Globální růst se zdá být již za svým vrcholem

V poslední dnech se začínají množit spekulace ohledně možného zpomalení globální expanze. Průmyslové PMI v eurozóně kleslo na 58,6 bodů. Především to lze přikládat slabším exportním objednávkám. Továrny v eurozóně si udržely svůj robustní růst i minulý měsíc, ale začínají se množit náznaky, že růst se blíží svému vrcholu. Index nákupních manažerů PMI klesl již druhý měsíc po sobě, přičemž byl pokles nejstrmější od konce roku 2017. Ekonomická aktivita a obchod může pomalu klesat i přes stabilní růst světové ekonomiky. Největší ekonomiky v eurozóně zatím stále zaznamenávají solidní tempo expanze, kde se začíná pomalu přidávat i Řecko s nejrychlejším růstem ve výrobním sektoru za 18 let. ECB zatím nespěchá se zvedáním úrokových sazeb a udržuje své dosavadní stimuly. Nezaměstnanost v eurozóně klesla na 8,6%, což je nejnižší úroveň od roku 2008. Hospodářská důvěra v eurozóně klesla na čtyřměsíční minima, zároveň výroba v Číně sotva roste a japonská data taky nepřesvědčila. Čínský index důvěry klesl velmi blízko k hranici 50 bodů, což pomalu značí pokles v sektoru a to na nejstrměji od roku 2012. Průmyslová produkce v Japonsku strmě klesla a to nejvíce za posledních sedm let. Lednový pokles produkce také indikuje, že domácí poptávka není dostatečně silná. Britský výrobní sektor v únoru také lehce ztrácí. Když dnešní výsledky výrobního PMI sklouzly na osmi měsíční minima z 55,3 na 55,2 bodů. Jednalo se o nepatrný, ale třetí pokles v řadě a to z hodnot nejvyšších za poslední 4 roky. Z aktuálních dat, které máme k dispozici lze usuzovat, že globální expanze dosáhla v předchozích měsících svého vrcholu. Své mohly také sehrát výprodeje na akciových trzích a právě uklidnění na trzích může nastartovat zpět expanzi. Ale stát se to také nemusí a je možné, že se to nejlepší má globální ekonomika již za sebou.  

Graf: Vývoj nezaměstnanosti v eurozoně, ta je nejnižší od roku 2008 (Zdroj: bloomberg.com)

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

25.09.2018

15:54

ECB předpovídala inflaci v průměru o 1,7 procent do roku 2020, pod cílovou úrovní 2 procenta. Draghi včera v Bruselu řekl, že tyto předpovědi zlepší základní inflaci v eurozóně.

Podrobnosti

24.09.2018

12:41

Po pátečním výprodeji na GBP/USD se trh dnes dostává do korekce. V pátek byli pozitivní data pro americký dolar a také s blížícím se brexitem trh reaguje na zprávy, kde nebyl ani výjimkou páteční den. Trh během jediného dne udělal 210 pipů.

Podrobnosti

21.09.2018

17:06

Americký dolar se dnes odhodlal, že začne umazávat včerejší výraznější ztráty a zatím se mu to poměrně daří. Britská libra je dnes opět pod tlakem brexitu a ztrácí, zatímco kanadský dolar se dočkal čerstvých makrodat. S otevřením americké seance opět pokračují v růstu akciové indexy.
Podrobnosti