FED na včerejším zasedání nepřekvapil, dolar zastavil své zisky

Během včerejší seance byly trhy ve vyčkávajícím režimu na večerní zasedání FEDu. Přesto však bylo zveřejněno několik spíše sekundárních fundamentů společně s výsledky PMI za stavební sektor ve Velké Británii. Ty dopadly trochu pozitivněji, když rostlo PMI ze 47 bodu na 562,5 bodu a britská libra na páru GBPUSD zastavila své dosavadní razantní ztráty. Dále bylo zveřejněno PMI za výrobní sektor v několika členských státech EU, to vykázalo spíše pozitivní výsledky, vezmeme-li v úvahu, že si právě PMI prošlo výrazným pádem z vrcholu na konci minulého roku. Mimo jiné byl zveřejněn odhad hospodářského růstu v Eurozóně. Ten potvrdil horší data ze začátku roku, kdy HDP zpomalilo za první kvartál a rostlo o 0,4%. Jedná se o nejhorší výsledek HDP za posledních 6 kvartálů a pokles z 0,7%. Dále byl zveřejněn ADP report o zaměstnanosti, který odhaduje, že americká ekonomika vytvořila za duben 204 tis. pracovních míst, což potvrzuje stále se utahujíc trh práce. V 16:30 byly zveřejněny zásoby ropy v USA, ty nečekaně rostly o 6.2 mil. barelů tedy více než očekávaný růst o 1 mil. barelů. Investoři na trhu s ropou však dále věnují pozornost spíše situaci v Iránu, kdy panuje nejistota ohledně odstoupení USA od nukleární dohody a případnému znovu uvalení sankcí USA na Irán na obchod s ropu. Na ropě jsme tedy byly svědky zvýšené volatility, ale ačkoliv se jednalo o negativní fundament pro ropu, trh začal po několika hodinách opět posilovat. Hlavním fundamentem bylo však včerejší zasedání FEDu, který nicméně sazby podle očekávání nezvýšil. Změny jsme se nedočkali ani v doprovodném komentáři, kdy se FED vyjádřil k inflace, která se již pohybuje blízko 2% cíli. FED se také vyjádřil k vylepšení v ekonomice, za které mohou rostoucí investice společností. Výhled pro sazby zůstává beze změny, přičemž se očekává zvýšení sazeb na příštím zasedání.

Dnešní seance bude opět velmi zajímavá na různé fundamenty a makroekonomické zprávy. V 10:30 bude zveřejněno PMI za sektor služeb ve Velké Británii. V 11:00 odhad inflace v EU, který by měl zůstat beze změny. V 14:30 bude zveřejněna obchodní bilance v Kanadě a několik spíše sekundárních dat z trhu práce v USA před zítřejšími výsledky NFP. V 16:00 je na programu ISM PMI za nevýrobní sektor v USA.

Medvědí trend na USJPY se zdá být definitivně minulostí. To nám však dává příležitost sledovat úrovně supportů a rezistencí z medvědího trendu a čekat na reakce aktuálně býčího trendu. Stále velmi silným supportem je úroveň 108.310, která reprezentuje dolní hranu dlouhodobé oblasti konsolidace, ve které se trh nacházel minulý rok. Důležité bude také sledovat úrovně fibonacciho posloupnosti medvědího trendu.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

18.01.2019

15:52

Produkce ropného kartelu OPEC a jeho spojenců v prosinci klesla více, než se očekávalo a poslala tak měsíc před zahájením produkčních škrtů býčí signál pro investory na ropě. Největší producent kartelu Saudská Arábie snížila produkci o 468 000 bpd na něco málo přes 10,5 mil. bpd.

Podrobnosti

18.01.2019

09:59

Akciové trhy ovládl optimismus kolem obchodní války mezi USA a Čínou. Na zprávy reagovaly pozitivně na devizových trzích také rizikovější měny, jako australský dolar a rizikovější aktiva včetně ropy.

Podrobnosti

17.01.2019

17:04

Nejednoznačná seance na devizových trzích prozatím vyznívá spíše pro americký dolar, který je na většině z měnových párů silnější. Akciové trhy v USA zůstávají i přes probíhající výsledkovou sezonu beze změny. Včerejší pokles amerických ropných zásob ropě nepomohl a ta dnes ztrácí.

Podrobnosti