Fundamentální analýza

Toto video je přístupné pouze pro registrované uživatele

Chci vidět

Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 26. týden 2017

Po klidném týdnu na finančních trzích mohou tento týden rozhýbat ceny aktiv centrální bankéři. Téměř všichni bankovní lídři vyspělých ekonomik vystoupí na fóru Evropské centrální banky v Portugalsku. Fórum otevírá v úterý svým projevem Mario Draghi. Po něm vystoupí Janet Yellenová z Fedu. Ve středu budou mluvit Poloz (BoC), Carney (BoE) a Kuroda (BoJ).  Makrokalendář bude opět chudší na makroekonomická data. Za pozornost by mohla stát data inflace z eurozóny ve čtvrtek a osobní výdaje a příjmy Američanů v pátek.

Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 25. týden 2017

Tento týden bude trhu dominovat technická analýza, protože v makrokalendáři chybějí významnější makroekonomická data. Za pozornost stojí jenom zasedání novozélandské centrální banky ve středu večer, páteční data nákupních manažerů (PMI) z eurozóny, jednání o brexitu a setkání Rady Evropy, jehož se prvně účastní i francouzský prezident Emanuel Macron ve čtvrtek a pátek.


Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 24. týden 2017

Investoři budou tento týden sledovat zasedání americké centrální banky (Fed). S více než 95 procentní pravděpodobností počítají se zvýšením úrokových sazeb. Dále budou sledovat novou ekonomickou projekci. Ta nabídne Fedem očekávaný vývoj inflace a hlavně úrokových sazeb. Americká centrální banka však nebude tento týden jediná, která bude jednat o nastavení domácí měnové politiky. Bankovní rada zasedá i v Japonsku a Británii. Francie má za sebou 1. kolo parlamentních voleb, v níž získal jednu třetinu hlasů Macronova strana Vpřed. Silné postavení by měla obhájit i v 2. kole, které se koná tuto neděli. 


Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 23. týden 2017

Dění na finančních trzích bude tento týden koncertováno na evropském kontinentu. Ve čtvrtek se konají britské parlamentní volby a zasedá Evropská centrální banka. V Británii podle nejnovějších průzkumů veřejného mínění vedou Konzervativci, avšak čísla ukazují, že nedosáhnou na parlamentní většinu. Labouristi za nimi zaostávají o přibližně 40 hlasů.  Evropská centrální banka s velkou pravděpodobností ponechá nastavení měnových podmínek beze změny. Investory bude zajímat hodnocení rizik souvisejících s vývojem inflace a ekonomického růstu. O víkendu se pak koná první kolo francouzských parlamentních voleb, v nichž se bude sledovat úspěšnost Macronovy stany Vpřed. 


Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 22. týden 2017

Trhy se tento týden soustředí na americká data z trhu práce, a to index NFP, pravidelně publikován první pátek v měsíci. Dále bude zajímavý výsledek inflace z eurozóny a indexy PMI z Británie, USA a Číny. V pondělí je státní svátek v USA a Británii, proto se aktivita na trhu zvedne hlavně s koncem týdne, s tím jak budou zveřejněna zajímavější makroekonomická data.

Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 21. týden 2017

Hlavní událostí týdne bude zasedání zemí OPEC ve čtvrtek 25. května. Členské země již avizovaly, že prodlouží dohodu o omezení těžby do března 2018. O víkendu však byly zveřejněné zprávy, že limity těžby by mohly být nejen prodloužené, ale i navýšené. Ve středu Fed zveřejní zápis z květnového zasedání a americký dolar by mohly rozhýbat i výsledky 2. měření HDP uveřejněné v pátek. Euro bude v úterý sledovat indexy nákupních manažerů a německý index IFO. 

Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 20. týden 2017

Tento týden se bude makrokalendář soustředit na Velkou Británii. V pondělí začne jako první premiérka Theresa Mayová živým rozhovorem vysílaným přes Facebook. Následně budou zveřejněna data inflace, z trhu práce a maloobchodních prodejů. Kromě toho se Rusko a Saúdská Arábie dohodly na prodlužení závazku těžebních limitů do března 2018, na což reagovala cena ropa růstem. 

Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 19. týden 2017

Vítězství Emanuele Macrona v druhém kole francouzských prezidentských voleb přineslo na finanční trhy úlevu a pokles strachu. Index volatility VIX klesl na nejnižší hodnotu od roku 1993. Tento týden budou měnovému trhu dominovat projevy amerických centrálních bankéřů z Fedu. Investoři budou sledovat, zda naplní očekávání ohledně červnového zvýšení úrokových sazeb. Ve čtvrtek zasedá britská centrální banka, která nabídne novou ekonomickou prognózu. Ve středu zasedá novozélandská centrální banka. Evropská komise ve čtvrtek také zveřejní nový ekonomický výhled pro Evropskou unii.


Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 18. týden 2017

Pozornosti investorů tento týden neuniknou Spojené státy americké. Ve středu zasedá americká centrální banka. Ta by měla s velkou pravděpodobností nechat úrokové sazby na stávající úrovni. Budeme sledovat, zda bankovní rada nabídne nové informace ohledně plánovaného snižování objemu bilance. V pátek budou publikována data z amerického trhu práce (NFP). Ta ukážou, zda byl březnový pokles na 89 000 jenom jednorázovým poklesem nebo se na americkém trhu práce začínají objevovat problémy. Eurozóna ve středu zveřejní HDP za první čtvrtletí a ve čtvrtek zasedá Česká národní banka. Tento týden budou publikovány indexy nákupních manažerů z Británie, USA a Číny. Británie ve středu rozpustí parlament a od 8. května zahájí předvolební kampaň v souvislosti s předčasnými parlamentními volbami (8. června). V neděli 7. května se koná ve Francii 2. kolo prezidentských voleb.


Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 17. týden 2017

Francouzské prezidentské volby způsobily na finančních trzích euforii. Vítězství Emanuele Macrona v prvním kole a velká šance na jeho celkové vítězství v souboji s Marine Le Penovou v druhém kole zvedly ceny eura a všech rizikových instrumentů. V pondělí otevřela většina aktiv cenovým gapem. Tento týden budou dominovat na finančním trhu zasedání Evropské a japonské centrální banky, data inflace z eurozóny a výsledky HDP Velké Británie a USA za první čtvrtletí 2017.

Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 16. týden 2017

O víkendu se konají francouzské prezidentské volby, které mohou být zdrojem volatility na evropských trzích. Mezi hlavními favority na postup do druhého kola (7. května) jsou Emmanuel Macron, Marine Le Penová, Melenchon a Fillon. Finanční trhy také pečlivě sledují kroky amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho reakci na jaderné testy Severní Koreje poté, co zaútočil na leteckou základnu v Sýrii a pustil bombu v Afganistánu. Britská premiérka Theresa Mayová ohlásila předčasné parlamentní volby na 8. července.

Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 15. týden 2017

Tento týden se měnový trh zaměří na páteční makroekonomické události v USA, a to čísla inflace (index CPI) a maloobchodní prodeje. Právě v pátek slaví hodně zemí u příležitosti Velikonoc státní svátek, proto mohou tato čísla při nižší likviditě způsobit větší volatilitu. Mimo to, Velká Británie publikuje v úterý čísla inflace a ve středu data z trhu práce. Situaci na trhu práce, bude trh monitorovat i v Austrálii, a to ve čtvrtek ráno. Australská centrální banka předchozí týden upozornila, že není spokojená, jak si tento trh vede.


Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 14. týden 2017

Spojené státy americké zveřejní tento týden 4 důležité makroekonomické zprávy, a to indexy nákupních manažerů ze sektoru výroby (pondělí) a služeb (středa), zápis z březnového jednání Fedu a data z amerického trhu práce (NFP) v pátek. V eurozóně by měl být klid, i když se pomalu připravujeme na francouzské volby, které budou na konci měsíce (27.4.2017). Skončilo období, kdy ČNB garantovala nejsilnější kurz koruny na úrovni 27,00 za euro. Ke zrušení intervencí může dojít kdykoliv.

Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 13. týden 2017

Velká Británie tento týden oficiálně spustí proces brexitu, když 29. března požádá o aktivaci článku 50 Lisabonské smlouvy. Ve čtvrtek zasedá česká centrální banka (ČNB), poslední krát v období, kdy garantuje udržení kurzu koruny na úrovni 27,00 za euro. Od 1.4.2017 může centrální banka intervence kdykoliv ukončit. Klíčová makroekonomická data budou zveřejněna ke konci týdne a to hodnoty inflace v eurozóně a USA. Neúspěch amerického prezidenta Donalda Trumpa v Kongresu u prosazování zdravotnické reformy vyvolal řadu otázek ohledně aplikovatelnosti předvolebních slibů. Zklamání investorů  se projevuje hlavně na poklesu amerického dolaru a amerických akcií. 


Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 12. týden 2017

Po parlamentních volbách v Nizozemsku se dostávají do centra pozornosti investorů volby ve Francii. Investoři sledují jak předvolební průzkumy, tak i stále aktivnější televizní diskuze. Mezi hlavní události budou tento týden patřit indexy nákupních manažerů z eurozóny, data inflace z Británie a několik projevů členů bankovní rady americké centrální banky.

Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 10. týden 2017

Hlavní událostí tohoto týdne budou páteční data z amerického trhu práce (NFP), která mohou potvrdit očekávání investorů ohledně březnového zvýšení úrokových sazeb v USA. Ve čtvrtek zasedá Evropská centrální banka, od níž se nečekají změny v dosavadním nastavení měnové politiky. V úterý se očekávají podobné závěry, tedy ponechání úrokových sazeb na stávající úrovni, i od australské centrální banky (RBA). Ke konci týdne zasedají evropští vrcholoví představitelé a Británie by mohla oficiálně požádat o brexit. Ve čtvrtek budou zveřejněna únorová česká data inflace.

Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 7. týden 2017

Janet Yellenová, šéfka Fedu, tento týden promluví před bankovní komisí amerického Senátu. Rovněž bude vystavena zvídavým dotazům nových senátorů. Diskuze bude o americké ekonomice a letošních plánech centrální banky. Předpokládáme, že Janet Yellenová se bude snažit nabídnout jenom obecné, k ničemu nezavazující informace. Zvídavost senátorů ji však možná přinutí sdělit i konkrétní fakta. Eurozóna a její největší ekonomika Německo, publikují v úterý výsledky HDP za poslední čtvrtletí 2016. Spojené státy zveřejní data inflace (index CPI).

Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 6. týden 2017

Pozornost investorů se tento týden obrátí k protinožcům, kde v úterý zasedá australská a ve středu novozélandská centrální banka. Obě banky by měly nechat současné nastavení měnových podmínek beze změny. Nicméně zajímat nás budou detaily ohledně ekonomických fundamentů. Klíčový údaj z USA výsledek spotřebitelské důvěry, bude uveřejněný v pátek. Video nabízí technickou analýzu EUR/USD, AUD/USD, USD/JPY, GBP/USD, ropy.

Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 5. týden 2017

Ve středu zasedá prvně v letošním roce americká centrální banka (Fed). Zasedání je bez tiskové konference a trhy nečekají změny v nastavení měnové politiky. Klíčovou informací bude zpráva ze zasedání. Více novinek by mohlo přinést čtvrteční zasedání britské centrální banky (BoE), po němž promluví guvernér Mark Carney. Banka rovněž publikuje novou Inflační zprávu s aktualizovaným 2letým výhledem inflace a HDP. Zasedá i japonská centrální banka. Budou zveřejněny indexy PMI z Británie, USA a Číny. Evropská komise publikuje nový ekonomický výhled pro Evropskou unii. 

Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 4. týden 2017

Pozornost na sebe strhne tento týden Velká Británie. Nejvyšší soud by měl v úterý rozhodnout, zda potřebuje Theresa Mayová souhlas parlamentu k aktivaci článku 50 o odchodu z EU. Ratingová agentura Moody’s rozhodne o úvěrovém hodnocení (ratingu) země a premiérka v pátek vyrazí za Donaldem Trumpem hledat nového obchodního partnera pro království po rozvodu s EU. Budou zveřejněna data HDP z USA a Británie za posední čtvrtletí 2016, indexy PMI a IFO z Německa, čísla inflace z Austrálie a Nového Zélandu.

Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 3. týden 2017

Uprostřed ledna je makrokalendář nabitý ekonomickými a politickými událostmi. V úterý bude mluvit britská premiérka Theresa Mayová, od níž se čeká nastínění scénáře brexitu. Ve čtvrtek zasedá Evropská centrální banka. V pátek bude inaugurován Donald Trump do role prezidenta. V průběhu týdne promluví dvakrát Janet Yellenová a další členové Fedu. Začíná také výsledková sezóna. 


Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 2. týden 2017

Druhý lednový týden bude chudší na makroekonomická data než předchozí týden. Nejzajímavější bude zápis z prosincového zasedání ECB, na němž banka upravila program QE. Čekají nás projevy dvou amerických centrálních bankéřů na téma výhled americké ekonomiky a měnová politika. V pátek v brzkých ranních hodinách bude mluvit i šéfka Fedu Janet Yellenová. O víkendu znovu ožila otázka brexitu. Tento týden by mohl nejvyšší soud rozhodnout, zda bude potřeba souhlasu parlamentu k aktivaci článku 50. Rovněž budou jmenováni 2 noví členové bankovní rady ČNB.

Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 1. týden 2017

V prvním lednovém týdnu roku 2017 bude zveřejněn zápis z prosincového zasedání americké centrální banky (Fed). Klíčová budou data z amerického trhu práce, a to ukazatel NFP, který bude zveřejněn v pátek 14:30. Eurozóna publikuje data inflace, od níž se čeká, že v prosinci dosáhla nejvyšší úrovně od poloviny roku 2014, a to 1,00 procenta. Dále nás čekají ukazatele PMI z Británie a USA.

Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 52. týden 2016

Povánoční týden na finančních trzích bude v klidném duchu bez významných makroekonomických zpráv a událostí. Obchodování se bude nést v duchu nízké aktivity z důvodu svátků a dovolené. Očekáváme pohyb do strany a konsolidaci amerického dolaru i akciových indexů.

Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 51. týden 2016

Po náročných dvou týdnech, kdy ECB a Fed upravili nastavení měnové politiky, se bude aktivita na finančních trzích i s příchodem vánočních svátků snižovat. Nicméně nižší likvidita může být nepřítelem, který způsobí nečekané cenové pohyby, proto bychom měli být ve střehu. Tento týden budou zveřejněna druhořadá makroekonomická data. 

Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 50. týden 2016

Hlavní událostí týdne je zasedání americké centrální banky (Fed), která bude ve středu rozhodovat o tom, zda zvýší základní úrokovou sazbu o 0,25 procenta. Klíčovou a kurzotvornou informací bude prognóza vývoje sazeb pro rok 2017. Tento týden dále zasedá britská a švýcarská centrální banka. Z eurozóny budou zveřejněny indexy PMI. Austrálie zveřejní data z trhu práce, USA maloobchodní prodeje a Británie čísla inflace a informace z trhu práce.

Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 44. týden 2016

První listopadový týden bude nabitý makroekonomickými událostmi. Zasedají 4 centrální banky, a to australská, japonská, americká a britská. V pátek budou publikována data NFP z amerického trhu práce. Přes týden zveřejní indexy PMI Británie, USA a Čína. V USA se blíží prezidentské volby, které se konají 8. 11. 2016. Pozor na změnu času, která způsobila, že makroekonomická data z USA budou tento týden publikována o hodinu dřív, než jsme zvyklí.


Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 43. týden 2016

Hlavní událostí tohoto týdne bude první měření HDP z americké ekonomiky za třetí čtvrtletí. Výsledky rozhodnou, zda bude americký dolar pokračovat v růstu, nebo se podrobí korekci. Zajímavé bude také sledovat projev Marka Carneyho, guvernéra britské centrální banky, který bude mluvit o dopadech brexitu na britskou ekonomiku. Investoři budou sledovat, zda naznačí možnost snížení úrokových sazeb právě s cílem podpořit ekonomiku ohroženou brexitem. Z eurozóny nás čekají indexy PMI a německý index IFO, z USA bude kromě HDP publikována spotřebitelská důvěra (CB), objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a čísla o nových prodejích domů.

Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 42. týden 2016

Hlavní událostí týdne je zasedání Evropské centrální banky ve čtvrtek. Banka pravděpodobně ponechá měnovou politiku beze změny, avšak na tiskové konferenci by mohl být Mario Draghi dotazován na detaily ohledně ukončení programu kvantitativního uvolňování. Kromě toho zasedá kanadská centrální banka ve středu. Po zasedání bankovní rady proběhne tisková konference i projev guvernéra Poloze. Tento týden rovněž vystoupí v pondělí náměstek Fedu Stanley Fischer a guvernér australské centrální banky Philip Lowe.

Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 41. týden 2016

Po volatilním týdnu, jemuž dominoval výprodej na libře, nás podle všeho čekají klidnější dny. Klíčovými událostmi druhého říjnového týdne bude zveřejnění zápisu ze zasedání americké centrální banky (Fed) ve středu večer a páteční makroekonomická data z USA. Konkrétně budou publikovány maloobchodní prodeje, index spotřebitelské důvěry Michigan a rovněž nás čeká několik projevů centrálních bankéřů z Fedu včetně šéfky Janet Yellenové.