Finanční trhy stále nervózní, dolar zůstává silnější

Včerejší seance patřila mezi ty méně zajímavé, kdy jsme opět postrádali fundament a trhy nervózně vyčkávaly, kdo udělá první krok. Ten udělal nakonec americký dolar, který po vyhlášení revize HDP v USA začal výrazně posilovat. Americký dolar poté udával tempo a ostatní měny na páru s dolarem ztrácely. To lze říct i o komoditách, které kvůli silnějšímu dolaru včera spíše ztrácely. Nedařilo se ani akciovým trhům, kde jsme byly svědky spíše pohybu do strany, ale technologický sektor byl včera opět výrazně pod tlakem. Býci na trhu S&P 500 nakonec nedovolily medvědům prohloubit ztráty, i když se VIX pohyboval opět na zvýšených úrovních kolem 24 bodů. Jak jsem již zmínil, včera byla zveřejněna revize HDP v USA za čtvrtý kvartál. Ta dopadla pozitivně a HDP se zvýšilo na 2,9%, kdy ji především táhla spotřeba domácností, která rostla za čtvrtý kvartál o 4%. Z dalších fundamentů byly zveřejněny zásoby ropy v USA. Ty předminulý týden nečekaně klesly a pomohly ropě atakovat opět 66 dolarů za barel. Za minulý týden se očekával růst o 0,5 mil. barelů, nakonec zásoby rostly o 1,6 mil. barelů. Ropa po vyhlášení chvilku váhala, jakým směrem se má vydat, jelikož se nejednalo o výraznější odchylku od konsenzu. Ropa nakonec začala oslabovat pod 64 dolarů za barel, ale býci začali být ihned aktivní, kdy vytlačili cenu zpět nad 64 dolarů.

Dnešní seance bude z aktuálního týdne na fundamenty suverénně nejbohatší. V 10:30 byl ve Velké Británii zveřejněn běžný účet obchodní bilance, ten dopadl celkem pozitivně, když překonal očekávání a vykázal ztrátu 18,4 mld. Byla také zveřejněna revize HDP za čtvrtý kvartál, to se setkalo s očekáváním, když rostlo o 0,4%. V 14:30 bude zveřejněna meziměsíční změna HDP v Kanadě. V 15:45 bude zveřejněn Chicagský PMI.

Vzhledem k tomu, že zítra je státní svátek, dá se očekávat, že bude chybět volatilita. Většina burz po světě bude zavřena a budou chybět i fundamenty.

Kanadský dolar dokázal minulý týden na páru s americkým dolarem USDCAD posilovat a i přes silnější americký dolar si zatím své zisky drží. Jako magnet působí 27,2% poslední nákupní aktivity na páru USDCAD, kde se utvořila užší oblast konsolidace mezi cenou 1,2827 a 1,2934. Dnes v 14:30 bude zveřejněno HDP a další data z Kanady, které pokud dopadnou pozitivně, lze očekávat pohyb z konsolidace.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

13.12.2018

17:19

Dnes zasedala ECB, a jakožto nejdůležitější fundament dnešního dne ovlivnila vývoj na devizových trzích. Akciové indexy dnes přešly do konsolidace bez výraznější volatility a během dnešní seance spíše stagnují. Ropa opět otestovala úrovně kolem 50 dolarů za barel a mírně zpevňuje.

Chci číst

13.12.2018

15:38

Akcie technologických společností, které si získaly za posledních pár let na popularitě, nyní částečně stály za výprodeji na akciových trzích kvůli jejich obrovské kapitalizaci. Skupina technologických akcií FAANG v loňském roce neporazitelně rostla a pro investory tvořila základ jejich portfolia.

Chci číst

13.12.2018

10:07

Americký dolar během včerejší seance korigoval své dřívější zisky a nijak mu nepomohlo odpolední zveřejnění růstu americké inflace. Akciové indexy k večeru opět korigovaly dřívější zisky podpořené pozitivními zprávami z Číny. Ropa WTI opět testuje úrovně kolem 50 dolarů za barel.

Chci číst