Globální růst se zdá být již za svým vrcholem

V poslední dnech se začínají množit spekulace ohledně možného zpomalení globální expanze. Průmyslové PMI v eurozóně kleslo na 58,6 bodů. Především to lze přikládat slabším exportním objednávkám. Továrny v eurozóně si udržely svůj robustní růst i minulý měsíc, ale začínají se množit náznaky, že růst se blíží svému vrcholu. Index nákupních manažerů PMI klesl již druhý měsíc po sobě, přičemž byl pokles nejstrmější od konce roku 2017. Ekonomická aktivita a obchod může pomalu klesat i přes stabilní růst světové ekonomiky. Největší ekonomiky v eurozóně zatím stále zaznamenávají solidní tempo expanze, kde se začíná pomalu přidávat i Řecko s nejrychlejším růstem ve výrobním sektoru za 18 let. ECB zatím nespěchá se zvedáním úrokových sazeb a udržuje své dosavadní stimuly. Nezaměstnanost v eurozóně klesla na 8,6%, což je nejnižší úroveň od roku 2008. Hospodářská důvěra v eurozóně klesla na čtyřměsíční minima, zároveň výroba v Číně sotva roste a japonská data taky nepřesvědčila. Čínský index důvěry klesl velmi blízko k hranici 50 bodů, což pomalu značí pokles v sektoru a to na nejstrměji od roku 2012. Průmyslová produkce v Japonsku strmě klesla a to nejvíce za posledních sedm let. Lednový pokles produkce také indikuje, že domácí poptávka není dostatečně silná. Britský výrobní sektor v únoru také lehce ztrácí. Když dnešní výsledky výrobního PMI sklouzly na osmi měsíční minima z 55,3 na 55,2 bodů. Jednalo se o nepatrný, ale třetí pokles v řadě a to z hodnot nejvyšších za poslední 4 roky. Z aktuálních dat, které máme k dispozici lze usuzovat, že globální expanze dosáhla v předchozích měsících svého vrcholu. Své mohly také sehrát výprodeje na akciových trzích a právě uklidnění na trzích může nastartovat zpět expanzi. Ale stát se to také nemusí a je možné, že se to nejlepší má globální ekonomika již za sebou.  

Graf: Vývoj nezaměstnanosti v eurozoně, ta je nejnižší od roku 2008 (Zdroj: bloomberg.com)

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

22.03.2018

10:45

Včerejší seance patřila mezi nejzajímavější v roce 2018. Především kvůli včerejšímu zasedání americké centrální banky. Ten podle očekávání zvedl úrokové sazby do rozpětí 1,50-1,75%. To samotné nemělo na finanční trhy až takový dopad.

Podrobnosti

21.03.2018

16:35

Ropa začala během včerejší seance razantní nárůst a býci zatím zůstávají aktivní i během dnešní seance. Ropa začala nejdříve růst v reakci na oznámení amerického ropného institutu API, že zásoby ropy v USA klesly minulý týden o 2,7 mil. barelů.

Podrobnosti

21.03.2018

12:28

Data z britského trhu práce příjemně překvapila a libra si připisuje další zisky. Základní růst mezd zrychlil mezi listopadem a lednem na 2,8%. Očekávalo se přitom zrychlení pouze na 2,6%.

Podrobnosti