Globální napětí se trhům nelíbí, jen posiluje

Investoři kvůli sílícímu geopolitickému napětí v Sýrii a Severní Koreji hledají útočiště v bezpečných přístavech, jako jsou zlato, americké dluhopisy, nebo japonský jen. Analýzu USD/JPY naleznete zde. Naopak opouštějí riziková aktiva, jako akcie. Ve čtvrtek odstartují americkou výsledkovou sezonu svými finančními výkazy za první kvartál tři přední americké banky. Japonský jen posílil na 5měsíční maxima proti americkému dolaru, euru a sterlingu. Polínko do ohně přikládají i blížící se francouzské prezidentské volby, které se konají již příští týden.

Bílý dům v pondělí oznámil, že prezident Donald Trump je připraven povolit další údery proti syrskému režimu, pokud ten znovu použije chemické zbraně nebo barelové pumy. Severokorejská státní média mezitím pohrozila jaderným útokem na Spojené státy, bude-li k tomu země vyprovokována v době, kdy flotila amerických válečných lodí míří do západního Tichomoří. Dnes v 12:00 bude pro FOX business news mluvit americký prezident na téma zdravotnické a daňové reformy, Sýrie a Severní Koreje. Jde o velmi důležitá témata, proto může trh na slova Donalda Trumpa citlivě reagovat.

Sterling posílil na týdenní maxima po dnešních datech z britského trhu práce. Míra nezaměstnanosti se v březnu držela na britských ostrovech na 12letých minimech a zůstala na únorové hodnotě 4,7 procenta, v souladu s očekáváním analytiků. Mzdy včetně bonusů meziročně posílily o 2,3 procenta, stejně jako v únoru, avšak stouply o 0,1 procenta nad očekávání trhu.

Posilování japonského jenu proti euru se podepsalo na proražení silné úrovně podpory, čímž si otevřel měnový pár EUR/JPY prostor pro další pokles. Medvědi by mohli opět dostat slovo v případě „pullbacku“ k úrovni a kulatému číslu 117,00. EUR/JPY by mohl následně směřovat k Fibonacciho úrovni podpory 61,80. 

Autor: Michala Moravcová – analytik společnosti BOSSA

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy