Expanze pokračuje, důležité bude ji uřídit

Světová ekonomika riskuje, že poroste rychleji než by potřebovala. Skupina 20 ministrů financí a představitelů centrálních bank se setká příští týden v Argentině na schůzce zastupitelů G-20 uprostřed největší ekonomické expanze od roku 2011. Setkání proběhne jen několik dnů poté co organizace OECD, která se zabývá hospodářskou spoluprací a rozvojem, zvýšila svůj výhled pro ekonomický růst na 3,9% na rok 2018. Pro mnohé investory a politiky je zásadní otázka jak rychle může ještě světová expanze pokračovat. A zda ji vůbec chtějí v případě, že by přehřátí ekonomiky znamenalo nepřiměřený růst inflace. Globální růst od roku 1990 dosáhl očekávaného růstu nad 3,9% osmkrát. Prozatímní vrchol růstu o 5,6% byl následován finanční krizí o rok později.

Jsme svědky několika signálů, že globální růst se již zdá být na svém vrcholu a na to také reaguje FED a další centrální banky a utahováním měnové politiky, nebo prezident Donald Trump zaváděním tarifů na dovoz ocele a hliníku do USA. Také data několika hlavních ekonomik nedohání svoje predikce a to nejvíce od září 2017. Výrobní produkce a tržby se však stále drží na velmi vysoké úrovni.

Během schůzky G-20 příští týden bude velmi horké téma riziko z globální obchodní války. Potencionální riziko se zdá být totiž větším, než se může na první pohled zdát. Přičemž největším rizikem může být pro globální ekonomiku rozpoutání obchodní války mezi USA a Čínou. Ta by mohla ohrozit výkonost několika amerických firem, které dlouhodobě profitují na obchodech s Čínou. Mohlo by se jednat například o společnosti jako Boeing, Strabucks, Tesla a další. Čína také zvýšila náklady na zkapalněný zemní plyn omezující dlouhodobé dodávky.

USA jako jedna z největších ekonomik bude jedním z hlavních indikátorů rozvoje světové expanze. Utahování trhu práce a silnější poptávka by měla pobízet společnosti k investicím a vyšší produktivitě, zajištující pokračování globální expanze. Také daňové škrty a vládní výdaje zvyšují poptávku, ale nakonec by mohly vyvolat potřebu FEDu k agresivnějšímu zvyšování úrokových sazeb, než plánují politici. Nezaměstnanost je již nyní na úrovni 4,1% a předpokládá se její postupný pokles pod 4%. Konec konců FED bude muset pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, aby předcházel přehřátí ekonomiky pomyslným sundáváním nohy z plynu.

Rizika však nepřichází pouze z USA. Především se jedná o politická rizika z eurozóny. V Itálii vyjádřili svou podporu voliči v populismus a jakým směrem se bude tamní vláda ubírat, zůstává nejasné. Vyjednávání ohledně přechodného období po Brexitu je i přes pozitivní komentáře z obou táborů také rizikem, kde se stále neví, zda bude Spojené království členem jednotného trhu a za jakých podmínek. Riziko zohledňuje ve svých projekcích i JP Morgan, který upravil svou projekci pro ekonomický růst v eurozóně z 3,5% na 2,5%.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

22.03.2019

17:16

Od 6.3.2019, kdy jsem se zabýval párem CAD/CHF, se graf přiblížil k široké rezistenci na ceně 0,7515 až 0,7541, od které se následně odrazil na jih. 
Podrobnosti

22.03.2019

08:20

Aktuální, ručně vyznačené, cenové hladiny na GBP/USD pro dnešní den.
Neváhejte porovnat jejich relevantnost a funkčnost s hladinami z předešlých dnů.
Podrobnosti

21.03.2019

19:02

Americký dolar si dnes bere své včerejší ztráty zpět, když otočil včerejší sentiment, kdy ho dostalo pod tlak rozhodnutí FEDu o oddálení růstu úrokových sazeb. Daří se akciovým trhům, kde výrazně zpevňují akcie společnosti Apple. Ropa WTI se zatím nedokázala dostat nad 60 dolarovou úroveň, která působí jako silná rezistence. 

 

Podrobnosti