Evropská centrální banka ponechala měnovou politiku beze změny

Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny a nezměnila ani klíčové parametry svého programu nákupu aktiv v celkovém objemu 1,74 bilionu eur.

Rozhodnutí podržet sazby na stávající úrovni bylo v souladu s očekáváním trhu. Depozitní sazba zůstala na hodnotě mínus 0,40 procenta a hlavní úrokovou sazbu pro refinanční operace nechala banka na hodnotě 0,00 procenta.

ECB také zopakovala svůj výhled pro úrokové sazby, když uvedla, že nadále očekává, že zůstanou na současných či nižších úrovních po delší období a daleko za horizont programu nákupu aktiv.

Někteří analytici však čekali rozšíření programu nákupu aktiv. ECB zopakovala, že program nákupu aktiv v objemu 80 miliard eur měsíčně má v úmyslu realizovat do konce března 2017 nebo déle, bude-li třeba, a v každém případě dokud neuvidí trvalé upravení inflační trajektorie směrem k cíli. Jiní očekávali, že banka prodlouží program nákupu aktiv (QE).

Když pak prezident ECB Mario Draghi na tiskové konferenci řekl, že bankovní rada na měnovém zasedání ani nediskutovala o rozšíření programu nákupu aktiv, euro posílilo o 0,8 procenta na dvoutýdenní maxima k dolaru 1,1328, výnosy dluhopisů zemí eurozóny stouply a akciové trhy v regionu se propadly. Výnos 10letého německého dluhopisu vzrostl o 4 bazické body na minus 0,082 procenta. Výnosy italských, španělských a portugalských dluhopisů stoupaly o 6 až 7 bazických bodů.

Propad eura proti americkému dolaru zastavila později americká data z trhu práce, a to počet žádostí o podporu nezaměstnanosti, který dosáhl předchozí týden 259 000, tedy o 4 000 méně, než odhadovaly trhy.

Draghi také představil aktuální, nepatrně sníženou prognózu ekonomického růstu, varoval před riziky na spodní straně, mezi nimi před nejistotou spojenou s brexitem, přičemž řekl, že centrální banka kvůli brexitu prozatím nemusí konat.

Po 18 měsících nákupu státních dluhopisů v řadě dosáhly minulý týden rezervy ECB milníku 1 bilionu eur. Meziroční inflace v eurozóně přesto stále činí jen 0,2 procenta, a drží se tak hluboko pod cílem ECB nastaveným na úroveň těsně pod 2 procenty.

Americké burzy ve čtvrtek klesly podobně jako ty evropské, a to nejen kvůli zklamání, že ECB nepřinesla žádné změny do měnové politiky, ale i pod vlivem akcií Apple (-2,6 procenta), když nový telefon iPhone 7 Wall Street příliš neohromil, nicméně pokles trhu limitovaly energetické akcie. Ty naopak potěšila vyšší cena ropy. Cena ropy včera kladně reagovala na pokles zásob suroviny v USA. Nakonec index Dow Jones klesl ve čtvrtek o 0,3 procenta na 18 479,91 bodu, index S&P 500 ubral 0,2 procenta na 2181,30 bodu a technologický Nasdaq oslabil o 0,5 procenta na 5259,48 bodu.

Když se podíváme na denní graf EUR/USD, tak uvidíme několik formací. První formací je klesají trend vymezen nižšími vrcholy. Klesající trendovou linii včera trh otestoval svíčkovou formací pinbar. Nejbližší dny můžeme sledovat, zda vytvoří EUR/USD formaci hlava ramena, která by se potvrdila proražením úrovně neckline směrem dolů. Silnější posílení EUR/USD můžeme čekat, až když EUR/USD překoná včerejší maxima. Také pravděpodobnost poklesu EUR/USD se zvýší, když EUR/USD klesne pod rostoucí trendovou linii, čímž protne zmiňovanou neckline úroveň formace hlava – ramena. 

Michala Moravcová


Nejnovější analýzy

14.08.2018

17:02

Výprodej na turecké liře s sebou táhl indickou rupii i ostatní měny, což zvýšilo riziko nouzového přistání z rizikovějších rozvíjeních se ekonomik. Páteční výprodej byl tak razantní, že během páteční seance některé z měn (včetně turecké liry) dokázaly zkorigovat část ze svých ztrát.

Chci číst

14.08.2018

14:03

Dopolední markodata byly v podstatě ty nedůležitější, kterých jsme se mohli během dnešní seance dočkat. Zveřejněny byly data z britského trhu práce, následovány odhadem hospodářského růstu v Eurozóně za 2. čtvrtletí, včetně růstu HDP v Německu a v ČR.

Chci číst

14.08.2018

10:25

Smíšená seance na devizových trzích, kde si bral oddechový čas americký dolar, nabídla několik překvapivých proti trendových pohybů. Pod tlakem byly drahé kovy, ale také trh s ropou, která se však dokázala ze ztrát vzpamatovat.

Chci číst