Fed snížil výhled pro inflaci a dolar oslabil

Americká centrální banka (Fed) podle očekávání včera ponechala úrokové sazby beze změny. Klíčová zápůjční úroková sazba zůstala v cílovém pásmu 1,00 až 1,25 procenta. Banka potvrdila, že bude pokračovat v pomalém utahování měnových podmínek a také stále počítá se zahájením redukce dluhopisů ve své bilanci. Ve svém prohlášení uvedla, že americká ekonomika umírněně roste a tvorba pracovních míst je solidní.

Negativním signálem pro americký dolar byly informace ohledně inflace. Banka zmínila, že celková i jádrová inflace poklesly, nicméně ekonomika pokračuje v růstu. Klesající trend inflace bankovní radu však znepokojuje. Tyto informace vedly k poklesu pravděpodobnosti, že Fed zvýší úrokové sazby v prosinci z 50 na 38 procent. Oznámení o zahájení programu na redukci bilance čekají investoři na zářijovém měnovém zasedání. Americký dolar klesl po zasedání centrální banky proti euru na cenu 1,1776. Americký dolar letos ztratil proti euru 13 procent od lednových maxim.

Americké akciové indexy včera zapsaly nové rekordní hodnoty poté, co Fed nechal úrokové sazby beze změny a trh podpořily silné výsledky společností Boeing a AT&T. Index Dow Jones posílil o 0,45 procenta a uzavřel na rekordní hodnotě 21 711,01 bodu. Index S&P 500 přidal 0,03 procenta na nový závěrečný rekord 2477,83 bodu a technologický Nasdaq stoupl o 0,16 procenta na nové závěrečné maximum 6422,747 bodu. Nejhůře si vedly finanční tituly, pro něž je negativní zprávou snížení pravděpodobnost dalšího zvýšení sazeb v USA v letošním roce.

Britská libra se včera díky slabšímu dolaru vyšplhala na 10měsíční maxima na hodnotu 1,33157. Britská ekonomika ve středu zveřejnila data HDP za druhé čtvrtletí, podle nichž přidala v měsících duben až červen mezikvartálně 0,3 procenta. Spolu s výkonem z prvního čtvrtletí (+0,2%) jde o poměrně slabý ekonomický růst, který ukazuje na stagnaci ostrovní ekonomiky.

Měnový pár GBP/NZD testuje dolní hranu rostoucího trendového kanálu. Možnost posílení libry naznačuje přeprodanost oscilátoru Stochastik i medvědí divergence. Navíc tento měnový pár je zajímavý i z toho důvodu, že když cena GBP/NZD klesne pod trendovou linii, pak lze spekulovat na formaci hlava-ramena, přičemž nejnižší trendová linie představuje nekline úroveň. 


 

Autor: Michala Moravcová, analytik BOSSA

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy