Finanční trhy korigují ztráty z Brexitu, o nějž Británie zatím oficiálně nepožádala

Německá spotřebitelská důvěra (Gfk) s výhledem na červenec dosáhla téměř ročního maxima, což potvrzuje dosavadní letošní směr největší ekonomiky eurozóny, že tahounem hospodářského růstu zůstává soukromá spotřeba. Rekordně vysoká zaměstnanost, stoupající reálné mzdy a nízké cen půjček zvedají kupní sílu Němců. Domácí poptávka se tak stává nejdůležitějším tahounem hospodářského růstu.

Index stoupl na 10,1 bodu z 9,8 bodu před měsícem. Ekonomové očekávali jeho stagnaci. Průzkum byl vykonán mezi 27. květnem – 10. červnem, což znamená, že neodráží výsledek britského referenda.

Evropské burzy dnes zahajují druhou seanci v řadě růstem po předchozích prudkých ztrátách, způsobených hlasováním Britů v referendu o vystoupení z Evropské unie. Británie zatím oficiálně nepožádala o opuštění EU, takže nejistota ohledně nezodpovězených otázek zůstává.

Americké burzy v úterý rovněž rostly, když investoři začali na trhu skupovat vybrané tituly, oslabené v obavách a nejistotě kvůli rozhodnutí britských voličů odejít z Evropské unie. Ačkoliv akcie, libra i euro mírně zkorigovaly své předchozí ztráty způsobené výsledkem britského referenda, japonský jen zůstává dále silný a proti USD oslabil jenom k úrovni 102,34.  

Japonský premiér Shinzo Abe se ve středu zavázal použít všechny nástroje k tomu, aby udržel ekonomický růst země. Japonský jen po britském referendu silně posiluje, což může způsobit těžkosti exportérům a zpomalit růst HDP i inflace.

Od úterý se pod vlivem chystané stávky na norských ropných polích zvyšují ceny ropy. Ty podporují také problémy s produkcí ve Venezuele stejně jako oživení nálady ve prospěch rizikových aktiv. Statistiky amerického petrolejářského institutu (API) včera ukázaly na propad zásob ropy v USA v minulém týdnu. Dnes se pozornost tradičně soustředí na oficiální data od ministerstva energetiky (EIA).

Německo odpoledne zveřejní data červnové inflace (index CPI). USA publikují index inflace PCE za květen. Pokračuje fórum ECB v Portugalsku. Dnes opět vystoupí na fóru Evropské centrální banky prezident banky Mario Draghi s projevem o budoucnosti mezinárodní měnové a finanční architektury. Jean-Claude Juncker, předseda Evropské komise, se má dnes potkat s předsedkyní Skotské národní strany Nicolou  Sturgeonovou. 

Michala Moravcová


Nejnovější analýzy