FED na včerejším zasedání nepřekvapil, dolar zastavil své zisky

Během včerejší seance byly trhy ve vyčkávajícím režimu na večerní zasedání FEDu. Přesto však bylo zveřejněno několik spíše sekundárních fundamentů společně s výsledky PMI za stavební sektor ve Velké Británii. Ty dopadly trochu pozitivněji, když rostlo PMI ze 47 bodu na 562,5 bodu a britská libra na páru GBPUSD zastavila své dosavadní razantní ztráty. Dále bylo zveřejněno PMI za výrobní sektor v několika členských státech EU, to vykázalo spíše pozitivní výsledky, vezmeme-li v úvahu, že si právě PMI prošlo výrazným pádem z vrcholu na konci minulého roku. Mimo jiné byl zveřejněn odhad hospodářského růstu v Eurozóně. Ten potvrdil horší data ze začátku roku, kdy HDP zpomalilo za první kvartál a rostlo o 0,4%. Jedná se o nejhorší výsledek HDP za posledních 6 kvartálů a pokles z 0,7%. Dále byl zveřejněn ADP report o zaměstnanosti, který odhaduje, že americká ekonomika vytvořila za duben 204 tis. pracovních míst, což potvrzuje stále se utahujíc trh práce. V 16:30 byly zveřejněny zásoby ropy v USA, ty nečekaně rostly o 6.2 mil. barelů tedy více než očekávaný růst o 1 mil. barelů. Investoři na trhu s ropou však dále věnují pozornost spíše situaci v Iránu, kdy panuje nejistota ohledně odstoupení USA od nukleární dohody a případnému znovu uvalení sankcí USA na Irán na obchod s ropu. Na ropě jsme tedy byly svědky zvýšené volatility, ale ačkoliv se jednalo o negativní fundament pro ropu, trh začal po několika hodinách opět posilovat. Hlavním fundamentem bylo však včerejší zasedání FEDu, který nicméně sazby podle očekávání nezvýšil. Změny jsme se nedočkali ani v doprovodném komentáři, kdy se FED vyjádřil k inflace, která se již pohybuje blízko 2% cíli. FED se také vyjádřil k vylepšení v ekonomice, za které mohou rostoucí investice společností. Výhled pro sazby zůstává beze změny, přičemž se očekává zvýšení sazeb na příštím zasedání.

Dnešní seance bude opět velmi zajímavá na různé fundamenty a makroekonomické zprávy. V 10:30 bude zveřejněno PMI za sektor služeb ve Velké Británii. V 11:00 odhad inflace v EU, který by měl zůstat beze změny. V 14:30 bude zveřejněna obchodní bilance v Kanadě a několik spíše sekundárních dat z trhu práce v USA před zítřejšími výsledky NFP. V 16:00 je na programu ISM PMI za nevýrobní sektor v USA.

Medvědí trend na USJPY se zdá být definitivně minulostí. To nám však dává příležitost sledovat úrovně supportů a rezistencí z medvědího trendu a čekat na reakce aktuálně býčího trendu. Stále velmi silným supportem je úroveň 108.310, která reprezentuje dolní hranu dlouhodobé oblasti konsolidace, ve které se trh nacházel minulý rok. Důležité bude také sledovat úrovně fibonacciho posloupnosti medvědího trendu.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

14.08.2018

17:02

Výprodej na turecké liře s sebou táhl indickou rupii i ostatní měny, což zvýšilo riziko nouzového přistání z rizikovějších rozvíjeních se ekonomik. Páteční výprodej byl tak razantní, že během páteční seance některé z měn (včetně turecké liry) dokázaly zkorigovat část ze svých ztrát.

Podrobnosti

14.08.2018

14:03

Dopolední markodata byly v podstatě ty nedůležitější, kterých jsme se mohli během dnešní seance dočkat. Zveřejněny byly data z britského trhu práce, následovány odhadem hospodářského růstu v Eurozóně za 2. čtvrtletí, včetně růstu HDP v Německu a v ČR.

Podrobnosti

14.08.2018

10:25

Smíšená seance na devizových trzích, kde si bral oddechový čas americký dolar, nabídla několik překvapivých proti trendových pohybů. Pod tlakem byly drahé kovy, ale také trh s ropou, která se však dokázala ze ztrát vzpamatovat.

Podrobnosti