GBP i EUR pod prodejním tlakem, Ropa testuje letošní maxima

Silnější dolar

Včerejší seanci opět ovládl americký dolar, který sbíral zisky a dostal pod tlak ostatní měny. Měnový pár EURUSD se pomalu přibližuje úrovni 1.15 a testuje letošní minima. Pod své letošní minimum se dostala i britská libra, která je na páru GBPUSD nejníže od listopadu minulého roku. Americký dolar tak využívá příznivého fundament, na který jsem mnohokrát upozorňoval a například na páru EURUSD nebude překvapením překonání supportu v podobě dosavadního minima. Co se týče indexu amerického dolaru FUSD, ten již dnes ráno překonal své letošní maximum a pokud potvrdí býci svou nákupní aktivitu, otevírá se trhu zajímavý prostor pro další posílení. To vše v prostředí kdy desetileté výnosy z amerických dluhopisů pomaličku klesají a vzdalují se od 3% hranice, aktuálně se pohybují na úrovni 2,8% a to právě kvůli rostoucím geopolitickým rizikům, kdy investoři vnímají americké bondy jako bezpečné místo kam uložit své peníze. To však dále zplošťuje výnosovou křivku mezi dvouletými a desetiletými dluhopisy, která při dosažení 0% rozdílu spolehlivě predikuje ekonomickou recesi.

Ropa WTI testuje letošní maxima

Americký dolar byl znát i na komoditním trhu, kde ztrácely především drahé kovy a například zlato pravděpodobně vzdalo cestu za ziskovým rokem 2018. Zato dopad na černé zlato byl ze strany amerického dolaru minimální. Na ropě se totiž během posledních 4 dnů otočil sentiment o 180 stupňů, kdy jí nejdříve pomohla zpráva, že USA bude uvalovat sankce na každého, kdo bude odebírat ropu od Iránu a včera nečekaně klesly americké zásoby ropy o 9,9 mil. barelů, to je největší pokles v zásobách od září roku 2016. Zároveň se jedná o třetí týden po sobě, kdy zásoby klesly a to více než se očekávalo. Ropa WTI kompletně vymazala ztráty, které realizovala během uplynulých 5ti týdnů a stačilo jí na to pouze 4 dny. Ropa Brent je trochu pozadu, nicméně se drží blízko úrovně 78 dolarů za barel.

ČNB a další fundamenty

Z dalších fundamentů žádný výrazně nepřekvapil. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby klesly o 0,6%, tedy méně než jaké bylo očekávání na -0,9%. Včera zasedala novozélandská centrální banka a podle očekávání ponechala sazby beze změny, ačkoliv na páru NZDUSD výrazně ztrácí. V 21:00 měl projev guvernér kanadské centrální banky Stephen Poloz. Ten vyslal v poměrně pozitivním projevu holubičí signál kvůli nejistotě ohledně dohody NAFTA, americkým clům a rétorika samotná mu ke zvýšení stačit nebude. Kanadský dolar se ocitl pod prodejním tlakem, který však dokázal trh otočit zpět do oblasti konsolidace. Zároveň včera zasedala ČNB a rozhodla o zvýšení základní úrokové sazby o 0,25% na 1%. Rada rozhodla jednomyslně a jedná se o reakci na přehřívající se ekonomiku, což lze pozorovat převážné na trhu práce a také v průmyslu, kde se trh blíží k vyčerpání svých produkčních kapacit. Zvýšení úrokové sazby podpořila také inflace nad 2% a slabá koruna, která se svezla na vlně nervozity z Itálie, nebo kolabující turecká měna. České koruně to však nepomohlo k výraznějším ziskům a nadále tak zůstává pod prodejním tlakem.

Dnešní seance bude na fundamenty opět slabší a trhy bude především zajímat v 14:30 zveřejnění amerického HDP. Poté jsou na programu spíše sekundární data z USA.

USDCAD

Měnový pár USDCAD se pohybuje již sedmým dnem v užší oblasti konsolidace o velikosti cca 70 pipů. Trhu se zatím nepodařilo uzavřít pod ani nad oblastí a netroufla si otestovat ani fiboacciho úrovně poslední nákupní aktivity. Stephen Poloz nevyslal pro kanadský dolar nijak pozitivní dolar, ačkoliv by si zasloužil injekci v podobě zvýšení úrokových sazeb, jelikož je nejslabší od června 2017. Kanadskému dolaru by také mohla pomoci pozitivní situace na trhu s ropou, to však zatím zůstává bez odezvy a po prvním pololetí roku 2018 to nevypadá na ziskový rok pro kanadský dolar, vezmeme-li v úvahu silné fundamentální základy pro dolar americký.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

20.07.2018

15:13

Dnes odpoledne v 14:30 byly zveřejněny výsledky kanadského růstu inflace. Úvodem nutno podotknout, že kanadský dolar čekal na výsledky jako na slitovaní, což je patrné ze samotné reakce trhu. Kanadský dolar na měnovém páru USDCAD od začátku dnešní seance vytvořil rozpětí 50 pips.

Chci číst

20.07.2018

11:38

Během včerejší seance na trhy dorazilo pouze velmi málo fundamentů, tudíž si trhy prošly poměrně klidnou seancí. Z makroekonomických zpráv stojí za zmínku pouze maloobchodní prodeje v Británii, které nečekaně klesly o 0,5%, ačkoliv se očekával lehký růst o 0,1%.

Chci číst

19.07.2018

16:01

Dnešní poměrně slabší seanci na fundamentální zprávy opět ovládl americký dolar. Na všech měnových párech je dominantnější měnou a jeho vývoj se nadále promítá do vývoje na drahých kovech, které zůstávají pod prodejním tlakem.

Podrobnosti