Euro po amerických datech spotřeby šplhá na nová 5měsíční maxima

Americké burzy dnes pokračují v silném růstovém trendu, který nastartovaly výsledky francouzských prezidentských voleb. Technologický index Nasdaq poprvé v historii překonal hranici 6000 bodů. Americké akciové trhy se také opírají o silné výsledky firem a příslib prezidenta Donalda Trumpa, že zítra oznámí očekávanou daňovou reformu. Prezident pověřil své poradce, aby rychle pokročili s plánem na snížení daňové sazby z příjmu firem na 15 procent z 35 procent.

Ze 100 společností vedených v indexu S&P 500, které dosud zveřejnily výsledky, jich 77 procent ziskem za první kvartál překonalo odhady analytiků. Průměr tohoto ukazatele za poslední čtyři kvartály přitom činí 71 procent.

Vítězství středového kandidáta Emmanuela Macrona v prvním kole francouzských prezidentských voleb nastartovalo globální růst u rizikových aktiv s tím, jak si investoři oddechli, že by se prezidentem mohl stát euroskeptik. I když Macron postoupil do druhého kola voleb, které se koná 7. května, s Marine Le Penovou, veřejné průzkumy ukazují na velký náskok díky podpore voličů nepostupujících kandidátů Fillona a Hamona. Francouzský akciový index CAC 40 v pondělí po volbách vystřelil o více než 4 procenta, dnes přidává dalšího 0,3 procenta.

Euro dnes posiluje nad hodnoty, na nichž otevřelo po víkendu, kdy byly zveřejněny výsledky francouzských prezidentských voleb. EUR/USD dostal odpoledne druhou nákupní horečku, když index americké spotřebitelské důvěry (CB) za duben klesl na 120,3 bodu proti 124,9 bodu po revizi za březen. Analytici čekali dosažení hodnoty 122,5 bodu.

Výnosy amerických 10letých státních dluhopisů vytvořily formaci dvojitého vrcholu, propadly se pod úroveň „neckline“, kterou nyní opětovně testují. Pokud pod ní zůstanou, pak se formace dvojitého vrcholu potvrdí a lze spekulovat na další pokles výnosů. Takovýto vývoj by mohl oslabit americký dolar. Index amerického dolaru se obchoduje u klíčové podpory a u březnových minim 98,80 bodu. 
 

Autor: Michala Moravcová, analytik BOSSA

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy