FED zlepšil výhled pro sazby, dnes zasedá ECB

Včerejší obchodování poznamenalo vyčkávání na večerní zasedání americké centrální banky FEDu. Americký dolar do vyhlášení oslaboval, ačkoliv měl FED zvednout úrokové sazby. Zvýšení úrokových sazeb do rozpětí 1,75-2,00% nakonec přišlo, což však nemělo na vývoj amerického dolaru výrazný dopad. Výraznější dopad měla změna výhledu ekonomické projekci FED. Nyní bankovní rada očekává čtyři zvýšení, oproti předchozím třem. Může za to stabilní růst ekonomiky, růst mezd, zužující se trh práce s nejnižší nezaměstnaností za 2 dekády, nebo rostoucí inflace, která by měla ještě dále růst. Spolu s výhledem na úrokové sazby byly zveřejněny ekonomické projekce, ty FED lehce upravil, konkrétně HDP v roce 2018 z 2,7 na 2,8%, nezaměstnanost z 3,8 na 3,6% a v roce 2019 a 2020 na 3,5%, Inflace z 1,9% na 2%. Americký dolar začal v reakci na zveřejnění projekcí posilovat, což mu však dlouho nevydrželo a medvědi na americkém dolaru zůstali aktivnější a stlačili cenu zpět. Z dalších makroekonomických zpráv byla zveřejněna data britské inflace. Inflace si sice udržela své tempo, ale většinový konsenzus nepřekonala a tím pádem nepřišla na trhy ani zvýšená volatilita. Meziročně inflace rostla za květen o 2,4% a vyrovnala tak růst cen z dubna, zároveň se drží na nejnižší od března roku 2017. Květnový přírůstek pak činil 0,4%. Jádrová inflace očištěná o ceny energií a potravin rostla o 2,1%. Britská centrální banka na svém posledním zasedání řekla, že očekává zrychlení inflace v nadcházejících měsících a vytvoří tak ideální prostředí pro centrální banku pro zvýšení úrokových sazeb. Pozitivní růst inflace zapříčinil růst cen za dopravu o 0,28%. Ceny energií tedy zaznamenávají díky vyšším cenám ropy systematický nárůst, kdy cena benzínu za květen rostly o 4,6 centů za litr. Bydlení a služby způsobily tlak na pokles cen společně s cenou za elektřinu, která rostla o 0,1%. Mimo jiné byla včera zveřejněna data amerických zásob ropy. Ty klesly více, než se očekávalo, konkrétně o 4,1 mil. barelů, očekávání byl pokles o 1,4 mil. barelů. Ropu drží na vyšších úrovních zatím silná rostoucí poptávka a stále trvající produkční škrty ze strany OPEC a jeho spojenců. Nicméně ropu nad 80 dolary za barel již asi letos neuvidíme. Pokud 2 největší producenti Saudská Arábie a Rusko, kteří se zúčastní zasedání OPEC ve Vídni, chtějí zvýšit produkci, lze tvrdit téměř s jistotou, že zvýšení produkce vypadá nevyhnutelně. Ropě i tak pokles amerických zásob pomohl včera k menším ziskům.

Dnes brzy ráno v 3:30 byla zveřejněna data z australského trhu práce, která dopadla spíše smíšeně a odpovídala tomu i reakce na australském dolaru. Zaměstnanost rostla o 12 000, nicméně investoři očekávali nárůst o 18 800 pracovních míst. Na druhou stranu míra nezaměstnanosti klesla z 5,6‘% na 5,4%, očekávání bylo na 5,5%. Zbytek dnes bude na makroekonomické zprávy bohatší. V 10:30 budou zveřejněny maloobchodní prodeje v Británii. V 14:30 zasedá ECB, zveřejnění úrokové sazby v 13:45 zůstane bez změny, tudíž se investoři budou koncentrovat na doprovodný komentář. V 14:30 budou také zveřejněny maloobchodní prodeje v USA.

Australský dolar jako jeden z mála nedokázal zatím využít oslabujícího amerického dolaru a ani po včerejší seanci kdy dolar slábl, tak s nedokázal australský dolar dostat na páru AUDUSD po nákupní tlak. Zároveň lze vypozorovat dlouhodobější oblast konsolidace, která vytvořila formaci symetrického trojúhelníku, kde by se při případném proražení horní hrany a 61,8% fibonacciho posloupnosti otevřel australskému dolaru prostor pro růst.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

25.09.2018

15:54

ECB předpovídala inflaci v průměru o 1,7 procent do roku 2020, pod cílovou úrovní 2 procenta. Draghi včera v Bruselu řekl, že tyto předpovědi zlepší základní inflaci v eurozóně.

Podrobnosti

24.09.2018

12:41

Po pátečním výprodeji na GBP/USD se trh dnes dostává do korekce. V pátek byli pozitivní data pro americký dolar a také s blížícím se brexitem trh reaguje na zprávy, kde nebyl ani výjimkou páteční den. Trh během jediného dne udělal 210 pipů.

Podrobnosti

21.09.2018

17:06

Americký dolar se dnes odhodlal, že začne umazávat včerejší výraznější ztráty a zatím se mu to poměrně daří. Britská libra je dnes opět pod tlakem brexitu a ztrácí, zatímco kanadský dolar se dočkal čerstvých makrodat. S otevřením americké seance opět pokračují v růstu akciové indexy.
Podrobnosti