Eurozóna zůstává v deflaci, analýza EUR/GBP

Eurozóna v květnu zůstala druhý měsíc v řadě v deflaci, ačkoli spotřebitelské ceny se celkově snížily méně než v dubnu především zásluhou zpomalení poklesu cen energie. Index spotřebitelských cen (CPI) ukázal na meziroční růst inflace 19členného bloku jednotné měny v květnu ve výši minus 0,1 procenta, v souladu s očekáváním trhu, po dubnovém výsledku minus 0,2 procenta. Ceny energií zmírnily meziroční propad na 8,1 procenta z 8,7 procenta zaznamenaných v dubnu. Meziroční jádrová inflace, která vylučuje nejvolatilnější ceny energie a nezpracovaných potravin, se mírně zvedla na 0,8 procenta z dubnových 0,7 procenta, rovněž v souladu s odhady ekonomů. Nejvíce stouply ceny v sektoru služeb meziročně o 1 procento po dubnovém růstu 0,9 procenta.

EUR/GBP poctivě konsoliduje v obdélníkové formaci mezi dvěma klíčovými hodnotami 0,7640 a 0,7570. Prolomení jedné z nich by mohla přinést zítřejší data nákupních manažerů (PMI) ze sektoru výroby. Směr proražení obdélníkové formace nám naznačí, která z měn má navrch, euro nebo libra. 

Autor: Investplanet

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy