Francouzské prezidentské a britské parlamentní volby hýbou trhy

Americké akciové indexy Dow Jones a S&P 500 včera ubraly 0,2 až 0,6 procenta, když je zatížil zejména pokles akcií IBM po neuspokojivých čtvrtletních výsledcích.

Česká koruna oslabuje k intervenčním úrovním proti euru a dnes se obchoduje na hodnotě 26,92. Jde o očekávaný vývoj, který reflektuje postupné uzavírání spekulativních pozic na koruně, které byly otevřeny před ukončením kurzového závazku. Je možné počítat s tím, že koruna by se mohla v budoucnu ještě několikrát vrátit zpět k intervenční hodnotě 27,00 za euro. Domníváme se, že v případě významnějšího oslabení CZK nad 27,00 by mohla ČNB začít rozpouštět část devizových rezerv a tím chránit korunu před většími výprodeji.

Novozélandský dolar v noci posílil o 0,5 procenta proti USD na hodnotu 0,7036, když inflace v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně posílila o 2,2 procenta, čímž se dostala nad polovinu cílového inflačního pásma centrální banky prvně od roku 2011. Novozélandská centrální banka cílí hodnotu inflace v rozmezí 1 až 3 procent. Hlavním zdrojem růstu cenové hladiny byly energie a vyšší daň z tabáku a alkoholu. Jádrová inflace očištěna o volatilní položky zůstala nízko, což vylučuje možnost brzkého zvýšení úrokové sazby z aktuální úrovně 1,75 procenta.

Index amerického dolaru včera klesl na 3týdenní minima 99,465 bodu. Euro včera posílilo po zprávách ohledně výsledku posledního průzkumu veřejného mínění, který ukázal, že první kolo francouzských prezidentských voleb by mohl vyhrát Emanuel Macron. Tak jako v britském referendu o brexitu nebo v amerických prezidentských volbách sehráli klíčovou roli nerozhodnutí voliči, tak i tentokrát oni řeknou poslední slovo, kdo bude ve Francii prezidentem. První kolo voleb se koná již tuto neděli. Pokud ani jeden z kandidátů (pravděpodobné) nezíská nad 50 procent hlasů, pak se bude konat 7. května kolo druhé, v němž se rozhodne o vítězi. Pokud by do druhého kola postoupil Macron s Fillonem, bude to v pondělí ráno pozitivní zpráva pro euro i riziková aktiva včetně CZK. Naopak pokud by postoupila Le Penová s Mélenchonem, pak může v pondělí euro i riziková aktiva včetně CZK klesat. Pozor tedy na obchodní pozice otevřené přes víkend, protože víkendový gap není vyloučen.

Zprávy ohledně britských předčasných parlamentních voleb nepotěšily britský akciový index FTSE 100. Ten se propadl s tím, jak posiluje britská libra. Akciový index vyklesal k dolní úrovni rostoucího kanálu, kde se nachází několik podpor v podobě Fibonacciho úrovně 23,60 a 200denního průměru, které by mohly index v poklesu zastavit. 

Autor: Michala Moravcová, analytik BOSSA

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy