Finanční trhy stále nervózní, dolar zůstává silnější

Včerejší seance patřila mezi ty méně zajímavé, kdy jsme opět postrádali fundament a trhy nervózně vyčkávaly, kdo udělá první krok. Ten udělal nakonec americký dolar, který po vyhlášení revize HDP v USA začal výrazně posilovat. Americký dolar poté udával tempo a ostatní měny na páru s dolarem ztrácely. To lze říct i o komoditách, které kvůli silnějšímu dolaru včera spíše ztrácely. Nedařilo se ani akciovým trhům, kde jsme byly svědky spíše pohybu do strany, ale technologický sektor byl včera opět výrazně pod tlakem. Býci na trhu S&P 500 nakonec nedovolily medvědům prohloubit ztráty, i když se VIX pohyboval opět na zvýšených úrovních kolem 24 bodů. Jak jsem již zmínil, včera byla zveřejněna revize HDP v USA za čtvrtý kvartál. Ta dopadla pozitivně a HDP se zvýšilo na 2,9%, kdy ji především táhla spotřeba domácností, která rostla za čtvrtý kvartál o 4%. Z dalších fundamentů byly zveřejněny zásoby ropy v USA. Ty předminulý týden nečekaně klesly a pomohly ropě atakovat opět 66 dolarů za barel. Za minulý týden se očekával růst o 0,5 mil. barelů, nakonec zásoby rostly o 1,6 mil. barelů. Ropa po vyhlášení chvilku váhala, jakým směrem se má vydat, jelikož se nejednalo o výraznější odchylku od konsenzu. Ropa nakonec začala oslabovat pod 64 dolarů za barel, ale býci začali být ihned aktivní, kdy vytlačili cenu zpět nad 64 dolarů.

Dnešní seance bude z aktuálního týdne na fundamenty suverénně nejbohatší. V 10:30 byl ve Velké Británii zveřejněn běžný účet obchodní bilance, ten dopadl celkem pozitivně, když překonal očekávání a vykázal ztrátu 18,4 mld. Byla také zveřejněna revize HDP za čtvrtý kvartál, to se setkalo s očekáváním, když rostlo o 0,4%. V 14:30 bude zveřejněna meziměsíční změna HDP v Kanadě. V 15:45 bude zveřejněn Chicagský PMI.

Vzhledem k tomu, že zítra je státní svátek, dá se očekávat, že bude chybět volatilita. Většina burz po světě bude zavřena a budou chybět i fundamenty.

Kanadský dolar dokázal minulý týden na páru s americkým dolarem USDCAD posilovat a i přes silnější americký dolar si zatím své zisky drží. Jako magnet působí 27,2% poslední nákupní aktivity na páru USDCAD, kde se utvořila užší oblast konsolidace mezi cenou 1,2827 a 1,2934. Dnes v 14:30 bude zveřejněno HDP a další data z Kanady, které pokud dopadnou pozitivně, lze očekávat pohyb z konsolidace.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

22.03.2019

17:16

Od 6.3.2019, kdy jsem se zabýval párem CAD/CHF, se graf přiblížil k široké rezistenci na ceně 0,7515 až 0,7541, od které se následně odrazil na jih. 
Podrobnosti

22.03.2019

08:20

Aktuální, ručně vyznačené, cenové hladiny na GBP/USD pro dnešní den.
Neváhejte porovnat jejich relevantnost a funkčnost s hladinami z předešlých dnů.
Podrobnosti

21.03.2019

19:02

Americký dolar si dnes bere své včerejší ztráty zpět, když otočil včerejší sentiment, kdy ho dostalo pod tlak rozhodnutí FEDu o oddálení růstu úrokových sazeb. Daří se akciovým trhům, kde výrazně zpevňují akcie společnosti Apple. Ropa WTI se zatím nedokázala dostat nad 60 dolarovou úroveň, která působí jako silná rezistence. 

 

Podrobnosti