Finanční trhy se začínají měnit, situace na akciích tomu napovídá

Aktuální situace na trzích, především na těch akciových se zdá být trochu zvláštní. Poté co americký akciový index S&P 500 ztratil 2 dny po sobě přes 2%, dohromady za týden přes 6%, začátkem nového týdne začali být býci velmi aktivní. Okamžitě odmítli jakýkoliv další propad ceny na nižší úrovně a realizovali za pouhý den zisk 2,7%. To se může zdát jako celkem slušný zisk, pokud bychom však byli svědky výrazného zlepšení fundamentu nebo něčeho podobného. To se však nestalo a jednalo se pouze o korekci předchozího pohybu. Zisk 2,7% za pouhou jednu obchodní seanci je největším za poslední 2 roky. Zároveň trh S&P 500 realizoval zisk větší jak 2% během jedné seance poprvé od konce roku 2016.

Ztráty realizovaly během minulého týdne téměř všechny akciové trhy poté, co byla zveřejněna zpráva, že Donald Trump uvalí tarify na dovozy z Číny v hodnotě 60 mld. dolarů. Především americké akcie ztrácely již od začátku týdne, kdy se objevila zpráva ohledně ztráty dat 50 milionů uživatelů Facebooku. Nakonec akciový index S&P 500 vykázal týdenní ztrátu nejhorší za poslední 2 roky. Hned v pondělí však začala averze k riziku klesat a riziko z potencionální obchodní války začínalo odeznívat. Čína reagovala protiopatřením ve výši pouze 3 mld. dolarů, což značí něco o tom, že se nechce angažovat v potencionálním rozpoutání obchodních válek. O víkendu také byly zveřejněny zprávy o probíhajících jednáních mezi USA a Čínou, kdy se Čína snaží vyjednat alespoň zmírnění plánovaných tarifů.

Psychologii trhů není nikdy jednoduché zcela vysvětlit a po pondělní seanci se to zdá být nemožné. Minulý týden jsme byly svědky velkého propadu a nervozita rostla i na indexu volatility VIX, který atakoval téměř 26 bodů. Fundamentálně vypadalo vše, že trhy si přenesou nervozitu z minulého týdne i do toho aktuálního. Přesto se však trhy rychle otřepaly a dokázaly realizovat rekordní denní zisk. Dokonce i VIX klesl zpět k 20 bodům a investoři rychle otočili o 180% a dnes vypadá vše výrazně pozitivněji. Dokonce i trochu opožděně reagoval na uklidnění situace americký dolar, ten dnes začal výrazně posilovat a kompletně vymazal včerejší ztráty.

Výhled pro S&P 500 a další akciové trhy nelze jednoznačně určit. Americká ekonomika dále šlape na plné obrátky a vše hovoří pro její další expanzi, což by se mělo projevit jak do zisků amerických firem, tak do ocenění jejich akcií. Ty jsou však i přes pokles jejich cen stále vysoce oceněny. Zajímavá je i situace na akciích Facebooku, ty poté co se propadly o 7%, tak z ničeho nic začaly posilovat a dokonce dokázaly vymazat všechny ztráty. Obchodování na finančních trzích se tedy stává dále těžším a těžším a uspějí jen ti, kteří se aktuálnímu prostředí přizpůsobí a dokáží reagovat na jejich změny.

Graf: Akciový index S&P500 udržuje růstovou trendovou linii i 200denní klouzavý průměr (Zdroj: Metatrader 4)

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

22.03.2019

17:16

Od 6.3.2019, kdy jsem se zabýval párem CAD/CHF, se graf přiblížil k široké rezistenci na ceně 0,7515 až 0,7541, od které se následně odrazil na jih. 
Podrobnosti

22.03.2019

08:20

Aktuální, ručně vyznačené, cenové hladiny na GBP/USD pro dnešní den.
Neváhejte porovnat jejich relevantnost a funkčnost s hladinami z předešlých dnů.
Podrobnosti

21.03.2019

19:02

Americký dolar si dnes bere své včerejší ztráty zpět, když otočil včerejší sentiment, kdy ho dostalo pod tlak rozhodnutí FEDu o oddálení růstu úrokových sazeb. Daří se akciovým trhům, kde výrazně zpevňují akcie společnosti Apple. Ropa WTI se zatím nedokázala dostat nad 60 dolarovou úroveň, která působí jako silná rezistence. 

 

Podrobnosti