GBP i EUR pod prodejním tlakem, Ropa testuje letošní maxima

Silnější dolar

Včerejší seanci opět ovládl americký dolar, který sbíral zisky a dostal pod tlak ostatní měny. Měnový pár EURUSD se pomalu přibližuje úrovni 1.15 a testuje letošní minima. Pod své letošní minimum se dostala i britská libra, která je na páru GBPUSD nejníže od listopadu minulého roku. Americký dolar tak využívá příznivého fundament, na který jsem mnohokrát upozorňoval a například na páru EURUSD nebude překvapením překonání supportu v podobě dosavadního minima. Co se týče indexu amerického dolaru FUSD, ten již dnes ráno překonal své letošní maximum a pokud potvrdí býci svou nákupní aktivitu, otevírá se trhu zajímavý prostor pro další posílení. To vše v prostředí kdy desetileté výnosy z amerických dluhopisů pomaličku klesají a vzdalují se od 3% hranice, aktuálně se pohybují na úrovni 2,8% a to právě kvůli rostoucím geopolitickým rizikům, kdy investoři vnímají americké bondy jako bezpečné místo kam uložit své peníze. To však dále zplošťuje výnosovou křivku mezi dvouletými a desetiletými dluhopisy, která při dosažení 0% rozdílu spolehlivě predikuje ekonomickou recesi.

Ropa WTI testuje letošní maxima

Americký dolar byl znát i na komoditním trhu, kde ztrácely především drahé kovy a například zlato pravděpodobně vzdalo cestu za ziskovým rokem 2018. Zato dopad na černé zlato byl ze strany amerického dolaru minimální. Na ropě se totiž během posledních 4 dnů otočil sentiment o 180 stupňů, kdy jí nejdříve pomohla zpráva, že USA bude uvalovat sankce na každého, kdo bude odebírat ropu od Iránu a včera nečekaně klesly americké zásoby ropy o 9,9 mil. barelů, to je největší pokles v zásobách od září roku 2016. Zároveň se jedná o třetí týden po sobě, kdy zásoby klesly a to více než se očekávalo. Ropa WTI kompletně vymazala ztráty, které realizovala během uplynulých 5ti týdnů a stačilo jí na to pouze 4 dny. Ropa Brent je trochu pozadu, nicméně se drží blízko úrovně 78 dolarů za barel.

ČNB a další fundamenty

Z dalších fundamentů žádný výrazně nepřekvapil. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby klesly o 0,6%, tedy méně než jaké bylo očekávání na -0,9%. Včera zasedala novozélandská centrální banka a podle očekávání ponechala sazby beze změny, ačkoliv na páru NZDUSD výrazně ztrácí. V 21:00 měl projev guvernér kanadské centrální banky Stephen Poloz. Ten vyslal v poměrně pozitivním projevu holubičí signál kvůli nejistotě ohledně dohody NAFTA, americkým clům a rétorika samotná mu ke zvýšení stačit nebude. Kanadský dolar se ocitl pod prodejním tlakem, který však dokázal trh otočit zpět do oblasti konsolidace. Zároveň včera zasedala ČNB a rozhodla o zvýšení základní úrokové sazby o 0,25% na 1%. Rada rozhodla jednomyslně a jedná se o reakci na přehřívající se ekonomiku, což lze pozorovat převážné na trhu práce a také v průmyslu, kde se trh blíží k vyčerpání svých produkčních kapacit. Zvýšení úrokové sazby podpořila také inflace nad 2% a slabá koruna, která se svezla na vlně nervozity z Itálie, nebo kolabující turecká měna. České koruně to však nepomohlo k výraznějším ziskům a nadále tak zůstává pod prodejním tlakem.

Dnešní seance bude na fundamenty opět slabší a trhy bude především zajímat v 14:30 zveřejnění amerického HDP. Poté jsou na programu spíše sekundární data z USA.

USDCAD

Měnový pár USDCAD se pohybuje již sedmým dnem v užší oblasti konsolidace o velikosti cca 70 pipů. Trhu se zatím nepodařilo uzavřít pod ani nad oblastí a netroufla si otestovat ani fiboacciho úrovně poslední nákupní aktivity. Stephen Poloz nevyslal pro kanadský dolar nijak pozitivní dolar, ačkoliv by si zasloužil injekci v podobě zvýšení úrokových sazeb, jelikož je nejslabší od června 2017. Kanadskému dolaru by také mohla pomoci pozitivní situace na trhu s ropou, to však zatím zůstává bez odezvy a po prvním pololetí roku 2018 to nevypadá na ziskový rok pro kanadský dolar, vezmeme-li v úvahu silné fundamentální základy pro dolar americký.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

25.03.2019

12:17

Kakao stále láká na nákup: sezonalita, poptávka a COT

Kakao ztratilo na své hodnotě 25 % od května roku 2018 do současnosti. Jaké by mohly být další kroky? Podívejme se na techniky price action s využitím sezonality, poptávky a COT.

Chci číst

25.03.2019

10:54

Fundament v největší evropské ekonomice se nelepší a dostal pod tlak euro. Páteční seance dostala do záporných čísel také akciové indexy a ropu, která vzdala své zisky nad 60 dolary za barel.

Chci číst

25.03.2019

07:26

Aktuální, ručně vyznačené, cenové hladiny na GBP/USD pro dnešní den.
Neváhejte porovnat jejich relevantnost a funkčnost s hladinami z předešlých dnů.
Chci číst