Fed zvýšil úrokové sazby

Americká centrální banka (Fed) včera podle očekávání zvedla úrokové sazby o čtvrt procentního bodu na 0,50 až 0,75 procenta a dokonce naznačila rychlejší tempo jejich zvyšování v roce 2017. Rychlejší tempo růstu sazeb by mělo být spojeno s lepším výkonem americké ekonomiky, která by měla dostat podpůrné impulzy od fiskální politiky nového prezidenta Donalda Trumpa. Včerejší zvýšení úrokových sazeb je zatím druhé v pořadí od vypuknutí finanční krize z let 2007-2009. Ta bude příští rok slavit 10leté výročí.

Rozhodnutí centrální banky bylo absolutně v souladu s tržními očekáváními. Trhy pozitivně překvapilo plánované 3. zvýšení úrokový sazeb, když ještě v září Fed predikoval pro rok 2017 jenom dvě zvýšení. Nicméně z našeho pohledu je potřeba brát prognózu s rezervou, protože i pro rok 2016 byly plánovány dvě zvýšení sazeb a ve výsledku banka zvedla sazby jenom jednou, a to až na konci roku. Avšak trhy s úrokovými futures nyní započítávají nejméně dvě a možná tři zvýšení sazeb v roce 2017 proti jednomu až dvěma před prosincovým měnovým zasedáním, což znamená pro americký dolar pozitivní přeceňování směrem nahoru. Co se týče dlouhodobějšího výhledu pro americké úrokové sazby, tak aktuální prognóza kalkuluje tři zvýšení v roce 2018 i 2019, až by se hlavní sazba ustálila na dlouhodobé hodnotě 3 procent.

Výnosy dluhopisů a hodnota dolaru po rozhodnutí banky vzrostly, zatímco akcie reagovaly poklesem a oslabily nejvíce za poslední dva měsíce. Index Dow Jones klesl o 0,6 procenta na 19 792,73 bodu a širší index S&P 500 oslabil o 0,8 procenta na 2 253,3 bodu, což je nejvýraznější ztráta od 11. října. Technologický Nasdaq ubral 0,5 procenta na 5 436,67 bodu. Kromě rozhodnutí Fedu ovlivnilo obchodování s akciemi i snížení cen ropy o více jak 3 procenta vyvolané obnovenými obavami z převisu nabídky po zprávě o rostoucích zásobách americké ropy.

Fed se u zvýšení sazeb odvolával na lepší podmínky na trhu práce a zlepšující se inflaci. Rozhodnutí bankovní rady bylo jednomyslné. Centrální banka ve svém prohlášení uvedla, že nárůst nových pracovních míst byl v posledních měsících solidní a míra nezaměstnanosti klesala.

Vzhledem k současnému plánovanému snížení daní a zvýšení výdajů do infrastruktury za administrativy příštího prezidenta Donalda Trumpa posunuli centrální bankéři svůj výhled směrem k mírně rychlejšímu růstu HDP, nižší nezaměstnanosti a inflaci těsně pod 2procentním cílem Fedu.

Celkově je možné považovat prosincové zasedání Fedu pozitivní pro americký dolar a mírně „jestřábí“. Nicméně velkou neznámou zůstává fiskální politika prezidenta Trumpa, která zatím není jasně definovaná, avšak trhy (viz. akcie) i Fed s ní již kalkulují.

EUR/USD se i po včerejším zasedání Fedu pevně drží nad významnou a poslední hodnotou podpory 1,04600, která měnový pár zachránila před úpadkem i v únoru 2015. Pokud se bude eurodolar obchodovat nad touto hranicí, nehrozí mu už další pokles. Nicméně propad pod poslední podporu dá medvědům novou sílu a ve hře bude parita s americkým dolarem. 

Autor: Michala Moravcová

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy