Euro se léči z ran, ropa čeká na data o zásobách, analýza Ropy

Wall Street včera nakonec zakončil obchodní seanci sotva znatelným růstem, ačkoliv otevíral na nových historických maximech. Technologický index Nasdaq jako jediný z hlavních akciových indexů uzavřel na novém rekordu, když posílení velkých technologických titulů vyvážilo pokles v sektoru energie. Index Dow Jones si v úterý těsně po otevření trhu zapsal čerstvé průběžné historické maximum, zatímco index S&P 500 se přiblížil maximu na vzdálenost jednoho bodu. Index Dow Jones včera nakonec stoupl o 0,19 procenta na 20 090,29 bodu, index S&P 500 přidal 0,02 procenta na 2 293,08 bodu a technologický Nasdaq posílil o 0,19 procenta na 5 674,22 bodu.

Euro si dnes „líže rány“, které mu způsobuje politická nejistota. Francouzský prezidentský souboj nabírá na obrátkách. Centrista Emmanuel Macron byl nucen popřít mimomanželský poměr a konzervativní Francois Fillon pokračoval ve snaze zachránit svojí reputaci poté, co byl obviněn, že používá peníze daňových poplatníků k tomu, aby platil svojí ženě za práci, kterou pravděpodobně ani nevykonávala. Blížící se francouzské prezidentské volby nesou hodně nejistoty, což reflektuje trh státních dluhopisů, jehož výnosy stoupají. Rozdíl mezi výnosem francouzského a německého státního dluhopisu dosáhl nejvyšší hodnoty za 4 roky. Prezidentské volby se konají 23. dubna a 7. května. Euro v průběhu asijské seance jen mírně korigovalo ztráty, když se vyšplhalo ze včerejších minim 1,0656 na 1,0681.

Americký dolar rovněž podpořily zprávy z Pekingu. Čínské devizové rezervy nečekaně klesly pod hladinu 3 biliónů USD. Pod tuto hodnotu se dostaly prvně za posledních 6 let, a to dokonce i navzdory tomu, že Peking zpřísnil kapitálové kontroly a snaží se bránit odlivu zahraničního kapitálu ze země.

Na druhé straně zisky amerického dolaru mohou být limitovány protekcionářkou politikou Donalda Trumpa. Předchozí týden jeden z Trumpových poradců kritizoval Čínu, Německo a Japonsko ze záměrného oslabování vlastních měn s cílem podpořit své vlastní ekonomiky. Tento týden navštíví Donalda Trumpa japonský premiér Shinzo Abe.

Americká ropa WTI dne otevřela níže, pod trojúhelníkovou formací, čímž nám dala první náznak k zahájení poklesu ceny a vyplnění medvědí divergence s oscilátorem MACD. Nicméně ideální je, počkat si na vývoj ceny v průběhu dnešního dne, zda potvrdí zavírací cena pohyb pod trojúhelníkem. Proti ceně ropy hrají informace, že dlouhé spekulativní pozice dosáhly v minulém týdnu rekordních hodnot. Rovněž včerejší data API ukázala na velký nárůst surové ropy v USA, a to o 14,2 miliónů barelů. Trh mohou rozhýbat dnešní odpolední data od energetické agentury EIA o oficiálních zásobách ropy v USA. Pokud potvrdí přibývání zásob ve Spojených státech, pak může cena ropy zahájit pokles k druhé Fibonacciho úrovni návratnosti (38,20).

Autor: Michala Moravcová

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

15.10.2018

10:43

Skončil velmi divoký týden na finančních trzích s výrazným výprodejem na akciových trzích, na čemž vydělal japonský jen a slabší americký dolar a dal tak prostor ostatním měnám k ziskovému týdnu, ale také zlatu, které se dokonce dostalo nad širší oblast konsolidace.

Chci číst

12.10.2018

17:09

Poslední obchodní seance v týdnu prozatím probíhá ve velmi klidném tempu a trhy si udržují nízkou volatilitu a vydýchávají středeční výprodej na akciových trzích. Americký dolar dnes po třech ztrátových seancích sbírá menší zisky a do defenzivy přešly evropské měny euro a libra.

Podrobnosti

12.10.2018

14:42

Na akciích se rýsuje zajímavá příležitost pro nákup. Akciové trhy v týdnu zachvátila panika a většina investorů vybrala své zisky, když se většina akciových indexů dostala blízko svých letošních maxim.

Podrobnosti