Index ZEW pozitivně překvapil, průmyslová výroba v eurozóně zpomalila

Americké akciové indexy  se v pondělí po rozkolísané seanci zastavily o 0,01 až 0,1 procenta výš, když zisky akcií z energetického sektoru vyvážily ztráty finančních titulů před nastávající výsledkovou sezónou.

Nálada mezi německými investory a analytiky se v dubnu výrazně zlepšila, když index ZEW pro tento měsíc vyskočil na 19,5 bodu, nejvyšší úroveň od srpna 2015 z 12,8 bodu za březen. Ekonomové očekávali zvýšení pouze na 14,0 bodu. Analytiky v lepším výhledu povzbudil robustní výkon německé ekonomiky v prvním kvartále.

Německé ekonomické instituty plánují zvednout prognózy ekonomického růstu pro letošní rok na 1,5 procenta z 1,4 procenta a pro rok 2018 na 1,8 procenta z předchozích 1,6 procenta. V roce 2016 hrubý domácí produkt Německa stoupl o 1,9 procenta.

Průmyslová produkce v eurozóně v únoru klesla oproti očekávanému růstu, převážně vlivem propadu výroby energie během mírné zimy. Průmyslová výroba v eurozóně se v únoru meziměsíčně snížila o 0,3 procenta, zatímco meziročně stoupla o 1,2 procenta. Analytici čekali meziměsíční posílení o 0,1 procenta a meziroční posílení o 2,0 procenta. Horší výsledky průmyslové produkce stojí v kontrastu s výsledky indexu nákupních manažerů (PMI) z tohoto odvětví. Podle indexů se podniky v eurozóně na začátku roku těšily nejlepšímu kvartálu za šest let. Eurostat také sestupně revidoval údaje za leden na meziměsíční růst pouze o 0,3 procenta proti původně uváděným 0,9 procenta a meziroční zvýšení na 0,2 procenta proti 0,6 procenta.

Britská inflace (index CPI) se v březnu nezměnila a zůstala na únorových hodnotách 2,3 procenta meziročního růstu. Ačkoliv analytici předpokládali mírný pokles na 2,2 procenta, stabilizace růstu cenové hladiny může zatím nechat britskou centrální banku chladnou. BoE ve svých prognózách očekává meziroční posílení indexu CPI až k úrovni 2,8 procenta, kde by se měl růstový trend inflace podpořen slabou librou stabilizovat. Rychleji rostoucí cenová hladina se projeví na zpomalení růstu reálných mezd, což může mít negativní dopad na domácí spotřebu, na níž je britská ekonomika závislá. Sterling na data inflace příliš nezareagoval ani proti americkému dolaru, ani proti euru.

Šéfka Fedu Janet Yellenová včera potvrdila záměr americké centrální banky pokračovat v postupném zvyšování úrokových sazeb, aby zabránila přehřívání ekonomiky a podpořila zdravý růst hospodářství. Uvedla, že agresivní měnová politika americkou ekonomiku vyléčila, a teď by měla pokračovat v nastartovaném růstu.

Australský dolar testuje úroveň podpory 0,75 a formaci dvojitého vrcholu. Pokud klesne australský dolar pod tuto podporu a uzavře pod ní na denním grafu, pak lze očekávat pokračování klesajícího trendu a silný výprodej. 


 

Autor: Michala Moravcová – analytik společnosti BOSSA

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy