříbra lze vidět formaci dvojitého vrcholu, čímž stříbro odmítlo podruhé v řadě rezistenci a kulaté číslo 20 USD za unci. Rovněž na 4hodinovém grafu můžeme vidět medvědí divergenci s oscilátorem MACD, díky níž čekáme oslabení ceny stříbra v závěru týdne. 

Michala Moravcová


Nejnovější analýzy