Euro v rukou Le Penové, sterling pod tlakem brexitu, akcie se bojí Trumpa

Americké akcie v pondělí oslabily s tím, jak investory znepokojilo dění kolem prezidenta Donalda Trumpa a geopolitické napětí po vypálení raket ze Severní Koreje směrem k Japonsku. KLDR v pondělí vypálila čtyři balistické rakety, které dopadly do moře severozápadně od Japonska. Donald Trump prohlásil, že Barack Obama ho nechal odposlouchávat. Někteří investoři začínají spekulovat, že tyto komentáře by mohly odvést pozornost médií od Trumpovo ekonomické agendy snižování daní a zjednodušení regulace, do níž Wall Street vkládá naděje a na níž založil svůj povolební růst.

Index Dow Jones klesl v pondělí o 0,24 procenta na 20 954,34 bodu, index S&P 500 oslabil o 0,33 procenta na 2 375,34 bodu a technologický Nasdaq ztratil 0,37 procenta na 5 849,175 bodu. Indexy S&P 500 a Nasdaq si nyní zapsaly šest ziskových týdnů v řadě, jimiž navázaly na povolební vzestup trhu. Obavy však budí nedostatek konkrétních informací k Trumpovým návrhům a také politické napětí plynoucí z jeho vztahu k Rusku. Trumpova administrativa je obecně vnímaná pozitivně, avšak platí obezřetnost, že by mohla říct něco, co schladí nákupní nadšení akciových investorů.

Eurodolar včera oslabil poté, co bývalý francouzský premiér Alain Juppé vyloučil svou kandidaturu v prezidentských volbách. Páteční průzkum veřejného mínění ukázal, že pokud by Juppé v prezidentských volbách nahradil Fillona, jehož šance na vítězství prudce klesly kvůli finančním skandálům, první kolo voleb by vyhrál. Za ním by se pak umístil kandidát středu Emmanuel Macron a Le Penová by tak vůbec nepostoupila do druhého kola. Po ohlášení Juppého rozhodnutí nekandidovat včera kolem oběda, kleslo euro z hodnoty 1,0621 na 1,0585 proti USD.

Euro momentálně kopíruje šance Le Penové na vítězství nebo prohru ve volbách. Pozor tedy na politické klání ve Francii, protože euro aktuálně pošle dolů cokoli, co ukáže na rostoucí šance Le Penové.

Sterling se propadl na 7týdenní minimum proti americkému dolaru na hodnotu 1,2202, před druhým hlasováním v horní komoře britského parlamentu o zákonu, který udělí premiérce Therese Mayové právo začít formální jednání o brexitu.

Australská centrální banka dnes ponechala úrokové sazby beze změny na hodnotě 1,5 procenta a zachovala svoji rétoriku ohledně stabilní měnové politiky, což vedlo k posílení australského dolaru na hodnotu 0,7600 proti USD.

Index amerického akciového trhu Dow Jones se nachází v medvědí divergenci s oscilátorem MACD, která předznamenává příchod korekce. Dow Jones kontinuálně roste od prezidentských voleb v USA, proto se jeví korigování zisků jako zdravý vývoj trhu. Podobnou situaci můžeme vidět i na německém akciovém indexu DAX


 

Autor: Michala Moravcová

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy