Indexy PMI a IFO ukazují na zlepšující se ekonomické podmínky v eurozóně

Index nákupních manažerů (PMI) ukázal, že aktivita podniků v eurozóně rostla v říjnu nejvyšším tempem za letošní rok, přestože firmy zvedaly ceny největší mírou za více než pět let, což je pozitivní zprávou pro evropskou centrální banku (ECB). Dílčí index PMI, měřící výstupní ceny vzrostl na 50,5 bodu z 50,0 bodů za září, a dosáhl tak nejvyšší úrovně od srpna 2011.

Index PMI společnosti Markit vyskočil tento měsíc na 53,7 bodu z 52,6 bodu za září a dosáhl nejvyšší hodnoty od loňského prosince. Zároveň včerejší výsledek překonal i odhady analytiků. Pokud se podle společnosti Markit udrží tento trend, může posílit HDP eurozóny v posledním kvartále o 0,4 procenta. Nicméně inflace má stále daleko k 2procentnímu cíli ECB, v září činila pouze o 0,4 procenta, vyjádřena indexem CPI.

Americkým akciím se včera vedlo dobře, když index S&P 500 vystoupal na dvoutýdenní maximum (uzavřel na hodnotě) 2 151,33 bodu díky silným výsledkům firem a záplavě akvizičních zpráv. Index Dow Jones posílil o 0,4 procenta na 18 223,03 bodu a technologický Nasdaq vyskočil o 1,0 procento na 5 309,83 bodu.

Německý index IFO ukázal, že šéfové německých firem vidí optimističtěji vyhlídky růstu největší evropské ekonomiky. A to dokonce tak optimisticky, že index vystoupal na dvouapůlleté maximum 110,5 bodu. Analytici očekávali stagnaci na zářijové hodnotě 109,5 bodu. Němečtí manažeři vyjádřili mnohem větší optimismus ohledně budoucích měsíců, což je v souladu s pondělními výsledky indexu PMI a podtrhuje to fakt, že Německo se brexitu nebojí a zůstává pevnou skálou eurozóny.

Euru se bohužel nedaří reagovat na tyto pozitivní zprávy růstem a proti americkému dolaru (EUR/USD) oslabuje v klesajícím kanálu. Hodnota 1,0960 je aktuálně pro hlavní měnový pár silnou rezistencí, zatímco nejbližší podpora je na úrovni 1.08260.

Autor: Michala Moravcová

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy