Fundamentální analýza

Toto video je přístupné pouze pro registrované uživatele

Chci vidět

Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 31. týden 2018

Během minulého týdne byl ze zajímavějších fundamentů zveřejněn pouze hospodářský růst v USA za druhé čtvrtletí, který rostl na 4,1%. Trhům výsledek výrazně nepomohl a tak se přesunuje pozornost na aktuální týden, který nabídne o něco více událostí.

Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 30. týden 2018

Co se týče fundamentů, tak se minulý týden příliš nevydařil britské libře. Ta byla zužována horší inflací, nebo horšími maloobchodními prodeji, přičemž trh práce přinesl spíše smíšené výsledky. Od úplné katastrofy ji v pátek zachránil Donald Trump, který na twitteru obvinil EU, Čínu a ostatní země z manipulování jejich měn a držení nízkých úrokových sazeb, zatímco FED sazby zvyšuje a zhodnocuje tak americký dolar.


Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 29. týden 2018

Minulý týden byl výrazněji ovlivněn politickými událostmi a především evropským turné amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten nejdříve v Bruselu řešil otázku NATO a snažil se přesvědčit ostatní členy aby zvýšily výdaje na obranu, v budoucnu až na 4% HDP.


Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 27. týden 2018

Obchodování na finančních trzích ovlivnily minulý týden především zprávy z USA ohledně obchodních válek, které zůstávají nadále hybnou silou na akciových trzích. Fundamenty ani makroekonomické zprávy do vývoje na trzích nijak výrazně nepromluvily, výjimkou potvrzující pravidlo bylo HDP v Kanadě, USA a Británii.


Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 26. týden 2018

Minulý týden byl na fundamenty slabší a tak investoři věnovali pozornost především eskalaci obchodních válek, které jsou opět tématem číslo jedna.

Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 25. týden 2018

Fundamenty z minulého týden mohou ovlivnit dlouhodobější vývoj na měnových párech s eurem a americkým dolarem. Americká centrální banka totiž vyslala jasný jestřábí signál, když zvedla úrokovou sazbu a zároveň zlepšila výhled pro úrokové sazby do konce roku.


Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 24. týden 2018

Minulý týden byl na fundamenty slabší a trhy tak čekaly na jakoukoliv zprávu, která by pro ně byla něčím zajímavá. Nejvíce takových zpráv dokázalo vstřebat euro, které navázalo na minulý týden a opět bylo na páru s americkým dolarem silnější.

Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 23. týden 2018

Trhy ovládla nervozita ohledně Itálie a rostoucích výnosů z italských dluhopisů, což způsobil hromadný výprodej a odliv kapitálu z Itálie. Hlavním spouštěčem však byla nedůvěra v sestavenou vládu a hrozba předčasných voleb. K tomu však nedošlo a v Itálii se podařilo sestavit koaliční populistickou vládu Ligy a Hnutí pěti hvězd.


Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 22. týden 2018

Minulý týden ovládly trhy geopolitická rizika, kdy výraznější nervozitu způsobil například kolaps turecké liry. Pod prodejním tlakem se ocitla ropa, kdy OPEC společně s Ruskem uvažují o zvýšení těžby za účelem vykrytí možného výpadku ropy způsobeného americkými sankcemi na Irán, nebo kolabující venezuelská produkce.


Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 21. týden 2018

Minulý týden patřil mezi klidnější, kdy opět rostl vinou vyšších výnosů americký dolar, což se projevilo do vývoje ostatních měnových párů a komodit. Nejvýrazněji ztrácel japonský jen, který doplatil jak na silný americký dolar, tak na pokles rizikových přirážek a celkové uklidnění na finančních trzích.


Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 20. týden 2018

Trh s ropou se dočkal výrazného fundamentu v podobě odstoupení USA od jaderné dohody s Iránem. To poslalo ropu na dosah 72 dolarů za barel a výhled zůstává dále spíše růstový.

Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 18. týden 2018

Minulý týden jsme se dočkali zasedání ECB, která však svou rétoriku nijak nezměnila a nezačala ani komunikovat případné ukončení kvantitativního uvolňování. Hlavním tahákem tedy byly americké výnosy, které se dostaly nad 3% a výrazně pomohly americkému dolaru v dalších ziscích. 


Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 17. týden 2018

Minulý týden byla zveřejněna data inflace pro několik předních ekonomik. Byla to právě inflace, která se postarala o výraznější pohyby na měnových trzích. Inflaci doplnily americké desetileté výnosy, ty se opět přiblížily velmi blízko 3% a pomohly americkému dolaru v menších ziscích.

Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 16. týden 2018

Minulý týden byly trhy opět v permanentní nervozitě především kvůli napjaté situaci v Sýrii, která nakonec vygradovala ve víkendový útok na jejich vědecká a výzkumná centra


Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 15. týden 2018

Trump vylekal společně s Čínou opět finanční trhy a napětí se jich zatím drží i v týdnu aktuálním. Forexové trhy zatím pokračují v pátečním sentimentu, kdy dopadly trochu hůře data z amerického trhu práce.


Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 14. týden 2018

Na akciových trzích se minulý týden býci ani medvědi opět nenudili. Nakonec ve výsledku zvítězili býci, ale hodně rychle vystřízlivěli během pondělní seance, kdy přišel další vyprodej napříč akciovými trhy.


Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 13. týden 2018

Trhy opět uvedl do nejistoty Donald Trump, když uvalil nová cla na Čínu v hodnotě 60 mld. dolarů. Ty zůstávají nervózní i začátkem nového týdne a nadále budou velmi citlivé na další projevy politiků.

 

Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 12. týden 2018

Minulý týden nebyl na fundamenty a makroekonomické zprávy moc bohatý a trhy byly spíše ve vyčkávajícím režimu, kdy některé zpevnily své pozice, jiné si prošly mírnou korekcí. Aktuální týden bude na fundamenty o něco bohatší. Již v úterý budou zveřejněna data inflace z Velké Británie. 


Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 11. týden 2018

Minulý týden jsme byli svědky několika nečekaných fundamentálních zpráv, které měly výrazný dopad na vývoj finančních trhů. Většina z nich se však ukázala jako pozitivní a averze k riziku na akciových trzích začíná pomalu mizet. Aktuální týden bude na makroekonomické zprávy o něco slabší. 

Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 10. týden 2018

Akciové trhy si prošly další vlnou korekce a zatím ztrácí. Aktuální týden bude na fundamenty velice zajímavý, kdy už v úterý bude mít zasedání australská centrální banka a během týdne ji bude následovat Kanada, Japonsko a ECB.


Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 9. týden 2018

Americký dolar zatím využívá nervozity na akciových trzích a udává směr. Zda tomu bude i nadále může napovědět aktuální týden.


Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 8. týden 2018

Minulý týden jsme byli svědky výsledku dlouho očekávané inflace v USA. Ta nakonec neměla tak výrazný dopad na finanční trhy jak se předpokládalo.


Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 7. týden 2018

Korekce z minulého týdne by mohla mít za následek menší volatilitu na trzích tento týden. O dostatek volatility by se měly postarat výsledky inflace z Velké Británie a USA.

Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 42. týden 2017

Zajímavá makroekonomická data publikuje tento týden Velká Británie. V úterý bude zveřejněna zářijová inflace (index CPI), ve středu čísla z trhu práce a ve čtvrtek maloobchodní prodeje.


Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 41. týden 2017

Americká data z trhu práce (NFP) rozhýbala předchozí týden obchodování na americkém dolaru. Ačkoliv počet nových vytvořených pracovních míst v důsledku hurikánu klesl, nezaměstnanost spadla a mzdy rostly rychleji.

Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 40. týden 2017

Janet Yellenová předchozí týden uvedla, že centrální banka by měla pokračovat v postupném zvyšování úrokových sazeb a nebylo by moudré čekat, až index spotřebitelských cen (CPI) dosáhne úrovně 2 procent.


Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 39. týden 2017

Euro po německých parlamentních volbách oslabuje. Angele Merkelové se sice podařilo obhájit vítězství po čtvrté v řadě, avšak počet získaných hlasů proti předchozím volbám klesl.


Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 38. týden 2017

Hlavní událostí týdne bude zasedání americké centrální banky (Fed), která bude rozhodovat o úrokových sazbách a nabídne i novou makroekonomickou prognózu.


Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 37. týden 2017

Evropská centrální banka (ECB) nenabídla předchozí týden investorům žádné vodítko ohledně budoucnosti programu nákupu aktiv (QE). Ti však definitivně počítají s jeho ukončením v příštím roce a několika variantami postupného snižování objemu nákupu aktiv. Vidina konce používání nestandartních měnových nástrojů podporuje růst eura. 

Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 36. týden 2017

Investoři přesunou tento týden pozornost z USA do eurozóny, kde ve čtvrtek zasedá Evropská centrální banka (ECB). Ta představí novou makroekonomickou prognózu, v níž nás bude zajímat výhled pro inflaci, poté co euro letos posílilo proti americkému dolaru o 14 procent.