Eurozóně se daří, libra čeká na zasedání centrální banky

Hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny ve druhém čtvrtletní mezikvartálně stoupl o 0,6 procenta a meziročně posílil o 2,1 procenta, v souladu s odhady ekonomů. Dnešní údaje růstu HDP potvrzují zdravé zotavení eurozóny. Rovněž pondělní data ukázala, že nezaměstnanost v eurozóně v červnu klesla na nejnižší úroveň od roku 2009. Hospodářské výsledky tak nahrávají Evropské centrální bance (ECB), aby brzy ukončila program kvantitativního uvolňování. Avšak ECB ukazuje na potřebu programu QE a odvolává se na slabou inflaci. Inflace v eurozóně v červenci stagnovala na úrovni 1,3 procenta, avšak ukazatel jádrové inflace, který nezahrnuje ceny energií a potravin, zrychlil v červenci na čtyřleté maximum 1,2 procenta.

Americký akciový index Dow Jones si včera zapsal nové rekordní hodnoty, když posílil o 0,3 procenta na rekordní zavírací hodnotu 21 891,12 bodu a zaznamenal i nové průběžné maximum 21 929,80 bodu. Index S&P 500 včera naopak ztratil 0,1 procenta a uzavřel na úrovni 2470,30 bodu a technologický Nasdaq včera odepsal 0,4 procenta, když uzavřel na úrovni 6348,12 bodu. Během celého července index S&P 500 posílil o 1,9 procenta, index Dow Jones přidal 2,5 procenta a index Nasdaq vzrostl o 3,4 procenta.

Britský index nákupních manažerů (PMI) ze sektoru výroby dnes překonal očekávání trhu, když vystoupal na 55,1 bodu z červnových 54,2 bodu a o 0,7 bodu překonal očekávání trhu. Zítra čeká sterling zveřejnění indexu PMI ze sektoru stavebnictví a ve čtvrtek ze sektoru služeb, což je nejdůležitější odvětví s největším podílem na HDP. Ve čtvrtek rovněž zasedá britská centrální banka, která bude rozhodovat o úrokových sazbách. Na posledním hlasování zvedlo ruku 3 z 8 členů bankovní rady za zvýšení základní úrokové sazby ze stávající úrovně 0,25 procenta.

Graf: Rozložení členů britské centrální banky podle vlivu (směrem shora dolů) a podle postoje k měnové politice (zastánci uvolněné měnové politiky jsou vlevo (DOVE/DOVISH) a příznivci utažené měnové politiky jsou vpravo (HAWKISH/HAWK)).

Zdroj: Reuters
 

Autor: Michala Moravcová, analytik BOSSA

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy