Index ZEW dnes překonal očekávání, euro i přesto oslabuje, proč?

Americký dolar dnes vystoupal na 11týdenní maximum vůči koši hlavních měn a také proti euru, které kleslo na dvouměsíční dno k dolaru s tím, jak investoři navýšili sázky na to, že americká centrální banka zvýší úrokové sazby ještě před koncem roku. EUR/USD se dnes obchodoval na 1,10625, nejslabší hodnotě od 9. srpna. Dolarový index (FUSD) se dnes obchoduje na úrovni 97,442 bodu, nejvyšší úroveň od konce července.

Investoři nyní vidí na trhu úrokových futures 70procentní pravděpodobnost, že Fed utáhne sazby na svém měnovém zasedání 13. až 14. prosince.  Výnosy 10letých amerických státních dluhopisů se obchodují nejvýš za čtyři měsíce, když dosahují výnosu 1,7750 procenta. Rozdíl (spread) mezi výnosy z 2letých amerických a 2letých německých státních dluhopisů dosahuje nejvyšších úrovní od roku 2006. Tento rozdíl mezi výnosy státních dluhopisů je považován za zdroj aktuálního oslabování eura proti americkému dolaru. Na grafu níže můžete vidět, jak spread mezi státními dluhopisy Německa a USA kontinuálně roste od června, přičemž měnový pár EUR/USD na tuto tržní situaci dosud nereagoval.

Investoři čekají na středeční zveřejnění zápisu z minulého jednání bankovní rady Fedu, aby zjistili, jak blízko měla centrální banka ke zvýšení sazeb v září. Dolaru pomáhají v růstu také sílící pochybnosti o schopnosti Donalda Trumpa zvítězit v prezidentském klání poté, co se od něj distancoval i nejvýznamnější zástupce republikánů v Kongresu Paul Ryan.

Euru dnes nepomohl ani lepší výsledek nálady německých analytiků a investorů. Optimismus se v říjnu zlepšil a index naznačil, že investoři vnímají růžověji vyhlídky největší evropské ekonomiky. Index ZEW pro tento měsíc stoupl na 6,2 bodu z 0,5 bodu za září. Ekonomové v průměru očekávali zvýšení pouze na 4,3 bodu.

Graf: Srovnání vývoje na dluhopisovém trhu a EUR/USD

Zdroj: Reuters

EUR/USD dnes testuje předchozí minima na úrovní 1,1180 a rostoucí trendovou linii, která představuje dolní hranu symetrického trojúhelníku. Velmi podobnou situaci, lze vidět i na měnovém páru USD/CHF. Analýzu USD/CHF naleznete zde. Pokud se podaří EUR/USD uzavřít na denní svíčce pod symetrickým trojúhelníkem, je pravděpodobné, že bude klesat dále na jih k úrovním z konce června. 

Michala Moravcová


Nejnovější analýzy