Evropské akciové trhy podléhají prodejnímu tlaku

Evropské akcie se v pondělí propadaly a následovaly tak páteční výprodej amerických akciových titulů a ranní pokles v Asii. Evropské akcie míří k nejprudší denní ztrátě za téměř tři měsíce, když investoři začali sázet na možnost bezprostředního zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech. Trhy si rovněž začaly klást otázku, zda stimulační programy předních světových centrálních bank nedosahují mezí své účinnosti. Příkladem může být situace v Japonsku.

Německý akciový index dnes oslabuje kolem 1,8 procenta, francouzský CAC odepisuje stejně. Britský FTSE 100 ztrácí 1,50 procenta a nejširší evropský akciový index Euro Stoxx 600 je níže o 1,4 procenta. V pondělí mají vystoupit s projevy hned tři představitelé americké centrální banky (Fed). Jejich slova budou po pátečním projevu Erica Rosengrena z bostonského Fedu pečlivě sledována.

Rosengren uvedl, že centrální banka bude čelit čím dál větším rizikům, bude-li čekat příliš dlouho na zvýšení úrokových sazeb. Takže postupné utahování měnové politiky je podle něho vhodné. Někteří investoři spekulují, že dnes další členové americké bankovní rady připraví půdu pro zvýšení sazeb na nadcházejícím měnovém zasedání, které se koná příští týden. Nicméně futures na americké úrokové sazby stále ukazují jenom 25 procentní pravděpodobnost, že Fed zvýší úrokové sazby v září.

Index volatility VIX, ukazatel nervozity investorů, v pondělí vyskočil na nejvyšší stupeň od začátku srpna, když se většinu léta držel na nízkých úrovních. Proti evropským akciovým indexům také hrají informace z Evropské centrální banky. Mario Draghi na tiskové konferenci předchozí čtvrtek uvedl, že bankovní rada ještě nediskutovala o možnosti prodloužení programu QE za březen 2017.

Americké akciové indexy v pátek klesly o více jak 2 procenta, a index S&P zaznamenal nejhorší den od června, když investory znervóznil kromě Fedu i nukleární test Korejské lidově demokratické republiky. Ceny americké ropy WTI v pondělí oslabovaly o 2 procenta na 44,92 dolaru za barel a ropa Brent na 47,12 dolaru za barel.

Michala Moravcová


Nejnovější analýzy