FED výhled pro sazby nezměnil, slabší dolar pomohl ostatním měnám

Včerejší seance patřila mezi nejzajímavější v roce 2018. Především kvůli včerejšímu zasedání americké centrální banky. Ten podle očekávání zvedl úrokové sazby do rozpětí 1,50-1,75%. To samotné nemělo na finanční trhy až takový dopad. Co mělo výraznější dopad, byl výhled pro úrokové sazby. Ten se pro rok 2018 nezměnil a po včerejšku by měly růst sazby pouze 2krát, ačkoliv se od začátku roku množily spekulace ohledně rychlejšího zvýšení sazeb. Na to americký dolar reagoval spíše negativně i přes poměrně pozitivní změnu ekonomického výhledu. Růst HDP pro rok 2018 FED upravil z 2,5% na 2,7%, pro rok 2018 z 2,1% na 2,4%. Zpomalení očekává FED až v roce 2020. Změnil si výhled pro nezaměstnanost, kterou očekává FED koncem roku na 3,8%, kde upravily výhled o jednu desetinu procenta. Inflační výhled zůstává beze změny. Zároveň byly během včerejší seance zveřejněny data z trhu práce ve Velké Británii. Mzdy zde rostly na 2,8%, přičemž se očekával růst na 2,6%. Zároveň se nezaměstnanost vrátila na historická minima 4,3%, kdy také překonala očekávání, které bylo 4,4%. počet pracujících rostl také více, než se očekávalo a to o 168 000 na rekordních 32,2 milionů. Britská libra podpořena pozitivními fundamenty a slábnoucím americkým dolarem dokázala na páru GBPUSD realizovat nemalé zisky. V 15:30 byly zveřejněny americké zásoby ropy, kde se očekával růst o 2,6 mil. barelů, ale naopak přišel pokles o 2,6 mil. barelů. To pomohlo ropě navázat na předchozí zisky a zatím se drží nad 65 dolary za barel. Ta má zatím namířeno na jeden z nejlepších týdnů v roce 2018. V 21:00 zasedala novozélandská centrální banka, která však nijak nezměnila svůj výhled a ani sazby, které ponechali na úrovni 1,75%.

Dnes brzy ráno v 1:30 byla zveřejněna data z trhu práce v Austrálii, ta vykázala trochu horší výsledky. Kde nezaměstnanost rostla z 5,5% na 5,6% a zaměstnanost rostla o 17 500 pracovních míst, přičemž se očekával růst o 19 800. Od 9 do 10 hodin dnes dopoledne byla zveřejněna data PMI pro několik zemí v eurozóně. Ty vesměs vykázaly trochu horší výsledky a pokračují od začátku roku v poklesu. Zareagovala na to i evropská měna, která od zveřejnění výsledků lehce ztrácí. V 10:30 byla zveřejněna data maloobchodních prodejů ve Velké Británii. Ty nečekaně rostly za únor o 0,8%, přičemž se očekával růst o 0,4%. Britská libra zatím zůstává v klidu. V 13:00 bude zasedat britská centrální banka, kde by měla rozhodnout mimo jiné o úrokové sazbě, ta by však měla zůstat beze změny, ale lze však očekávat zvýšenou volatilitu.

Zajímavý týden zatím zažívá trh s ropou. Podpořen několika pozitivními fundamenty a včerejším zklamáním ropných zásob v USA pokračuje v růstovém trendu. Zatím se dnešní seance vyvíjí tak, že by mohla nastat lehčí technická korekce. Pokud budou býci dále na trhu s ropou aktivní, měly by ubránit support 64,11 což je 72,8% a zároveň několikanásobně testovaná úroveň v minulosti.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

13.12.2018

17:19

Dnes zasedala ECB, a jakožto nejdůležitější fundament dnešního dne ovlivnila vývoj na devizových trzích. Akciové indexy dnes přešly do konsolidace bez výraznější volatility a během dnešní seance spíše stagnují. Ropa opět otestovala úrovně kolem 50 dolarů za barel a mírně zpevňuje.

Chci číst

13.12.2018

15:38

Akcie technologických společností, které si získaly za posledních pár let na popularitě, nyní částečně stály za výprodeji na akciových trzích kvůli jejich obrovské kapitalizaci. Skupina technologických akcií FAANG v loňském roce neporazitelně rostla a pro investory tvořila základ jejich portfolia.

Chci číst

13.12.2018

10:07

Americký dolar během včerejší seance korigoval své dřívější zisky a nijak mu nepomohlo odpolední zveřejnění růstu americké inflace. Akciové indexy k večeru opět korigovaly dřívější zisky podpořené pozitivními zprávami z Číny. Ropa WTI opět testuje úrovně kolem 50 dolarů za barel.

Chci číst