Fed nemá jasno, co s úrokovými sazbami, analýza USD/CAD

Americká centrální banka vysílá smíšené signály ohledně toho, kdy zvýší úrokové sazby. Na jedné straně Dennis Lockhart, prezident Federální rezervní banky v Atlantě, včera řekl, že současné ekonomické podmínky zaručují, že na měnovém zasedání Fedu příští týden proběhne diskuse, zda zvýšit úrokové sazby.

Svoje tvrzení podpořil otázkou k zamyšlení. Kdybychom měli o americké ekonomice jenom dvě informace, a to že inflace je na úrovni 1,6 procenta a nezaměstnanost dosahuje 4,9 procenta, zda bychom aktuální výši úrokových sazeb blízko nuly stále považovali za adekvátní pro takovéto ekonomické podmínky. Dodal, že si myslí, že zvýšení úrokových sazeb si vyžaduje žhavou diskuzi v centrální bance. 

Dennis Lockhart očekává, že ekonomický růst by měl ve druhé polovině roku zesílit a přiblížit se k ročnímu tempu 3 procent. Věří, že inflace časem zrychlí díky stále silným spotřebitelským výdajům a trvalému nárůstu pracovních míst.

Na druhé straně Brainardová, bývalá šéfka Fedu, úplně otočila kormidlo, když řekla, že úroky v USA ještě netřeba zvyšovat a nabádala k obezřetnosti ohledně příliš rychlých monetárních stimulů. V bankovní radě (FOMC) tak očividně panuje nejednotnost názorů a ozývají se silné hlasy jak za zvýšení, tak za ponechání sazeb na nezměněné úrovni.

Nicméně Brainardová má podle všeho mnohem silnější vliv na finanční trh než její kolega Lockhart, protože po jejím projevu klesla pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb na zasedání příští týden na 15 procent z pátečních 24 procent a prosincovému zvýšení sazeb nyní dávají trhy šanci 54,5 procenta proti dosud očekávaným 59,2 procenta na základě tržních cen futures na americké úroky.

Americké akciové trhy se rovněž vzpamatovaly z výprodeje. Americké burzy v pondělí zaznamenaly nejprudší růst za poslední dva měsíce, nicméně páteční ztráty ještě smazané nejsou. Index Dow Jones stoupl o 1,3 procenta na 18 325,07 bodu, širší index S&P 500 přidal 1,5 procenta na 2 159,04 bodu a technologický Nasdaq vyskočil o 1,7 procenta na 5 211,89 bodu.

Ceny ropy dnes oslabují přibližně o 1 procento. Americká ropa WTI se dnes obchoduje na úrovni 45,74 dolaru za barel a ropa Brent na hodnotě 47,86 dolaru za barel.

Vývoj na měnovém páru USD/CAD je podobný jako na analyzovaném páru EUR/CAD. Včera se na denním grafu vytvořila svíčka s dlouhým horním knotem, čímž se vytvořil falešný průraz. Dneska se opět cena snaží atakovat předchozí maxima. Pokud zůstane cena pod nimi, je pravděpodobné, že se kurz otočí a CAD začne posilovat. 

Michala Moravcová


Nejnovější analýzy

14.12.2018

14:36

Britská premiérka Theresa Mayová včera navštívila dvoudenní summit EU v Bruselu ve víře pokusit se znovu vyjednat brexitovou dohodu. Do Londýna se však bude vracet s prázdnýma rukama a v britském parlamentu lze tak očekávat další velmi vášnivou debatu.

Podrobnosti

14.12.2018

10:32

Včerejší seanci na devizových trzích ovlivnilo zasedání ECB, ačkoliv jsme se žádné změny v dosavadní rétorice nedočkali. Dnes ráno silně zpevňuje americký dolar a je silnější na většině z měnových párů. Akciové indexy začátkem dnešní seance mírně ztrácí a ropa WTI se dostala na týdenní maxima.

Podrobnosti

13.12.2018

17:19

Dnes zasedala ECB, a jakožto nejdůležitější fundament dnešního dne ovlivnila vývoj na devizových trzích. Akciové indexy dnes přešly do konsolidace bez výraznější volatility a během dnešní seance spíše stagnují. Ropa opět otestovala úrovně kolem 50 dolarů za barel a mírně zpevňuje.

Podrobnosti