Evropa má za sebou nejlepší čtvrtletí za 6 let

Američtí republikánští senátoři zveřejnili návrh na nový zákon o zdravotní péči, který by měl nahradit Obamacare. Cílem legislativy je omezit financování pojištění Medicaid a přetvořit podporu pro osoby s nízkými příjmy na soukromé pojištění. Index akcií z amerického zdravotnického sektoru stoupl o 1 procento a za posledních pět dní získal 3,9 procenta.

Kritine Forbes, členka bankovní rady britské centrální banky (BoE), včera uvedla, že slabá libra bude mít dlouhodobý efekt na vyšší inflaci na ostrovech. Rovněž vyjádřila obavy, že BoE je čím dále méně ochotna zvyšovat úrokové sazby. Forbsová, jejíž mandát končí příští týden, ve svém posledním projevu ve funkci členky bankovní rady, připomněla svůj výzkum, který potvrzuje, že slabá libra bude mít mnohem větší dopad na růst inflace v zemi, než centrální banka očekává. Výsledek posledního hlasování BoE o úrokových sazbách ukazuje na nejednotnost názorů členů bankovní rady na rostoucí inflaci. Ta by si vyžadovala zvýšit úrokové sazby, avšak banka se bojí zpomalujícího ekonomického růstu v podmínkách brexitu. Banka Nomura včera dokonce prohlásila, že očekává zvýšení sazeb v Británii již v srpnu. Nicméně tržní konsenzus zatím počítám až se začátkem roku 2019.

Dnes pokračuje druhým dnem jednání Evropské Rady, na němž se evropští lídři baví o brexitu, globalizaci a terorismu. Theresa Mayová včera uvedla, že chce férovou dohodu pro občany EU žijící ve Velké Británií a nechce brexitem rozdělit rodiny, což přivítala Angela Merkelová se slovy, že jde o dobrý první krok v jednáních o brexitu.

Cena ropy prozatím zastavila svůj silný předchozí výprodej. Letos již ztratila 20 procent hodnoty, a to i navzdory snahám zemí OPEC omezit produkci o 1,8 milionu barelů denně. Jde o nejhorší pololetní výkon ceny ropy od roku 1997, kdy vrcholila Asijská krize. Trhy pochybují o schopnosti OPECu udržet nabídku ropy pod kontrolou, když USA, Nigérie a Libye zvyšují produkci na úkor zemí OPEC. Převis nabídky nad poptávkou trápí komoditní trh již od roku 2014.

Dnešní výsledky indexů nákupních manažerů (PMI) ukázaly pokles ekonomické aktivity v eurozóně na 5měsíční maxima. Nicméně eurozóna si podle indexů užila toto čtvrtletí nejrychlejšího ekonomický růst za posledních 6 let. Německý složený index PMI v červnu dosáhl 56,1 bodu proti květnu, kdy vystoupal na 57,4 bodu. Trh čekal 57,3 bodu. Složený index PMI za eurozónu jako celek v červnu stoupl na 55,7 bodu, což je 1,1 bodu pod květovou hodnotou a 0,9 bodu pod odhadem trhu.

Měnový pár USD/JPY vytváří na 4hodinovém grafu formaci hlava-ramena, která bude potvrzena až proražením „neckline“ úrovně. Pokud se formace potvrdí, pak by mohl americký dolar oslabit.


 

Autor: Michala Moravcová, analytik BOSSA

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy