Fibonacciho úrovně návratnosti (Fibonacci Retracement)
Fibonacciho úrovně návratnosti jsou nejdůležitějším a nejpoužívanějším nástrojem technické analýzy. Používají se při obchodování na finančních trzích jako možné úrovně supportu a rezistence.
Fibonacci byl slavný italský matematik vlastním jménem Leonardo Pisaro, který se narodil v Itálii kolem rok 1170 a proslavil se především svou řadou posloupnosti a Fibonacciho úrovněmi. Matematické zákonitosti tohoto indikátoru jsou staré více než 800 let a stále fungují. Stručně ve zkratce řečeno jsou to poměry mezi jednotlivými čísly Fibonacciho posloupnosti. Ta je ve své podstatě jednoduchá, jedná se o součet dvou po sobě následujících čísel. Fibonacci zjistil, že vydělíme-li jakákoliv dvě po sobě jdoucí čísla, získáme stejné poměry. To je jedna z vymožeností, které nám slouží na měnových trzích.
Abychom mohli aplikovat Fibonacciho úrovně návratnosti v cenových grafech, je nutno rozpoznat maximum a minimum cenového pohynu, na který chceme úrovně aplikovat. To je pohyb, který je ohraničen nějakým vrcholem a dnem. Při býčím pohybu natahujeme Fibonacciho úrovně od dna směrem k vrcholu, u medvědího je to naopak od vrcholu směrem dolů.. Základná myšlenka je taková, že trh v rostoucím trendu nebo v klesajícím trendu koriguje v předem předvídatelných korekcích a po korekci cena opět roste nebo klesá. Takže po výrazném cenovém pohybu se ceny často vrátí o určitou část svého původního pohybu zpět. A jak se ceny vracejí zpět, tak se často vytvoří na Fibonacciho úrovních linie supportu a rezistence. Možnost zakreslení Fibonacciho úrovní nabízí obchodní platforma Metatrader 4 ve své základní nabídce.
Základem této metody je trendová linie mezi minimem a maximem určitého předchozí pohybu. Fibonacciho retracement spočítáme tak, že vydělíme několik po sobě jdoucích čísel z Fibonacciho posloupnosti. Každé z těchto čísel vydělíme tím dalším, z čehož dostaneme podílové ukazatele jako např. 13/21 = 0,618; 21/55 = 0,382
Nejdůležitějšími cenovými úrovněmi zpětných (korekčních) pohybů jsou 23,6 %, 38,2 %, 50 % a 61,8 %. Jedná se o hladiny, na které má cena tendenci reagovat. Fibonacciho úrovně 100 %, 161,8 % a 261,8 % využívají při obchodování pouze někteří obchodníci.
V rostoucím trendu je dobré jít do dlouhé pozice na zpětném pohybu k Fibonacciho úrovním návratnosti. Uvažujme rostoucí trend, který vytvořil minimum a maximum. Natáhneme Fibonacciho úrovně návratnosti od minima k maximu. Software automaticky tyto úrovně vykreslí. Trh by měl po dosažení maxima korigovat svůj předchozí růstový pohyb. Sledujme pozorně, jak se chová cena na jednotlivých Fibonacciho úrovních návratnosti. To jsou úrovně, k nimž může dojít korekce a když korekce skončí, opět by měl pokračovat rostoucí trend.
Občas může dojít k překombinaci, kdy obchodník neví, které z Fibonacciho úrovní jsou správné, protože má natáhnuto několik takovýchto Fibonacciho úrovní návratností na vícero časových rámcích.
Graf: Ukázka natažení Fibonacciho úrovní rostoucí trend
Graf: Ukázka natažení Fibonacciho úrovní klesající trend
Videa s komentářem
1. Úvodní seznámení s nástrojem Fibonacci
2. Pokračování a další techniky s nástrojem Fibonacci
Vyzkoušejte si nástroj Fibonacci v našem DEMO ÚČTU.
Autor: Bossa
Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.