Finanční trhy stále nervózní, dolar zůstává silnější

Včerejší seance patřila mezi ty méně zajímavé, kdy jsme opět postrádali fundament a trhy nervózně vyčkávaly, kdo udělá první krok. Ten udělal nakonec americký dolar, který po vyhlášení revize HDP v USA začal výrazně posilovat. Americký dolar poté udával tempo a ostatní měny na páru s dolarem ztrácely. To lze říct i o komoditách, které kvůli silnějšímu dolaru včera spíše ztrácely. Nedařilo se ani akciovým trhům, kde jsme byly svědky spíše pohybu do strany, ale technologický sektor byl včera opět výrazně pod tlakem. Býci na trhu S&P 500 nakonec nedovolily medvědům prohloubit ztráty, i když se VIX pohyboval opět na zvýšených úrovních kolem 24 bodů. Jak jsem již zmínil, včera byla zveřejněna revize HDP v USA za čtvrtý kvartál. Ta dopadla pozitivně a HDP se zvýšilo na 2,9%, kdy ji především táhla spotřeba domácností, která rostla za čtvrtý kvartál o 4%. Z dalších fundamentů byly zveřejněny zásoby ropy v USA. Ty předminulý týden nečekaně klesly a pomohly ropě atakovat opět 66 dolarů za barel. Za minulý týden se očekával růst o 0,5 mil. barelů, nakonec zásoby rostly o 1,6 mil. barelů. Ropa po vyhlášení chvilku váhala, jakým směrem se má vydat, jelikož se nejednalo o výraznější odchylku od konsenzu. Ropa nakonec začala oslabovat pod 64 dolarů za barel, ale býci začali být ihned aktivní, kdy vytlačili cenu zpět nad 64 dolarů.

Dnešní seance bude z aktuálního týdne na fundamenty suverénně nejbohatší. V 10:30 byl ve Velké Británii zveřejněn běžný účet obchodní bilance, ten dopadl celkem pozitivně, když překonal očekávání a vykázal ztrátu 18,4 mld. Byla také zveřejněna revize HDP za čtvrtý kvartál, to se setkalo s očekáváním, když rostlo o 0,4%. V 14:30 bude zveřejněna meziměsíční změna HDP v Kanadě. V 15:45 bude zveřejněn Chicagský PMI.

Vzhledem k tomu, že zítra je státní svátek, dá se očekávat, že bude chybět volatilita. Většina burz po světě bude zavřena a budou chybět i fundamenty.

Kanadský dolar dokázal minulý týden na páru s americkým dolarem USDCAD posilovat a i přes silnější americký dolar si zatím své zisky drží. Jako magnet působí 27,2% poslední nákupní aktivity na páru USDCAD, kde se utvořila užší oblast konsolidace mezi cenou 1,2827 a 1,2934. Dnes v 14:30 bude zveřejněno HDP a další data z Kanady, které pokud dopadnou pozitivně, lze očekávat pohyb z konsolidace.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

18.07.2018

15:33

Další ze série horších dat pro britskou libru dorazily na trhy dnes dopoledne. V 10:30 byly zveřejněny data britské inflace za červen a to v prostředí, kdy britská centrální banka začíná uvažovat nad zvýšením základní úrokové sazby.

Podrobnosti

18.07.2018

09:59

Včerejší seanci na devizových trzích ovládl americký dolar, který dokázal smazat své předchozí ztráty a na indexu amerického dolaru FUSD se opět pohybuje v blízkosti letošních maxim. Americký dolar začal posilovat již během evropské seance v očekávání projevu Jeromeho Powella před americkými zákonodárci.

Podrobnosti

17.07.2018

15:40

Dnes zveřejněné data z britského trhu práce přidávají další indicii, kterou potřebuje britská centrální banka k tomu, aby mohla reálněji uvažovat nad zvýšením domácích úrokových sazeb. Britská zaměstnanost totiž rostla na rekordní maxima, ačkoliv růst mezd se za poslední 3 měsíce stabilizoval.

Podrobnosti