Fed je k růstu sazeb optimistický, ECB je odmítá

Prezident bostonského Fedu Eric Rosengren včera řekl, že podle jeho názoru by americká centrální banka měla vzhledem k síle ekonomiky zvednout letos úrokové sazby ještě třikrát. To znamená, že celkově by v roce 2017 zvýšila americká centrální banka (Fed) sazby čtyřikrát.  Rosengren uvedl, že při míře nezaměstnanosti 4,7 procenta a inflaci blížící se 2procentnímu cíli narůstají rizika, pokud Fed nebude zvedat sazby pravidelně. Také řekl, že je pravděpodobné, že Fed dosáhne svých cílů plné zaměstnanosti a inflace do konce letošního roku.

Americké akciové indexy včera končily smíšeně. Investoři začínají obracet pozornost na výsledkovou sezonu za první kvartál. Index Dow Jones zapsal devátou ztrátovou seanci z deseti, zatímco technologický Nasdaq posílil čtvrtým dnem v řadě.

Prezident chicagského Fedu Charles Evans včera na rozdíl od Rosengrena byl méně konkrétní a uvedl, že Fed může letos zvýšit celkově sazby nejméně dvakrát, ale možná až čtyřikrát. Nicméně 4 zvýšení sazeb by si podle něj žádaly zlepšení fundamentálních podmínek. Dodal, že podle něj si Fed může dovolit nechat inflaci vystoupat nad 2 procenta a mít inflační polštář. Podle Evanse je americká ekonomika aktuálně ve stavu, kdyby stačily 2 zvýšení sazeb, 3 zvýšení by byla přijatelná, kdyby se zlepšil ekonomický výhled a 4 zvýšení by se mohla odehrát, kdyby se výrazně zlepšil ekonomický výhled.

Podle zdrojů blízkých Evropské centrální bance, budou členové bankovní rady velmi opatrní v dalších změnách formulace měnově-politického prohlášení. Mírná úprava březnového prohlášení, v němž banka odstranila zmínku, že je připravena konat s využitím všech dostupných nástrojů, totiž zvýšila sázky na růst úrokových sazeb již v úvodu příštího roku, což se bance nelíbí. ECB nechce, aby investoři začali příliš brzy spoléhat na zvýšení úrokových sazeb v eurozóně, protože tak stoupají výnosy ze státních dluhopisů. To by mohlo způsobit potíže hlavně jihoevropským zemím jako Itálie, Španělsko, Portugalsko, kde splátky dluhu představují významnou nákladovou položku a rostoucí výnosy by omezily vládní výdaje a ohrozily ekonomický růst. Euro reagovalo poklesem 0,5 procenta.

Dnes zasedá Česká národní banka, která by měla ponechat kurzový závazek v platnosti do konce tohoto čtvrtletí. Nicméně s jeho blížícím se koncem rostou šance, že k tomuto rozhodnutí dnes nebo v brzké době dojde.

Cena stříbra se nejistě přiblížila k rezistenci v podobě Fibonacciho hodnoty 38,20 a březnového maxima. Zatím nevykazuje znaky korekce, avšak býci by měli věnovat pozornost „price action“ a sledovat, zda stříbro nepotřebuje oddech. Formace dvojitého vrcholu je nadosah a šance na její vznik zvýší propad pod rostoucí trendovou linii.



 

Autor: Investplanet.cz

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy